انجام حرکات مديتيشن باعث افزايش قدرت حافظه مي شود

۱۳۸۶/۰۳/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4131
انجام حرکات مديتيشن باعث افزايش قدرت حافظه مي شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،الهام آبنيکي کارشناس ارشد روانشناسي، در جريان برگزاري سلسله کارگاه‌هاي مديريت بحران که به همت جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران برگزار شد در خصوص اهميت ريلکسيشن و مديتيشن گفت: با توجه به اينکه در دنياي امروز با تنش‌هاي مختلفي روبرو هستيم که هر کدام به صورت ناگزير اضطراب را در پي دارد و همگي در قابليت اجرايي فعاليت‌هاي روزانه ما موثر هستند، بايد به دنبال راهي براي کاهش استرس خود باشيم.

وي با اشاره به اينکه يکي از موثرترين اين راهها انجام حرکات ريلکسيشن (Relaxation) و مديتيشن (Meditation) است، افزود: در واقع انجام اين حرکات يک ورزش رواني تلقي مي شود که کاهش اضطراب و ترس ، کاهش ميزان فراموشي و افزايش قدرت حافظه ، يادگيري و قدرت عملکرد و ايجاد انگيزه را به همراه دارد که نتيجه اين امر پيشرفت تحصيلي، شغلي و خانوادگي در زندگي خواهد بود.

وي در خصوص تعريف هر يک از اين حرکات گفت: مديتيشن يعني آرامش فکري و ذهني افراد و ريلکسيشن آرامش جسمي و عضلاني آنان است همچنين يک حرکت Relaxation هنگامي موثر خواهد بود که همراه با حرکات Meditation انجام پذيرد. بنابراين اين دو حرکت لازم و ملزوم يکديگر هستند.

آبنيکي در ادامه، آموزش نحوه تنفس عميق و صحيح، قدم زدن، آموزش تمرکز فکري به صورتي که فرد در ابتدا تمام افکار گذشته خود را کنار گذاشته و در حالت آرامش به کلمه اي که دوست دارد مي انديشد، همچنين تمرکز تصويري را از نمونه حرکات مديتيشن عنوان کرده و ادامه داد: در حرکت تمرکز تصويري، فرد عکس منظره يا شي را به مدت چند دقيقه مشاهده كرده و سپس چشمان خود را مي بندد و جزئيات تصوير را مرور مي‌کند که تکرار اين حرکات باعث خواهد شد تا هربار به جزئيات بيشتري پي ببرد، در نتيجه اين حرکت در افزايش قدرت حافظه او بسيار موثر خواهد بود.

وي هدف از انجام حرکات ريلکسيشن را نيز تسلط آگاهانه بر روي قدرت انقباض عضلات در هنگام استرس عنوان کرده و افزود: حرکات ريلکسيشن و مديتيشن براي افراد بالاتر از سنين نوجواني مناسب است و مراحل ابتدايي آن لزوما بايد تحت نظر روانشناس و توسط وي آموزش داده شود.

آبنيکي در پايان وجود فضاي آرام و بدون محرک‌هاي عصبي با نور کم و آرامش بخش را براي انجام حرکات ريلکسيشن و مديتيشن لازم ذکر کرده و تصريح کرد: بهترين زمان براي انجام حرکات مديتيشن ، مرحله آلفاي خواب است که جزء مراحل ابتدايي خواب به شمار مي رود و فرد در حالت بيدار خوابي قرار دارد همچنين زماني که فرد در حال انجام حرکات ريلکسيشن است، فرصت مناسبي براي مديتيشن نيز خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.69873s, 19q