سلامت مردم طی سالهای گذشته در اولویت نبوده است

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4280
سلامت مردم طی سالهای گذشته در اولویت نبوده است

دکتر حسین حسنی بافرانی در گفتگو با مهر، با تاکید بر ایجاد تعامل اساسی میان وزارت بهداشت و شهرداری در حل معضل زباله های عفونی گفت: اهتمام به امر سلامت مردم از وظایف اصلی وزارت بهداشت است و باید در ارتباط با زباله های بیمارستانی که رابطه مستقیم با سلامت مردم دارد، تعامل اساسی و ویژه ای میان شهرداری و وزارت بهداشت شکل گیرد .

وی تصریح کرد: زباله های بیمارستانی طی سالهای سال با مابقی زباله ها به روش غلط دفن شده اند و این در حالی است که تا کنون از خطرات بهداشتی آن غافل بوده ایم.

بافرانی گفت : وزارت بهداشت به طور حتم به جهت کمبود سهم از بودجه ناخالص کشور و اعتبارات محدود نمی تواند در راستای حل معضل زباله های عفونی و اعمال روش مدیریتی صحیح وارد عمل شود، اما با مطرح شدن این موضوع  و توجه مسئولان و به خصوص دولت به این امر امیدواریم شاهد مشخص شدن تکلیف این موضوع باشیم .

عضو کمیسیون بهداشت و درمان اظهار داشت: شهرهای بزرگ نیز حتی در بحث امحاء و دفن زباله های عادی به تازگی به روش های نوین روی آورده اند اما همچنان در برخی شهرها زباله ها بدون تفکیک دفن می شوند و این در حالی است که اثرات برخی از این زباله ها بیش از 10 سال طول می کشد تا از بین برود و حتی اثرات برخی برای همیشه در اکوسیستم باقی می ماند .

وی گفت : در کشور ما متاسفانه در طول اجرای برنامه های اول و دوم و سوم توسعه سلامت مردم اولویت نبوده است و در  کنار آن نیز هیچ گاه نسبت به پسماندهای بیمارستانی عنایت و توجه خاصی نشده است .

بافرانی گفت : امروزه در کشورهای پیشرفته از زباله های بیمارستانی انرژی دریافت می کنند و در واقع  تهدید را تبدیل به فرصت می کنند اما در کشور ما هنوز برای دفن این زباله ها مشکل داریم.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.40313s, 18q