لكه‌های قرمز روی پوست كودكان نشانه‌ای از بیماری پلاكتی است

۱۳۹۰/۱۱/۰۸ - ۱۳:۴۱ - کد خبر: 41447
سلامت نیوز: رییس بخش خون شناسی مرکز طبی کودکان تاكید كرد:‌ لازم است كودكان تحت نظر یك پزشك اطفال باشند تا پزشك بطور مرتب وضعیت او را بررسی كند و در صورت ابتلای كودك به بیماری‌های خونی اقدامات لازم را انجام دهد.

دكتر مینا ایزدیار در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در شهرستان‌هایی مثل تهران كه پزشكان اطفال خوبی فعالیت می‌كنند، هدایت كودكان سالم به مراكز بهداشتی این خطر را دارد كه خانواده‌ها به معاینه و اندازه‌گیری قد و وزن كودك بسنده كنند و بر اساس اطلاعاتی كه از رسانه‌ها می‌گیرند هر وقت تشخیص دادند كه كودكشان بیمار شده است او را نزد پزشك ببرند این در حالیست كه اگر وضعیت كودك به طور مرتب از سوی یك پزشك اطفال بررسی شود و هر وقت او بیمار شد به همان پزشك مراجعه كنند پزشك، كودك را را مرحله به مرحله درمان می‌كند یا او را به مراكز درمانی ارجاع می‌دهد.

ایزدیار درباره كمبود پلاكت در بدن گفت: اگر میزان پلاكت به هر دلیلی كاهش پیدا كند، بیمار در معرض خونریزی قرار می‌گیرد و دهان یا بینی او دچار خونریزی شده یا خون از جدار عروق نشت می‌كند و زیر پوست بدن می‌رود.

وی با بیان اینكه كمبود پلاكت در كودكان معمولا به دنبال پیدایش پادتن علیه پلاكت رخ می‌دهد، اظهار كرد:در این وضعیت سیستم ایمنی بدن بیمار بسیار فعال می‌شود و با پلاكت‌ها به عنوان یك عامل خارجی برخورد و برای از بین بردن آن‌ها پادتن تولید می‌كند.

ایزدیار افزود: شایع‌ترین علامت كمبود پلاكت كودكان، لكه‌های قرمز ناشی از كمبود پلاكت به علت ساخته شدن پادتن است. بر اثر این بیماری معمولا لكه‌های قرمزی در بدن كودكان2 تا 4 ساله به وجود می‌آید البته علاوه بر لكه‌های قرمز ممكن است برخی از این بیماران دچار خونریزی از بینی و ادرار خونی شوند و حتی در مدفوع آن‌ها خون دیده شود. اگر پلاكت این كودكان كمتر از 20 هزار باشد، آنان دچار خونریزی می‌شوند. اغلب این بیماران در شروع بیماری باید بستری و آزمایش كامل و معاینه دقیق شوند.

رییس بخش خون و سرطان مرکز طبی کودکان در ادامه گفت: این بیماری ممكن است به علل مختلفی به وجود آید. به عنوان نمونه یك بیماری ویروسی باعث تولید این نوع پادتن‌ها می‌شود البته تزریق برخی واكسن ها نیز می‌تواند باعث چنین واكنشی در بدن شود البته اگر كودك بر اثر تزریق واكسن دچار كمبود پلاكت شود، این وضعیت بهبود می‌یابد اما گاهی اوقات كمبود پلاكت به عللی مانند نارسایی مغز استخوان به وجود آید. مبتلایان به سرطان مغز استخوان نیز ممكن است دچار كمبود پلاكت شوند. مصرف برخی داروها نیز چنین تبعاتی را در پی دارد.

رییس بخش خون و سرطان مرکز طبی کودکان افزود: بیش از 80 درصد كودكان جهان كه پلاكت آن‌ها در بدو مراجعه بالاتر از 20 ـ 30 هزار است و خونریزی شدید ندارند، بدون درمان بهبود می‌یابند ولی برخی مواقع درمان موثر نیست و گاهی اوقات بیماری پس از چند سال كنترل می‌شود. بعضی اوقات نیز به علت موثر نبودن روش‌های درمانی، طحال كودك برداشته می‌شود كه این درمان برای برخی بیمار موثر است و برای برخی موثر نیست.

