اختلال كار تيروئيد و بيماري هاي ناشي از آن

۱۳۸۶/۰۲/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3698
اختلال كار تيروئيد و بيماري هاي ناشي از آن
دكتر حسين ترابي متخصص  و جراح تروئيد به باشگاه خبرنگاران گفت: تيروئيد غده اي است كه در قسمت راست و چپ جلوي گردن قرار گرفته است و با يك رابط باريك به هم  متصل است. ماده اي كه از تيروئيد ترشح مي شود تيروكسين نام دارد كه نقش مهمي در متابوليسم دارد و اگر در تنظيم ترشح اين ماده اختلالي ايجاد شود فرد دچار بيماري هاي كم كاري و پركاري تيروئيد، تيروئيد گره اي و ورم هاي تيروئيد مي شود.
وي تصريح كرد: در كم كاري تيروئيد، مقدار ترشح تيروئيد كم مي شود در چهره فرد بيمار مقداري تورم مشاهده مي شود، در مدت زمان كوتاهي احساس خستگي مي كند، پوست خشك مي شود و ممكن است گاهي اوقات ريزي مو داشته باشد.
در پركاري تيروئيد فرد احساس گرماي زياد مي كند و كف دست ها تعرق دارد، فرد احساس خستگي و اضطراب دارد، چشم ها مقداري بيرون زدگي داشته و ترشحات زياد مي شود كه در نتيجه آن سوخت و ساز افزايش پيدا مي كند ، فرد دچار تپش قلب مي شود ، ممكن است ريزش مو بوجود آيد و در مورد خانم ها نازايي بوجود مي آيد.
ترابي تاثير يد در ترشحات تيروكسين را بخصوص در بوجود آمدن آن مهم دانست و گفت: درمناطق دريايي بيشتر به دليل كمبود يد بيماري گواتر بوجود مي آيد.
وي اضافه كرد: دانشگاه شهيد بهشتي به نمك ها مقداري يد اضافه كرده و با بسته بندي زرد رنگ به بازار ارائه داد كه با مصرف آن تاثير قابل ملاحظه اي در پيشگيري بيماري كم كاري تيروئيد ديده مي شود.
وي در پاسخ به اين سوال كه گواتر چيست ؟گفت: گواتر، تورمي است كه به دليل كم كاري و پركاري تيروئيد به وجود مي آيد و در قسمت جلوي گردن فرد بيمار، برآمدگي ديده مي شود و در گواتر پركار مقداري چشم ها از حدقه بيرون ميزند.
وي در مورد معالجه افراد بيمار تصريح کرد: كه پس از معاينه اسكن تيروئيد عكس اتمي از تيروئيد از بيمار گرفته مي شود، سپس آزمايش تي3 و تي4 كه مربوز به نتيجه تبديل يد به تيروكسين است گرفته و اندازه گيري مي شود، اگر مقدار آن كم باشد TSH (تيروئيد استيموليتيد هورمون) زياد مي شود كه از ترشح هيپوفيز براي تحريك تيروئيد به وجود مي آيد تا متابوليسم را بهبود بخشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات خوبتون
من به دکتر مراجعه کردم و به من گفتن که تیروئیدم کم کاره
میخوام بدونم اصلا دلیل بروز مشکل در تیروئید و پرکاری یا کم کاریش چیه و چرا به وجود میاد
ممنون میشم توضیح بدید
2.12552s, 19q