کودکانتان را نوازش کنید تا استرس‌شان کاهش یابد

۱۳۹۰/۱۲/۰۲ - ۱۲:۲۲ - کد خبر: 43053
سلامت نیوز : روان‌شناسان دانشگاه سلطنتی انگلیس بر اساس یک مطالعه که به مدت پنج سال روی ۶۷ کودک انجام شد به این باور رسیدند که نوازش و لمس کردن پوست روند کاهش دمای بدن کودکان بیمار را سرعت می‌‌بخشد و اضطراب و استراس آن‌ها را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ، بسیاری از کودکان به دلیل بروز برخی ناراحتیهای روحی و نیاز به لمس و محبت والدین دچار بیماری و تب می‌‌شوند.

روان‌شناسان انگلیسی بر این باورند که والدین می‌‌بایست هرشب پیش از خواب برای کودکانشان لالایی بخوانند و آن‌ها را چند دقیقه در آغوش بگیرند تا نه تنها سلامت روحی کودکانشان را حفظ ‌کنند بلکه تعداد دفعات بروز انواع بیماری‌ها را در فرزندشان نیز کاهش دهند.

دانشمندان می‌گویند از قدرت این تماس حتی می‌توان در درمان بیماری‌های گوناگون استفاده کرد این لمس و نوازش می‌تواند از یک دست در دست گرفتن ساده و بغل کردن، تا ماساژهای اختصاصی و حرفه‌ای باشد. با لمس می‌توان تب، درد، اضطراب، افسردگی، رفتارهای تهاجمی را مهار کرد، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشید و التیام را سرعت داد.

فشار خون و سرعت ضربان قلب را کم و جریان هوا را در ریه بیماران آسمی، راحت و آسان کرد.

دانشمندان اعلام کردند که تحقیقات نشان می‌‏‌دهد کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‌‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت ‏آمیز با والدینشان ندارند گریه می‌‏کنند یا بیمار می‌‏‌شوند.

همچنین بررسی‌های جدید نشان داده که هرچه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می‌شود. هرچه مهر و محبت این نوازش‌ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذار‌تر و مثبت‌تر است.

طبق همین مطالعه مشخص شده است که نوازش باعث پایین آمدن سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس تولید شده در غده آدرنال) می‌شود.

نکته مهم دیگر این است که با ارتباط جسمی ناشی از نوازش و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می‌‏‌شود. ارتباط غیرکلامی که همواره در حین نوازش کودکتان برقرار می‌‌شود، جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می‌‏‌کند تا آنجا که این ارتباط می‌‏‌تواند در آینده نیز بین والدین و کودک برقرار شود و ادامه داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.13103s, 19q