وی تصریح كرد: علائم برخی از بیماری‌های رده روماتولوژی مانند لوپوس ممكن است با كاهش پلاكت آغاز شود. این حالت امكان دارد در دخترهای 8 ، 9 ساله نیز دیده شود بنابراین لازم است وضعیت كودكان در این سنین از نظر ابتلا به لوپوس بررسی شود.

وی افزود: برخی اوقات بعضی كودكان با خونریزی مراجعه می‌كنند ولی پلاكت آن‌ها حدود 80 ـ 90 هزار است، پلاكت 50 ـ 60 هزار به بالا معمولا با خونریزی شدید همراه نیست. در این شرایط برخی از بیماری‌ها ارثی مطرح می‌شود. در این بیماری‌ها پلاكت‌ها به طور طبیعی تولید می‌شوند ولی كارآیی لازم را ندارند. در نتیجه دچار خونریزی می‌شوند به این بیماران پلاكت تزریق می‌شود البته بسیار نادر است.

ایزدیار در پایان درباره نقش پلاكت‌ها در بدن گفت: پلاكت‌ها مانند سلول‌های دیگر دارای هسته، سیتوپلاسم و غشا نیستند بلكه ذراتی هستند كه از سلول‌های مغز استخوان به نام مگاکاریوسیت جدا می‌شوند و نقش بسیار مهمی در انعقاد خون دارند. پلاكت‌ها هنگام آسیب رسیدن به رگ به سرعت به منطقه آسیب دیده هجوم می‌برند و باعث انعقاد خون می‌شوند. یك توده لخته روی محل سوراخ شده را می‌پوشاند و مانع خونریزی می‌شود. تعداد پلاكت‌ها بین 150 هزار تا 450 هزار در گردش خون است اما اگر پلاكت‌ها به كمتر از 100 هزار برسد، فرد دچار كاهش پلاكت می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Taher
سلام .من یه خواهر دارم که حدودا ۲_۳سالشه ،روی بدنش جوش های بزرگ و قرمز درمیاد ،میدونم خیلی هم میخاره چون مدام دستش رو اوناعه و اون هارو میخوارونه،بردیمش دکتر گفتند پلاکت های خونش زیاد هستش میخواستم یه راهی برای درمانش نشون بدید ،ممنونم
منصور اسماعیل پور
سلام پسر من 4 روزه بدنیا اومده دکترها میگن پلاکت خونش پایینه لطفا راهنمایی بفرمایید
امیرعلی
سلام پسربچه ای من اقا امیرعلی فقط چهارده ماهه اشه و کمبود پلاکت داره الن شش ماهه که تحت درمان متخصص می باشد ولی متاسفانه تعداد پلاکتش بالا و پایین میشه یه مدت میره تا پنجاه هزار و یه مدت میاد پانزده هزار نمیدانم دیگه چه کار کنم کجا برم اگه میشه یه راهنمایی بفرماید خدا خیرتان بده تشپاسگذارم
ebrahim
پسرمن4سالشه دکترگفته پلاکت خونیش پایینه برای همین بستریش کردن وفقط بدنش کبودمایل به ارغوانی شکل شده وبعضی موقع ازلثه اش خون میاد ممنون میشم دراین موردراهنماییم کنید
فاطمه
سلام من یه خواهرزاده دارم که پسره و دوسال و سه ماهشه_الان شش ماهه که هرچند وقت یکبار خون دماغ میشه که خیلی مارو نگران کرده البته دکتر متخصص خودش طی،چندبار چکاب،گفت مشکلی نداره و چون الرژی داره ودلروهای الرژیک میخوره بعلت خشکی مخاط خون دماغ میشه_ دیروز هم این اتفاق براش افتاد که. بردیمش بیمارستان و ازمایش خون انحام داد که پلاکت پایین خون رو نشون داد _ ما خیلی نگرانش هستیم _ ایا این مشکل نگران. کننده وخطرناک هست ?ممنون میشم جواب بدید وراهنمایی کنید
3.83549s, 23q