برنامه اهداي كليه در تلويزيون هلند تنها يك حقه بود!

۱۳۸۶/۰۳/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4308
برنامه اهداي كليه در تلويزيون هلند تنها يك حقه بود!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در حالي كه در اين برنامه تلويزيون قرار بود كه زني در حال مرگ، از ميان سه متقاضي يكي را براي اهداي كليه خود به او انتخاب كند، در پايان برنامه مشخص شد كه اين زن تنها يك بازيگر است كه نقش يك بيمار لاعلاج را بازي مي‌كرده است. اين در حالي است كه سه متقاضي شركت كننده در اين برنامه واقعا بيمار بوده و به پيوند كليه احتياج داشتند. اما از قبل در جريان غير واقعي بودن برنامه قرار گرفته بودند.
گفتني است كه اين برنامه پيش از پخش، مورد انتقاد شديد در سطح جهان قرار گرفته بود. پاتريك لوديرز، مجري اين برنامه در لحظه‌اي كه اهدا كننده بايد فرد مورد نظر خود را انتخاب مي‌كرد، در اقدامي غير منتظره گفت: ما كليه‌اي براي اهدا كردن در اختيار نداريم. اما اين برنامه را ساختيم تا همگان متوجه مشكل كمبود عضو اهدايي در كشور شوند.

اهدا كننده 37 ساله كه در طول برنامه «ليزا» ناميده مي‌شد، در اين خصوص اظهار داشت: كار سختي بود. احساس مي‌كردم نقش بابانوئل را دارم اميدوارم كه برنامه ما براي بيماران مفيد واقع شود و مردم به مشكل كمبود عضو اهدايي پي ببرند.

يكي از تهيه‌كنندگان اين برنامه نيز در كنفرانس مطبوعاتي پس از برنامه، گفت: اين برنامه فرياد ما براي درخواست كمك بود. كمك جهت حل مشكلي كه در واقع نبايد مشكل باشد.

وزير فرهنگ هلند، رونالد پلاسترك، نيز از اين برنامه با عنوان يك «حقه بي نظير» ياد كرد وابراز اميدواري كرد كه مشكل كمبود عضو اهدايي در اين كشور به زودي حل شود.

هلن ايلس، يك بيمار كليوي كه در بيمارستاني در شهر بوسوم به تماشاي برنامه مشغول بود، در اين خصوص اظهار داشت: برخلاف آنچه پيش از اين گفته مي‌شد اين برنامه هيچ بازنده‌اي نداشت. اگر چه در ابتدا همه ما تصور مي‌كرديم كه اين برنامه غيرمنصفانه است اما در پايان به اين نتيجه رسيديم كه اين مشكل قابل حل خواهد بود.


بنابراین گزارش،تنها يك روز پس از پخش برنامه "اهدا كننده بزرگ" از شبكه داتچ تي . وي هلند (Dutch T.V) بيش از 18 هزار تن متقاضي اهداي عضو شدند.

اين برنامه در حالي كه پيش از پخش مورد انتقاد شديد سياستمداران، دكترها و افكار عمومي واقع شده بود، بيش از يك و 200 ميليون بيننده در سطح كشور هلند داشت.

نخست وزير هلند كه پيش از پخش اين برنامه،‌ آن را خطري براي اعتبار هلند در سطح جهان خوانده بود،‌ پس از پخش برنامه در اظهار نظري اعلام كرد. اكنون خيال من از بابت اين برنامه آسوده شده است.

گفتني است كه در حال حاضر و پس از پخش اين برنامه تعداد تقاضاها براي اهداي عضو به طور چشمگيري در اين كشور افزايش يافته است كه اين امر مورد خرسندي مقامات هلندي واقع شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96575s, 18q