آغاز تولید داروی ضد سرطان «دوستاكسل» تا پایان سال در كشور

۱۳۹۰/۱۱/۳۰ - ۱۳:۲۷ - کد خبر: 42891
سلامت نیوز: معاون داروی سازمان غذا و دارو از آغاز تولید داروی ضد سرطان «دوستاكسل» تا پایان سال جاری در كشور خبر داد و گفت: تولید این دارو در كشور سالانه بیش از 40 میلیارد تومان صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.

دكتر محمدرضا شانه‌ساز در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: «دوستاكسل» داروی بسیار گران‌قیمتی است كه برای سرطان ریه، سرو گردن و پستان استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه هزینه تولید داخلی این دارو برای مصرف كنندگان تا چه میزان كاهش می‌یابد، گفت: هر دارویی كه در داخل كشور تولید می‌شود، در گام اول حداقل 40 درصد قیمت دارو را برای مصرف كننده پایین می‌آورد.

شانه ساز در ادامه به تولید انبوه داروی « دوكسی روبیسین» كه یك داروی ضد سرطان است و چندی پیش رونمایی شد، اشاره و اظهار كرد: این دارو برای سرطان‌های پستان و ریه استفاده و در پروسه تولید آن از تكنیك «لیپوزومال نانو» بهره گرفته می‌شود و استفاده از مقدار كمتر دارو، قدرت اثربخشی بیشتری بر روی مصرف كننده خواهد داشت و عوارض دارو كه عمدتا قلبی و عروقی است كاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: دومین كشور دنیا هستیم كه این دارو را تولید می‌كنیم. امید است با تولید این دارو در داخل كشور مشكلات بیماران كاهش یابد.

به گفته شانه ساز، قیمت داروی «دوكسی روبیسین» حدود 40 درصد از نمونه‌های خارجی‌اش كمتر شده است و در آینده نیز به صورت پلكانی كاهش پیدا خواهد كرد.

معاون داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به این ‌كه طی چند ماه گذشته دو داروی ضد سرطان دیگر نیز در كشور تولید شد، عنوان كرد: «پكلی تاكسل» برای سرطان پستان و تخمدان و «اگزالی پلاتین» برای سرطان كلون داروهایی بودند كه پیش از این وارد می‌شدند، اما اكنون به تولید داخلی رسیده‌اند.

وی ادامه داد: همین دو قلم دارو 31 میلیارد تومان قیمت داروهای رقیب خارجی را پایین آورده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.7977s, 19q