رییس گروه خدمات پاراکلینیک، توانبخشی و پیراپزشکی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: افراد کم توان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایران علاوه بر پوشش بیمه‌ای ۵۹ خدمت توانبخشی می‌توانند متناسب با نوع بیماری خود از خدمات صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز بهره‌مند شوند.

برخورداری افراد کم‌توان دارای اختلال عملکردی از خدمات صندوق بیماران خاص

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،سید سعید انوری افزود: افراد کم توان یا توانخواهان می توانند از پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی متناسب با نوع اختلال عملکردی و یا بیماری خود بهره مند شوند. برای اینکه این افراد بتوانند از خدمات توانبخشی مورد نیاز خود به صورت بیمه ای بهره مند شوند؛ از دو مسیر می توانند اقدام کنند.

وی اظهار داشت: یکی از این مسیرها پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی متناسب با نوع اختلال عملکردی است که در این راستا سازمان بهزیستی توانخواهان تحت پوشش خود را براساس ۶ گروه اختلال عملکردی به سازمان بیمه سلامت ایران معرفی می کند.

رییس گروه خدمات پاراکلینیک، توانبخشی و پیراپزشکی سازمان بیمه سلامت ایران توضیح داد: این ۶ گروه اختلال عملکردی شامل اختلالات کم توانی ذهنی، جسمی- حرکتی، روانی، بینایی، شنوایی، صوت و گفتار است.

وی ادامه داد: پس از معرفی افراد کم توان دارای یک یا چند نوع از اختلالات عملکردی از سوی سازمان بهزیستی، این افراد می توانند از ۵۹ کد خدمت توانبخشی درحیطه های مختلف شامل کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، ارتوپدی فنی (اعضاء مصنوعی) و فیزیوتراپی با پوشش ۷۰ درصدی سازمان بیمه سلامت ایران در کلیه مراکز طرف قرارداد با مالکیتهای مختلف دولتی، عمومی غیردولتی، خیریه و خصوصی بهره مند شوند.


انوری تصریح کرد: اگر افراد کم توان و توانخواهان بخواهند علاوه بر بهره مندی از ۵۹ خدمت توانبخشی متناسب با اختلال عملکردی خود، از خدمات تخصصی بیشتری متناسب با نوع بیماری خود در صندوق بیماران خاص و صعب العلاج بهره مند شوند، باید نوع بیماری این فرد مشخص شود؛ در این حالت، بر اساس استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، بسته خدمتی مورد نیاز به این بیماران ارایه می شود؛ اختلالات اتیسم، آسیب نخاعی، سکته مغزی، ام اس، اس ام ای، دوشن و غیر دوشن، بیماران دارای آسیب شنوایی شدید و عمیق (کاندید کاشت حلزون)، موکو پلی ساکاریدوز، بال پروانه ای، مزمن روانی، متابولیک، سرطانی، هموفیلی، تالاسمی و صرع مقاوم به درمان جز ۱۰۷ بیماری خاص و صعب العلاج است که بسته خدمات توانبخشی و سایر خدمات مورد نیاز آنها توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه این بیماران از خدمات تخصصی مورد نیاز خود با پوشش بیمه ای بهره مند شوند، باید با مراجعه به سازمان بیمه گر پایه و یا معاونت درمان دانشگاه استان خود تشکیل پرونده داده و پس از تایید بیماری می توانند از خدمات تخصصی مورد نیاز خود با پوشش بیمه ای و حمایت صندوق بیماران خاص و صعب العلاج بهره مند شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha