20 ماده روانگردان جدید در راه ایران

۱۳۹۰/۱۱/۲۲ - ۱۷:۴۱ - کد خبر: 42403
20 ماده روانگردان جدید در راه ایران
سلامت نیوز: مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهریستی كشور گفت: 20 ماده روانگردان جدید در راه ایران است.

«فرید براتی سده» با بیان اینكه محرك‌ها از نظر رفتارهای اجتماعی سه مسئله اصلی را ایجاد می‌كنند، تشریح كرد: رفتارهای پرخاشگرایانه از جمله كودك‌آزاری، هذیان‌ها، بدبینی‌ها و سوءظن‌ها و سایر رفتارهای پرخطر از جمله رفتارهای پرخطر جنسی از جمله مسائلی هستند كه محرك‌ها ایجاد می‌كنند.

وی با برشمردن سه ماده مخدر «كوكائین»، «اكستازی» و «شیشه» به عنوان سه ماده مخدر نوظهور در دنیا، گفت: متامفتامین یا شیشه از سال 80 و از طریق مالزی وارد كشور شد و از سال 84 در داخل كشور تولید و به صورت بومی درآمد.

مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور افزود: شیشه تولید داخل، متامفتامین است و با شیشه موجود در بازارهای اروپا (آمفتامین) متفاوت بوده و عوارض، توهم بیشتر و درمان دشوارتری هم دارد و به خاطر بومی شدن تولید درمان آن در داخل كشور با مشكلات بسیاری روبه رو است.

وی با بیان اینكه «اكستازی» نوع دیگری از مواد مخدر جدید است كه از سال 80 و از طریق مرز تركیه وارد كشور شد، عنوان كرد: این ماده پس از ورود به كشور در شمال شهر تهران شایع بود و سپس در سراسر كشور شیوع یافت.

به گفته «براتی سده»، «كوكائین» نوع دیگری از محرك‌های نوظهور است كه 15سال پیش به كشور وارد شد و به دلیل قیمت بالا و فاصله زیاد تا محل تولید، هنوز در كشور رواج نیافته و مصرف آن به مناطق بالانشین تهران از جمله «زعفرانیه»، «الهیه»، «شهرك غرب» و مناطق بالای دیگر كلانشهرها محدود مانده است.

منبع: ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.63977s, 18q