پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۷
کد خبر: 372719

 آبان سال 1400 گزارش یک درگیری مسلحانه در منطقه دره فرحزاد به پلیس اعلام شد و در این ماجرا یک نفر کشته شد . حالا دادگاه از برگزاری قسامه برای این پرونده خبر داده است.

قسم میخورم که قاتل نیستم

پس از آن مأموران به محل اعزام شدند و با بررسی‌های اولیه مشخص شد، درگیری میان چند مرد جوان رخ داده و در جریان آن مرد ۲۹ ساله‌ای به نام اکبر با شلیک گلوله بشدت مجروح شده و پسردایی او به نام کریم نیز از ناحیه پا مجروح شده است. اکبر به بیمارستان منتقل شد اما به علت شدت جراحات وارده و خونریزی شدید تسلیم مرگ شد.


با مرگ اکبر، شناسایی عاملان قتل در دستور کار مأموران قرار گرفت و تحقیقات میدانی نشان داد کریم که بعد از بهبودی نسبی از بیمارستان ترخیص شده اصلی‌ترین مظنون به قتل است، بنابراین وی مورد بازجویی قرار گرفت و گفت: مقتول پسرعمه‌ام بود اما از مدت‌ها قبل با عموی او اختلاف داشتم. شب حادثه در حال صحبت با اکبر بودم که همان موقع عموی او سهراب و چند نفر از دوستانش سر رسیدند و درگیری شروع شد. من عامل شلیک نبودم و در قتل بی‌گناهم.


در ادامه مأموران سراغ شاهدان درگیری رفتند که همگی به اتفاق کریم را به عنوان عامل قتل معرفی کردند.به این ترتیب برای پسر جوان به اتهام قتل عمدی پسرعمه‌اش کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه 10 دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

نخستین جلسه دادگاه


در آن جلسه پدر و مادر مقتول برای کریم درخواست حکم قصاص کردند.در ادامه متهم به جایگاه رفت و ضمن رد اتهامش و تکرار اظهاراتش در مراحل بازجویی گفت: فکر می‌کنم سهراب قصد داشته مرا با گلوله بزند و اشتباهی برادرزاده‌اش را زده است.وی در پاسخ به سؤال قاضی که آیا در آن درگیری شما هم اسلحه داشتی، گفت: من اسلحه نداشتم و در زمان دستگیری هم به پلیس گفتم که اسلحه نداشتم و بی‌دلیل بازداشت شدم.با پایان دفاعیات متهم، قضات پرونده را برای تحقیقات بیشتر به دادسرا برگرداندند.با تکمیل تحقیقات پلیسی پرونده بار دیگر برای رسیدگی به شعبه 10 دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

دومین جلسه دادگاه


در این جلسه نیز پدر مقتول به عنوان قیم دو فرزند مقتول درخواست قصاص کرد.سپس متهم به جایگاه رفت و بار دیگر با تکرار اظهاراتش اتهامش را رد کرد.قاضی به متهم گفت: طبق بررسی کارشناسان پزشکی قانونی و اسلحه‌شناسی، مقتول با گلوله کلاشنیکف به قتل رسیده و شاهدان درگیری هم گفته‌اند شما در روز درگیری اسلحه کلاشنیکف در دست داشتی. برای این موضوع آیا دفاعی دارید؟متهم جواب داد: من نه اسلحه داشتم و نه اظهارات شاهدان را قبول دارم. عموی مقتول قاتل است.


در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند و پرونده را از موارد لوث تشخیص داده و حکم به برگزاری مراسم قسامه صادر کردند.


به این ترتیب قرار شد خانواده مقتول 50 نفر از بستگان نسبی خود را برای ادای سوگند به دادگاه معرفی کنند تا قسم بخورند کریم قاتل است، اما اگر اولیای دم نتوانند افراد لازم را برای برگزاری مراسم قسامه به دادگاه ببرند متهم می‌تواند 50 بار بر بی‌گناهی خود قسم یاد کند تا آزاد شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha