پنجشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۳:۲۸
کد خبر: 39788

به طور کلی نان‌های فانتزی را می‌توان به دو گروه نان‌های سفید و تیره تقسیم کرد. نان‌های سفید شامل نان ساندویچی، همبرگر، فرانسوی و نان بربری فانتزی هستند و نان‌های تیره شامل نان‌هایی هستند که با آرد چاودار (جو) و سبوس‌دار تهیه می‌شوند. در اینجا به تعدادی از نان‌های فانتزی که امروزه در بازارهای ایران رونق پیدا کرده‌اند، اشاره می‌کنیم.

سلامت نیوز : به طور کلی نان‌های فانتزی را می‌توان به دو گروه نان‌های سفید و تیره تقسیم کرد. نان‌های سفید شامل نان ساندویچی، همبرگر، فرانسوی و نان بربری فانتزی هستند
و نان‌های تیره شامل نان‌هایی هستند که با آرد چاودار (جو) و سبوس‌دار تهیه می‌شوند. در اینجا به تعدادی از نان‌های فانتزی که امروزه در بازارهای ایران رونق پیدا کرده‌اند، اشاره می‌کنیم.

▪ نان دیابت:
این نان مخصوص افراد دیابتی و در آن از آرد چاودار جو، زیره، سبوس مالت و پوسته سویا استفاده می‌شود.

▪ نان‌های ترکیبی:
نان‌های ترکیبی نان‌هایی هستند که در آنها از مواد مختلف خوراکی استفاده می‌شود، مثلا نان سیر و زیتون، نان گردو، نان سیب و کشمش، نان بلغور گندم و جو.

▪ نان چاودار (تیره):
این نان از نوعی غله به نام چاودار (گندم سیاه) تهیه شده است. نان چاودار باعث کاهش کلسترول و خطر بیماری‌های قلبی و عروقی شده و دارای ویتامین‌های گروه B و E است. این باعث ایجاد حس سیری در شخص شده و برای رژیم‌های لاغری مناسب است.

▪ نان سوبیتال:
این نان سیاه‌رنگ است و با انواع دانه‌های روغنی مانند کنجد، آفتابگردان و بذرک تهیه می‌شود. این نان دارای مقدار قابل توجهی امگا۳ است. نان سوبیتال اغلب در هنگام صبحانه به صورت تست شده مصرف می‌شود.

▪ نان سلیاک:
از جمله نان‌های رژیمی است که خوردن آن به افرادی که به گلوتن حساسیت دارند توصیه می‌شوند. این نان فاقد آرد گندم است و با آرد برنج تهیه می‌شود. نان سلیاک ممکن است از لحاظ بعضی املاح پایین باشد و به همین دلیل به آن فیبرکس اضافه می‌شود. فیبرکس ماده‌ای ‌است که با استفاده از تکنولوژی مدرن از چغندر قند استخراج می‌شود. این ماده باعث افزایش جذب املاحی مانند کلسیم، آهن و ید می‌شود و از بیماری‌های گوارش جلوگیری می‌کند. فیبرکس باعث تنظیم قند خون و ایجاد احساس سیری می‌شود که در تعدیل و تنظیم وزن بدن موثر است.
منبع : روزنامه تهران امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha