کوتاه و خواندنی امروز 14 دی ماه 1385

۱۳۸۵/۱۰/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 396
کوتاه و خواندنی امروز 14 دی ماه 1385
 استفاده از تکنیک جدید لیزردرمانی در درمان عوارض چشمی

لایو ساینس:
دانشمندان با توجه به دردآور بودن روش های فعلی استفاده از لیزر برای درمان عوارض چشمی از ارایه تکنیک جدیدی در این زمینه با حداقل احساس درد خبر دادند.

زنان در برابر زلزله آسيب‌پذيرترند

در كشورهاي درحال‌توسعه، به دنبال وقوع حوادث غيرمترقبه نظير زلزلـه، احتمال مرگ زنان بيشتر از مردان است. دكتر حميدرضا وثوقي‌فر و آذين پشتيار نتايج مطالعة خود را در نخستين همايش بين‌المللي مقاوم‌سازي لرزه‌اي و شريان‌هاي حياتي، كه پنجم تا ششم ارديبهشت در تهران برگزار شد، ارائه دادند.

براساس بررسي آنان، زنان به‌دليل نقش‌هاي سنتي معمولا ً محدود به خانه‌اند، در نتيجه آنها قبل و بعد از زلزلـه كمتر به اطلاعات دسترسي دارند. همچنين زنان با توجه به نحوة امنيت فيزيكي خانه‌ها و نيز يكپارچگي حوزه‌هاي كاري‌شان در خانه و خانواده نسبت به عواقب فيزيكي حادثه آسيب‌پذيرترند.

آنها معمولا ً در زمان كمبود مواد غذايي و امكانات پزشكي در اولويت قرار نمي‌گيرند. متأسفانه در سرپناه‌ها و اردوگاه‌ها كمتر به نيازهاي بهداشتي و رواني زنان و نيازهاي آنها در زمينة سلامت باروري توجه مي‌شود. پناه دادن و اسكان زنان و دختران بي‌پناه هم ممكن است به منظور دستيابي به اهداف غيراخلاقي باشد. همچنين زناني كه در جريان زلزلـه همسر خود را از دست داده‌اند و سرپرست خانواده محسوب مي‌شوند، به علت نداشتن مهارت‌هاي قابل عرضه در بازار كار، در فقر و تنگدستي به‌سر مي‌برند. در نتيجه، به دنبال وقوع حوادث غيرمترقبه، زنان بيشتر از مردان آسيب مي‌بينند.

سیگاری ها بیشتر فکر می کنند که مبتلا به سرطان می شوند

مدیکال نیوز تودی:
مطالعات صورت گرفته در انگیس نشان داده است، افرادی که سیگار می کشند 50 درصد بیشتر از دیگران فکر می کنند که به سرطان مبتلا خواهند شد.

مكيدن انگشت در كودكان

تداوم مكيدن انگشت در نوزادان و كودكان باعث تغيير شكل فك و كام مي‌شود.

دكتر فاطمه مهتا بصير، فوق‌تخصص نوزادان، هرچند كه انگشت‌مكيدن نوزاد و كودك شيرخوار عادتي طبيعي است، در صورت تداوم، به علت فشار ممتد ناشي از انقباضات عضلات، تغيير شكل فك و كام را به دنبال خواهد داشت.
تمايل نوزادان شش تا نُه ماهه به مكيدن انگشت، بدون احساس گرسنگي، واكنشي طبيعي است و اغلب شيرخواران گهگاه بدون احساس گرسنگي تمايل به مكيدن دارند. مكيدن انگشت در اين سنين براي شيرخوار آرامش‌بخش است و مرحلة مهمي در تكامل رواني او محسوب مي‌شود. بنابراين مكيدن به‌تنهايي معيار خوبي براي تشخيص گرسنگي و كمبود شير نوزاد نيست.
اما در حدود 30 تا 40 درصد از كودكان يك تا پنج سال به مكيدن انگشت ادامه مي‌دهند. اين كودكان معمولا ً در طول روز يا قبل از خوابيدن هنگام ترس يا اندوه انگشت خود را مي‌مكند. البته در اغلب موارد اين مشكل تا پنج سالگي و قبل از رويش دندان‌هاي دائمي خودبه‌خود برطرف مي‌شود. اگر شما هم نگران هستيد كه عادت مكيدن انگشت براي كودكتان باقي بماند، بدانيد كه ترك آن، با منع مستقيم يا تنبيه، به‌سادگي ممكن نيست. اين عادت معمولا ً زماني ترك خواهد شد كه خود كودك تمايل به همكاري داشته باشد. بهتر است به‌جاي تنبيه كودك در زمان مكيدن انگشت، او را وقتي كه انگشتش را نمي‌مكد تشويق كنيد.

 كمك كنيد از دست‌هايش براي انجام دادن كارهاي ديگري مثل نقاشي و كاردستي استفاده كند. در زمان خواب كودك، عروسك يا اسباب‌بازي نرم كوچكي در دست‌هاي او قرار دهيد.
به‌هرحال، اگر عادت مكيدن انگشت در كودكتان تا چهار پنج سالگي برطرف نشد، توصيه مي‌شود با پزشك مشورت كنيد.

ابداع شیوه نوین اعمال جراحی مجازی

ایت وورد کانادا:
محققان آلمانی با ارایه شیوه نوینی امکان استفاده از اعمال جراحی مجازی و به حداقل رساندن اشتباهات در اعمال جراحی واقعی را مهیا کردند.

آزمايش تنفسي تشخيص سرطان پستان

با استفاده از فناوري نانو، آزمايش تنفسي ويژه‌اي براي تشخيص سرطان پستان ارائه خواهد شد. به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، اين آزمايش سريع، ارزان و غيرتهاجمي در غربالگري سرطان پستان استفاده خواهد شد.

مولكول‌هاي شاخص سرطان پستان در هواي بازدم و ادرار مبتلايان وجود دارد كه براي تشخيص زودهنگام سرطان پستان مي‌توان از آن استفاده كرد. هرچند كه درمان‌هاي متنوعي براي سرطان پستان وجود دارد، هيچ‌كدام به اندازة تشخيص به‌موقع اهميت ندارند. انتظار مي‌رود كه آزمايش تشخيصي مذكور 5 تا 10 سال آينده انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.66737s, 19q