4 درصد از جمعيت ايران ناقل تالاسمي هستند

۱۳۸۶/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3983
4 درصد از جمعيت ايران ناقل تالاسمي هستند
دکتر مسعود هوشمند سرپرست بخش ژنتيک مرکز پزشکي خاص در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: بيماري تالاسمي در تمامي نژادها ديده شده اما با شيوع آن بيشتر در کشورهاي حوزه مديترانه،نواحي استوايي و مناطق نزديک به آن در آسيا و آفريقا ديده مي شود به طوري که قسمت هايي از آفريقا،ترکيه،ايران،هلند،آسياي جنوب شرقي،کمربند تالاسمي نام گرفته اند.
وي گسترش بيماري تالاسمي را ناشي از ناآگاهي دانست و گفت: در ايران بيشتر ساکنان حاشيه خليج فارس و درياي خزر و کهکلويه و بوير احمد،فارس،کرمان،اصفهان وسيستان و بلوچستان از اين بيماري رنج مي برند.
دکتر هوشمند آمار مبتلايان به تالاسمي ماژور را به رغم گسترش اقدامات پيشگيرانه سالانه 800 نفر اعلام کرد و ادامه داد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني 4 درصد جمعيت ناقل تالاسمي بوده و به عبارت ديگر مبتلا به تالاسمي مينور هستند و 20 هزار نفر نيز در ايران مبتلا به تالاسمي از نوع ماژور هستند.
وي تصريح کرد: با آزمايش خون ساده مي توان از ناقل و يا سالم بودن آگاهي يافت در صورت ازدواج دو فرد ناقل ژن معيوب تالاسمي، 25 درصد احتمال اينکه فرزند آنها به نوع شديد بيماري مبتلا شود وجود دارد و نيمي از نوزادان نيز در اين حالت تنها ناقل ژن معيوب خواهند بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.22205s, 18q