ساخت پارچه ضد باكتري از نانوالياف فلزي

۱۳۸۶/۰۳/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4104
ساخت پارچه ضد باكتري از نانوالياف فلزي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اين لباس در حقيقت يک پوشش زرد طلايي و يک ژاکت کتان- فلز است که حاوي الياف کتان پوشش داده شده با نانوذرات است و باعث ايجاد خواصي از قبيل مقاومت در برابر سرما و آلودگي هوا در آن مي‌شود.


«اوليويا انگ» (Olivia Ong) براي ساخت اين لباس، پارچه را در محلولي حاوي نانوذرات مورد نظر فرو مي‌برند. رنگ فلزي اين لباس به دليل استفاده از رنگينه نيست بلکه بيشتر انعکاسات ناشي از دست کاري اندازه ذرات و آرايش آنهاست.


قسمت بالايي لباس حاوي کتان است که از نانوذرات نقره پوشيده شده است. براي اين کار ابتدا الياف کتان با استفاده از واکنش هاي مبتني بر اپوکسي- آمونيوم به طور مثبت باردار شدند. نانوذرات نقره نيز با اندازه 10 تا 20 نانومتر جهت جلوگيري از به هم چسبيدن در اسيد سيتريک سنتز شدند.


ماهيت ضد باکتريايي نقره در مقياس نانو تقويت مي‌شود و سبب مي شود تا لباس حاصل توانايي غير فعال کردن باکتري و ويروس هاي مضر را داشته باشد. علاوه بر اين افزودن نقره به اين لباس ها باعث نياز کمتر آنها به شست وشو شده است، زيرا اندازه کوچک اين ذرات مانع لکه دار شدن يا رنگي شدن آنها مي‌شود. به گزارش ستاد ويژه توسعه فن آوري نانو، تنها عيب اين لباس قيمت بالاي آن است که براي هر يارد مربع حدود 10هزار دلار تمام مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.41145s, 18q