چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۶ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 4263

طبق آمار به طور تقريبي يك نفر از هر 10 نفر دست كم يك بار سابقه خونريزي شديد از بيني داشته است كه ممكن است اين خونريزي جزئي و يا شديد باشد.

دكتر ايرج خسرونيا، رئيس انجمن متخصصان داخلي ايران به باشگاه خبرنگاران گفت : خونريزي بيني شايع ترين خونريزي خود به خودي در انسان است كه به علت پارگي عروق مخاط بيني كه بدون محافظ است رخ مي دهد و اغلب شايع ترين محل خونريزي در اطفال و بالغين جوان قسمت قدامي تيغه بيني است و خونريزي اين ناحيه را مي توان به آساني كنترل كرد.
وي گفت: ضربه يا تروما از شايعترين علت خونريزي بيني است. ضربه هاي شديد باعث شكستگي بيني شده و ضربه هاي خفيفي نظير دست كاري بيني با انگشت، آسيب به ناحيه ليتل وارد آورده و باعث از بين رفتن موكوس محافظ آن ناحيه مي شود.
دكتر خسرونيا، حفظ خونسردي را از مهم ترين عامل مؤثر در بروز خونريزي بني عنوان کرد و تصريح كرد: فرد دچار خونريزي در وهله نخست بيمار بايد نشسته و بالاتنه خود را به جلو خم كرده و دهان خود را باز كند و آن را قورت ندهد و تنها اگر پنج دقيقه قسمت جلوي بيني را در سمت خونريزي به روي تيغه بيني با انگشت دست بفشاريم بسياري از خونريزي بيني مهار مي شود.
دكتر خسرونيا، استفاده از كمپرس آب سرد را تنها در صورتي كه فرد به علت گرما به خونريزي بيني مبتلا شده است مؤثر دانست و گفت: پايين آمدن فشار خون نيز يكي از علتهاي خونريزي بيني است كه در اين صورت كمپرس آب سرد مؤثر نيست.
وي استفاده از داروهاي ضد انعقادي، استفاده از قطره مكروسديم، اجتناب از دستکاري داخل بيني و استفاده از پماد مناسب بر روي تيغه بيني را براي قطع خونريزي مفيد اعلام كرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =