رابطه مشاوره ژنتيك و احتمال تولد بيمار تالاسمي

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4265
رابطه مشاوره ژنتيك و احتمال تولد بيمار تالاسمي
دكتر ايزديار عضو هيئت علمي بخش خون و سرطان مركز طبي كودكان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: شيوع تولد نوزادان مبتلا به تالاسمي ماژور با وجود اجباري شدن غربالگري زوج‌هاي تالاسمي فيور همچنان در كشور ما بالا است و انجام مشاوره ژنتيك قبل از بارداري، تشخيص نوزاد مبتلا و انجام سقط درماني اقداماتي هستند كه از تولد نوزاد بيمار جلوگيري مي‌كند.
وي گفت: طبق تحقيقات انجام شده در زمينه ميزان انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج و ميران ازدواج فاميلي در والدين بيماران تالاسمي به نتايجي چشمگير دست يافتيم.
وي تصريح كرد: از 205 بيمار تالاسمي، 110 بيمارمونث و 95 بيمار مذكر، ميانگين سني بيماران 14 سال، سابقه خانوادگي تالاسمي در 77 بيمار 38 درصد، ازدواج فاميلي در والدين 94 بيمار 46 درصد بود كه دراين ميان والدين تنها 22 بيمار 11درصد مشاوره ژنتيك انجام داده‌ بودند و در 10 درصد بيماران حداقل 2 خواهر يا برادر مبتلا در خانواده وجود داشت.
وي گفت: هزينه بالاي مادي و بار رواني نگهداري از كودكان تالاسمي نشانگر اهميت پيشگيري از تولد نوزاد بيمار است و با توجه به اين كه احتمال تولد نوزاد تالاسمي در خانواده‌هايي با يك فرزند مبتلا و سابقه فاميلي مثبت بيشتر از جمعيت عادي بوده و پيشگيري خاص در اين گروه را مي‌طلبد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.29077s, 18q