چند شاخه نبات، چند سال زندان!

۱۳۹۰/۱۱/۳۰ - ۱۶:۴۷ - کد خبر: 42944
سلامت نیوز: زندانی شدن 20 هزار نفر به دلیل پرداخت نکردن مهریه طی دو سال گذشته زنگ خطر را برای ساماندهی این موضوع به صدا درآورده، این در حالی است که از این تعداد 3 هزار و 500 زندانی هنوز نتوانسته‌اند نظر شاکی را جلب کرده و در زندان به سر می‌برند.


به گفته اسدالله جولایی،مدیرعامل ستاد دیه کشور در بسیاری از پرونده‌ها، مهریه‌های نامتعارفی به ثبت رسیده که معقولانه نیست و به همین دلیل تعداد زیادی از جوانان بسیاری از سال‌های عمر خود را به دلیل عدم تمکن مالی در پرداخت مهریه در پشت میله‌های زندان می‌گذرانند.

 
وضعیت زندانیان مهریه به‌حدی وخیم شده است که به گفته اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه، از سال 89 تا مهرماه سال جاری 18 هزار نفر به دلیل نپرداختن مهریه به زندان افتاده‌اند که در حال حاضر از این تعداد 3 هزار و 400 نفر در زندان هستند و مابقی از زندان خارج شده‌اند. هرچند ستاد دیه و مجلس شورای اسلامی از مدت‌ها قبل به دنبال ارائه راهکاری برای کاهش زندانیان مهریه بود،اما گویا این موضوع تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.


طرح‌هایی که مسکوت ماند


وضعیت نابسامان مهریه و تعداد بالای ورودی زندانیان مهریه به زندان‌ها باعث شد تا جلسات و مذاکرات متعددی برای ساماندهی به این موضوع تشکیل شود اما تاکنون نتیجه مثبتی در پی نداشته است. تعیین مالیات بر مهریه‌های نامتعارف از طرح‌هایی بود که به دلیل مشکلات شرعی و قانونی و تبعات اجتماعی که به دنبال آن متصور می‌شود به تصویب نرسید.


عدم ثبت مهریه‌های نامتعارف و با رقم بالا نیز یکی دیگر از طرح‌هایی بود که در میانه راه متوقف ماند و هیچ وقت نتیجه آن معلوم نشد و طرح ممنوعیت زندان برای مردانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند نیز هیچ‌گاه عملی نشد.


وقتی همه راه‌ها در خصوص ساماندهی مهریه به بن‌بست رسید، موضوع «عندالاستطاعه» و «عند المطالبه» بودن بر سر زبان‌ها افتاد و قوانین تازه ای در باره آن به تصویب رسید. بر این اساس طرفین با امضای شرط سیزدهم عقدنامه رضایت می‌دادند که مهریه در زمان درخواست زن به او پرداخت شود و با امضای شرط 14 پرداخت آن مشروط به توانایی مالی مرد می‌شد اما حتی این شروط هم نتوانستند تغییری در میزان مهریه و زندانیان آن داشته باشند. چرا که بر اساس آمار حتی بعد از تصویب این قانون نیز تعداد زندانیان مهریه کم نشد و اکثر زوج‌ها از ثبت عندالاستطاعه بودن مهریه در سند ازدواج خود استقبال نکرده‌اند و کلیه موارد را عندالمطالبه به ثبت رساندند.

 
توافقی برای به زندان رفتن

اگر چه گفته می‌شود که مهریه توافقی بین زن و مرد برای تشکیل یک زندگی جدید است، اما مدیرعامل ستاد دیه معتقد است که بیشترین مشکل در این زمینه زمانی به وجود می‌آید که جوانان با عدم آگاهی از تبعات مهریه‌های سنگین و با اتکای به سخنان بزرگان فامیل که معتقدند مهریه را کسی نداده و کسی نگرفته حاضر می‌شوند با حقوق ماهیانه 200هزار تومان به راحتی با تعیین 2 هزار سکه مهریه موافقت کنند، این در حالی است که خود جوان به خوبی می‌داند که حتی توانایی پرداخت یک سکه را نیز ندارد. به گفته جولایی در حال حاضر حدود 30 دستگاه در کشور مسئول آموزش و فرهنگسازی هستند و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید کاری کند که این دستگاه‌ها نقطه نظراتشان را در خصوص ازدواج و مهریه تجمیع کنند و مردم را آموزش دهند و همه یک راه را بروند.

منبع: تهران امروز
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.75139s, 18q