پوشيدن كفش مناسب در درمان ميخچه موثر است

۱۳۸۶/۰۳/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4015
پوشيدن كفش مناسب در درمان ميخچه موثر است

دكتر نصرت پورسينا در گفت ‌وگو با ایسنا، ميخچه(CORN) را يك برجستگي ضخيم و سفت پوستي تعريف كرد و گفت: معمولاً ميخچه بر روي برآمدگي‌هاي استخواني و قسمت‌هايي از بدن كه در معرض ضربه قرار دارند ايجاد مي‌شود.

وي با بيان اين كه واژه ميخچه به طور معمول در فرهنگ عامه با زگيل مترادف به كار برده مي‌شود، خاطرنشان كرد: اين دو ضايعه پوستي از لحاظ علت بوجود آمدن با يكديگر متفاوت هستند و به منظور درمان اين دو ضايعه مي‌بايست با پزشك متخصص مشورت كرد.

اين متخصص بيماري‌هاي پوست و مو تصريح كرد: تعداد ‌ميخچه كه معمولا يك عدد مي‌باشد، همواره با احساس درد همراه است و نه تنها فرد مبتلا را دچار مشكل مي‌كند، بلكه امكان سرايت آن به اطرافيان نيز وجود دارد.

دكتر پورسينا با اشاره به اين كه در درمان ميخچه مي‌بايست علل زمينه‌اي بروز آن از قبيل ضايعات استخواني ناشي از تصادف و شكستگي، مشخص و از بين برود، اذعان داشت: استفاده از داروهاي نرم كننده، اصلاح در راه رفتن و اصلاح در پوشيدن كفش مناسب از ديگر روش‌هاي موثر در درمان ميخچه است.

وي ضايعه پوستي با عنوان "پينه" را ضايعه‌ي مشابه با ميخچه در فرهنگ عامه دانست و افزود: پينه در اثر اصحكاك بوجود مي‌آيد و قاعدتاً در قسمت‌هايي از بدن كه اصحكاك زياد باشد، همچون انگشت دانش‌آموزان كه به مدت طولاني مداد را در دست مي گيرند و يا باغبانان و كشاورزان كه قيچي و بيل را در دست دارند، ايجاد مي‌شود و برجستگي‌هاي ناشي از پينه برخلاف ميخچه بدون درد است.

عضو هيات علمي دانشگاه در پايان با بيان اين كه در درمان پينه ابتدا بايد علل ايجاد اصحكاك رفع شود، يادآور شد: ‌در صورت عدم امكان رفع اصحكاك، مي‌توان از داروهاي كمراتوليتيك و نرم كننده پوست به منظور درمان پينه بهره برد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.43953s, 19q