ورود به فاز انساني درمان تومورهاي داخل نسوج مغزي به وسيله ژن درماني

۱۳۸۶/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3757
ورود به فاز انساني درمان تومورهاي داخل نسوج مغزي به وسيله ژن درماني

دکترامير صديقي جراح مغز واعصاب در گفت وگو با ایسنا با بيان اين مطلب گفت: برداشتن تومورهاي داخل نسجي مغز معمولا با آسيب رسيدن به خود نسج مغز همراه است، بنابراين گاهي اوقات جراح ترجيح مي دهد تا به آن دست نزده و تومور را جراحي نکند، در اين صورت تومور مذکور عود کرده و معمولا بيمار را دچار مشکل مي کند. از اين رو دانشمندان همواره به دنبال راههاي بهتري براي درمان اين بيماران بوده اند.

وي با اشاره به اينکه روش هاي معمول براي درمان اين تومورها ، جراحي و پرتو درماني و شيمي درماني است، در خصوص شيمي درماني اين تومورها اضافه کرد: استفاده اين روش در مغز مشکلاتي را به همراه دارد چرا که سيستم مغز به نحوي است که دارو از آن عبور نمي کند.

جراح مغز واعصاب در ادامه گفت: از آنجا که ژن درماني بر روي مولکول هاي هدف متمرکز است، مي تواند روش مناسبي براي درمان اين تومورها بوده و موجب کم شدن عوارض آن شود.

دکتر صديقي در اين خصوص ادامه داد: در ژن درماني مي توان طوري عمل کرد که تنها سلول‌هاي مورد نظر دارو را دريافت کنند و سلول هاي ديگر صدمه نبينند همچنين مي توان با دست بردن در برخي ژن ها از رشد بيش از اندازه بعضي از سلول ها که موجب به وجود آمدن تومور يا غده مي شوند جلوگيري کرده و ميزان رشد آنها را کنترل کرد.

وي درادامه گفت: امروزه در مراکز بزرگ دنيا براي ژن درماني تومورهاي داخل نسجي مغز ، ثبت نام مي شود و افرادي را که پزشک تشخيص داده که هيچ راه درماني ، براي آنها وجود ندارد، مي توانند با مسووليت خودشان در اين مراکز ثبت نام کنند.

وي با بيان اينکه تکنيک هاي کار بر روي ژن به هم شبيه است و امکان استفاده از آن به عنوان يک اسلحه بيولوژيک وجود دارد، گفت: توسط يک کميته اخلاق، ملاحظات اخلاقي نيز براي اين مراکز تصويب شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.39304s, 18q