یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۸

فروردین‌ماه سال‌جاری بیش از 63میلیون و 647هزار اقامت در کشور ثبت شد. اما سه چهارم این میزان را اقامت در اقامتگاه‌های غیرمجاز بدون مجوز از وزارت میراث فرهنگی نظیر خانه‌های بومگردی، آپارتمان‌ها، خانه مسافرها و... تشکیل داد و این موضوع سبب شد تا بار دیگر موضوع تأثیر منفی اقامتگاه‌های غیرمجاز بر چرخه صنعت گردشگری ایران داغ شود.

8708 اقامتگاه‌غیرمجازدر ایران

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، وزارت میراث فرهنگی سال 96اعلام کرده بود که 200هزار خانه و آپارتمان غیرمجاز در کشور شناسایی شده که بدون داشتن مجوز گردشگری اقدام به پذیرش مسافر و گردشگر کرده‌اند. حالا و در سال 1403بار دیگر موضوع اقامتگاه‌های غیررسمی بدون مجوز گردشگری مطرح شده وضعیت آماری این اقامتگاه‌ها و استان‌هایی‌که بیشترین و کمترین اقامتگاه‌های غیرمجاز کشور را دارند براساس آمار تجمیعی تهیه شده در آبان‌ماه سال 1402ارائه می‌کند.‌آسیب غیرمجازها برای گردشگری


یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری: آسیب اقامتگاه‌های گردشگری غیرمجاز و تاسیسات گردشگری غیرقانونی که بدون مجوز راه‌اندازی و آغاز به فعالیت کرده‌اند بر چرخه صنعت گردشگری ایران جدی است. فعالان بخش‌های غیرمجاز گردشگری خود را مقید به رعایت ضوابط و مقررات و نرخ‌های مصوب نمی‌دانند و در ایام پیک سفر قیمت را چند برابر اقامتگاه‌های مجاز گردشگری بالا می‌برند و در ایام غیرپیک هم در قالب رقابت منفی با کف شکنی نرخ‌ها، مشتریان تاسیسات اقامتی گردشگری که دارای مجوز هستند و قانونی کار می‌کنند را سهم خود می‌کنند.


خطر دیگر فعالیت اقامتگاه‌های غیرمجاز در گردشگری کشور این است که وقتی مالکین اقامتگاه‌های بدون مجوز و غیرقانونی آموزش لازم را ندیده‌اند تهدیداتی برای گردشگران از بعد ایمنی، تجهیزات و سلامت و بهداشت ایجاد می‌کنند که به‌دلیل نداشتن مجوز قابل کنترل و نظارت و بازرسی نیستند.
اقامتگاه‌های غیرمجاز همچنین معضلات زیادی در موضوعات اجتماعی و اخلاقی ایجاد می‌کنند که امکان برخورد و نظارت هم ندارند.

آنها بازار غیرقابل نظارت ایجاد کرده‌اند که به تمامی بدنه گردشگری ایران سرایت می‌کند و تصویری ضعیف و نامناسب از خدمات گردشگری کشور ارائه می‌کنند. از سوی دیگر با برهم زدن تعادل قیمتی در بازار گردشگری کشور باعث نارضایتی مسافران و گردشگران نیز می‌شوند. با تسهیل شرایط برای متقاضیان و همچنین شناسایی و تعطیل اقامتگاه های غیرمجاز نسبت به کاهش تاسیسات غیرقانونی اقدام شده است.


8708 اقامتگاه‌غیرمجازدر ایران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha