ویتامین E؛ ویتامین زیبارویان

۱۳۹۰/۱۰/۲۸ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 40824
سلامت نیوز: ویتامین E از آن دسته ویتامین‌هایی است كه علاوه بر تاثیری كه روی سلامت عمومی بدن دارد می‌تواند زیبایی و ظاهر فرد را نیز بسیار بهبود دهد. این ویتامین در بسیاری از محصولات مربوط به زیبایی از لاك‌های ناخن گرفته تا شامپوها و كرم‌های پوستی وجود دارداما چرا این ویتامین می‌تواند این همه در زیبایی تاثیر داشته ‌باشد؟

در كتاب با ویتامین‌ها بهبود یابید( Healing with Vitamins)از ویتامین E به‌عنوان یك ماده اولیه مهم در محصولات مربوط به زیبایی نام برده می‌شود. به گزارش برترین ها ویتامین E از آن دسته ویتامین‌هایی است كه علاوه بر تاثیری كه روی سلامت عمومی بدن دارد می‌تواند زیبایی و ظاهر فرد را نیز بسیار بهبود دهد. این ویتامین در بسیاری از محصولات مربوط به زیبایی از لاك‌های ناخن گرفته تا شامپوها و كرم‌های پوستی وجود دارداما چرا این ویتامین می‌تواند این همه در زیبایی تاثیر داشته ‌باشد؟ در واقع ویتامین E یك آنتی‌اكسیدان است و تحقیقات مختلف نشان داده‌اند، این ویتامین می‌تواند عنوان یك عامل ضد‌سرطان باشد و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌كند و همه این‌ها اثر خود را روی پوست و مو نشان می‌دهند.


  از پیری پوست جلوگیری می‌كند


بر طبق تحقیقات انجام شده بیش از 90 درصد آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن بدون حفاظ در مقابل آفتاب است اما شما می‌توانید با استفاده از ویتامین E تا حد زیادی نگذارید پوست‌تان به خاطر آسیب‌های آفتاب پیر شود. كافی است كه قبل از قرارگرفتن در معرض آفتاب به‌طور موضعی از ویتامین E استفاده كنید. در واقع كرم‌های حاوی آنتی‌اكسیدان‌ها مثل ویتامین E گاهی حتی از ضدآفتاب‌ها نیز موثرتر هستند چون این نوع كرم‌ها در آب حل نمی‌شوند و در نتیجه مثل بعضی از ضدآفتاب‌ها به راحتی از روی پوست شسته نمی‌شوند و دوام بیشتری دارند.البته دكتر كارن برك، متخصص پوست توصیه می‌كند، علاوه بر استفاده موضعی از این ویتامین، از كپسول‌های ویتامین E نیز استفاده كنید چون تاثیر بسزایی روی التهابات پوستی دارد.


  اگر از خشكی كلافه شده‌اید

استفاده موضعی از ویتامین E، خشكی پوست را كاهش می‌دهد و به پوست كمك می‌كند میزان بیشتری رطوبت را در خود حفظ كند. شما می‌توانید به‌طور مستقیم روغن ویتامین E را روی پوست صورت بمالید یا این روغن را روی ناخن‌ها ماساژ دهید تا هم كوتیكول ناخن‌ها نرم شوند، هم پوسته پوسته شدن‌های اطراف ناخن‌های‌تان بهبود یابند.

اگر هم این روزها زبری كف پا حسابی آزارتان می‌دهد می‌توانید با روغن ویتامین ‌E این منطقه را مرطوب نگه دارید، كافی است بعد از حمام مقداری از این روغن را كف پای خود ماساژ دهید بعد یك جوراب نخی بپوشید و تمام طول شب را به ویتامین ‌E اجازه دهید تا اثرات معجزه آسای خود را نشان دهد. همچنین می‌توانید مقدار خیلی كمی از ویتامین E را روی لب‌های خشك و ترك خورده خود بمالید تا خیلی زودتر از آن‌كه فكرش را بكنید لب‌های‌تان نرم و لطیف شوند.


  آیا ویتامین ‌E اثری در ریزش مو دارد؟


بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند، افزایش ویتامین E در بدن می‌تواند تا حدی از ریزش موها جلوگیری كند، همچنین در كاهش شوره سر نیز موثر است، اما به گزارش برترین ها در مقاله‌ای كه توسط «دكتر راشتون» در دانشگاه «پورت‌ماوث» چاپ شده، این هشدار آمده است مصرف بیش از اندازه ویتامین E هم می‌تواند اثرات معكوس داشته باشد و باعث ریزش بیشتر موها شود به همین دلیل به‌طور جدی توصیه می‌شود روزانه بیشتر از یك قرص ویتامین E مصرف نكنید.


   موهای شما را تقویت می‌كند

اگر به‌طور مرتب ویتامین‌E مصرف كنید اثر تقویتی آن را به مرور در موها و ناخن‌های‌تان خواهید دید، البته باید توجه كنید كه این اثرات در طولانی مدت خود را نشان می‌دهند و اینگونه نیست كه انتظار داشته باشید بلافاصله بعد از مصرف این ویتامین تاثیرش را ببینید. در واقع این ویتامین به مرور دریافت اكسیژن را افزایش می‌دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می‌شود و در نتیجه سلامت و رشد مو را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، ویتامین E به‌عنوان یك آنتی‌اكسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌كند و از آنجایی كه سلامت موها با سلامت سیستم ایمنی مرتبط است، می‌توان گفت ویتامین E با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را نیز افزایش می‌دهد.


   عمقی موهای‌تان را حالت دهید

ویتامین E می‌تواند به‌عنوان یك كاندیشنر و نرم‌كننده بسیار قوی، به شما كمك كند كه به‌راحتی به موهای‌تان حالت دهید. این كاندیشنر ویتامین E را می‌توانید خودتان در منزل تهیه كنید؛ كافی است مقدار مساوی روغن زیتون، جوجوبا و نارگیل را با هم مخلوط كنید بعد حدود نصف میزانی كه روغن زیتون اضافه كرده‌بودید، روغن ویتامین ‌E به آن بیفزایید. این مخلوط را به موهای تمیز و خشك بزنید و بعد موها را شانه كنید و اگر می‌خواهید اثر این مخلوط را بیشتر كنید 2 قاشق غذاخوری از این مخلوط را گرم كنید و به موها بمالید و حدود 20 دقیقه یا حتی تمام شب موها را با یك حوله بپوشانید تا كاملا روغن‌ها در ساقه موها نفوذ كند و صبح موها را بشویید.


   موخوره‌ها را از بین ببرید

شامپوهایی كه حاوی ویتامین E هستند می‌توانند تاثیر زیادی در بهبود موخوره داشته‌باشند. علاوه بر این، می‌توانند به موهایی كه به‌دلیل استفاده از سشوار، فركننده‌ها و رنگ‌ موها آسیب‌دیده‌اند نیز كمك كنند. شما خودتان هم می‌توانید در خانه یك شامپوی غنی از ویتامین E بسازید. كافی است حدود 240 گرم شامپوی معمولی را با 20 گرم روغن ویتامین‌E مخلوط كرده و از آن به‌عنوان یك شامپوی روزانه استفاده كنید، البته اگر كمی هم روغن زیتون به این شامپو بیفزایید اثر بیشتری خواهد داشت.


   التهابات پوستی را درمان كنید

گاهی هر نوع التهاب روی پوست علاوه بر تاثیراتی كه روی زیبایی دارد می‌تواند حسابی هم آزاردهنده شود. استفاده از روغن ویتامین E به‌دلیل خاصیت نرم‌كنندگی و مرطوب‌كنندگی به بهبود التهابات پوستی كمك می‌كند، در واقع اثرات مرطوب‌كنندگی آن كمك می‌كند منافذ پوستی باز بمانند و به همین دلیل مشكلات احتمالی پیش نیایند.همچنین از پوسته پوسته شدن پوست‌های خشك كه ممكن است باعث مسدود شدن منافذ پوستی شود جلوگیری می‌كند.


    جای زخم را از بین ببرید

دكتر شاری لیبرمن، متخصص پوست مصرف موضعی ویتامین E را توصیه می‌كند چون عقیده دارد، این ویتامین به پوست كمك می‌كند كه جراحت‌ها و جای زخم‌ها زودتر بهبود یابد. به گزارش برترین ها او می‌گوید: «برای از بین بردن جای زخم‌ها ویتامین‌ث به گفته‌ بسیاری از متخصصان توصیه شده‌است.» شما می‌توانید روغن ویتامین E را به‌طور مستقیم روی زخم بمالید به این معنی كه در روزهایی كه زخم در حال بهبود است آن را با روغن ویتامین E مرطوب نگه دارید.


    زیر چشم را  ماساژ دهید

براساس تحقیقاتی كه در مركز پزشكی دانشگاه «مریلند» انجام شده‌ است؛ شما می‌توانید با استفاده از ویتامین E به‌عنوان یك درمان طبیعی، تاحد زیادی چروك‌ها و خط‌های به‌وجود آمده روی پوست را ترمیم كنید، در واقع وقتی روغن این ویتامین به‌طور موضعی استفاده می‌شود تاثیرات فراوانی روی چروك‌های پوست دارد و عمق آن‌ها را كاهش می‌دهد، علاوه براین پوست را نرم هم می‌كند. اگر می‌خواهید اثر آن را بیشتر بكنید به‌طور روزانه مقداری از روغن ویتامینE را روی پوست‌تان ماساژ دهید تا با افزایش گردش خون این منطقه علاوه بر نرم شدن پوست، اثرات پیری هم كاهش یابد.

منبع: برترین ها
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.94582s, 18q