علت تشنگی زیاد ...

۱۳۹۰/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 38029
سلامت نیوز: آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می رود.
نوشیدن آب کافی و فراوان بسیار اهمیت دارد...

کم آب شدن بدن زمانی رخ می دهد که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آب باشد. باید بدانیم که بدن ما همواره در حال تغییر است.
آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می رود. نوشیدن آب کافی و فراوان بسیار اهمیت دارد اما تشنگی مکرر و همیشه ممکن است علامتی از یک مشکل پزشکی باشد. محققان علوم پزشکی دلایل تشنگی مکرر و شدید را این‌گونه ذکر می‌کنند:

۱. از دست دادن آب و نمک زیاد که می‌تواند در نتیجه استفراغ، اسهال و نخوردن آب کافی باشد.
اسهال یکی از شایع ترین علل دفع آب بدن است. اسهال مداوم و همیشگی هم ناراحت کننده و آزاردهنده بوده و هم خطرناک است. زیرا مقدار زیادی آب از بدن دفع می کند. در سراسر جهان، سالانه بیش از ۴ میلیون کودک به دلیل کم آبی بدن در اثر اسهال جان می دهند.

۲٫ استفراغ مداوم نیز می تواند باعث از دست دادن آب بدن شده و اگر فرد نتواند مایعات را تحمل کند، جایگزینی آب دفع شده دشوار خواهد بود.

۳٫ همچنین با افزایش دما، اولین راه خنک شدن بدن تعریق است. چه به دلیل شرایط محیطی باشد (به عنوان مثال کار کردن در محیطی گرم) یا ورزش شدید در هوای گرم یا به دلیل تب ناشی از عفونت، بدن مقدار قابل توجهی آب را برای خنک نگهداشتن خود استفاده می کند.

۴٫ در افراد مبتلا به دیابت نیز افزایش میزان قند خون می تواند منجر به افزایش ادرار و در نتیجه کم آبی شود. به همین دلیل است که ادرار مکرر و تشنگی بیش از حد از جمله علائم بیماری دیابت هستند.
پوست نیز نقش مهمی در تنظیم مایعات و درجه حرارت بدن دارد. پس سوختگی پوست و دیگر بیماری های التهابی آن نیز موثر است.

۵٫ عدم توانایی نوشیدن مقدار کافی و مناسب آب از دیگر دلایل کم آبی است. این که این مساله به دلیل عدم دسترسی به آب یا عدم توانایی برای نوشیدن مقدار کافی آب است تفاوتی ندارد، این مشکل می تواند منجر به بروز کم آبی شود.

۶٫ خوردن غذایی پرادویه و نمک.

۷٫ خون‌ریزی به طوری که افراد به مقدار زیادی خون از دست دهند.

۸٫ مصرف برخی داروهای خاص.

۹٫ ابتلا به نارسایی کلیه، کبد و قلب علائم و نشانه های کم آب شدن بدن اولین واکنش بدن به کم آبی، احساس تشنگی برای افزایش دریافت آب همراه با کاهش دفع ادرار برای حفظ آب است. ادرار نیز غلیظ و تیره رنگ می شود. هر چه مقدار کاهش آب بیشتر شود، علائم بیشتری ظاهر می شوند؛ علامت هایی مانند افزایش تشنگی، نداشتن اشک، خشکی دهان، تهوع و استفراغ، تپش قلب و گرفتگی عضلات. کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. مطمئن شوید که افراد مسن و کودکان آب کافی نوشیده و آب اضافی نیز در دسترس دارند و در مواقع نیاز به آنها کمک کنید.

منبع: هموطن آنلاین
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58406s, 18q