مرکز تحقیقات ترومای دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان؛

هر ۵۰۰ متر یک نقطه حادثه‌خیز در دریای خزر وجود دارد

۱۳۹۰/۱۲/۱۷ - ۱۷:۵۹ - کد خبر: 44033
هر ۵۰۰ متر یک نقطه حادثه‌خیز در دریای خزر وجود دارد
سلامت نیوز : پژوهشگران مرکز تحقیقات ترومای دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وجود یک نقطه حادثه خیز به ازای هر 500 متر از سواحل دریای خزر خبر دادند.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح تحقیقاتی مرکز تحقیقات ترومای دانشگاه علوم پزشکی گیلان با عنوان «اپیدمیولوژی و پیشگیری از موارد غرق شدگی در شمال ایران» را در سال ۹۰ به عنوان طرح بر‌تر کشوری برگزید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینانیوز، این طرح که در مجمع استانهای گیلان و مازندران و در زیر مجموعه دانشگاههای علوم پزشکی گیلان، مازندران، بابل و با همکاری دانشگاه کارولینسکای سوئد انجام شد، اکنون قابلیت اجرا در کل کشور و حتی دیگر کشورهای درحال توسعه جهان را داراست.

دکتر علی داودی عضو مؤسس مرکز تحقیقات ترومای دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: «این طرح از سال ۲۰۰۵ و در یک پروسه ۴ ساله با هدف پیشگیری از موارد غرق شدگی در شمال کشور انجام شد.»

انگیزه و چگونگی انجام طرح
دکتر علی داودی گفت: «از آنجاییکه در کشور ما طرحی برای پیشگیری از موارد غرق شدگی وجود ندارد، و هر مورد غرق شدگی بار مالی سنگینی بر دوش نظام سلامت می‌گذارد، ابتدا ۶۵۰۰ مقاله و وب سایت از کشورهای مختلف جهان به دقت مورد مطالعه قرار گرفت و سپس موارد غرق شدگی در جهان و کشور و شمال ایران با یکدیگر مقایسه گردید. نتایج به دقت بررسی و سرانجام با فرهنگ، شرایط و امکانات ایرانی سازگار شد.»

داودی در ادامه گفت: «در طی این مدت ۲۰۰۰ نفر از پرسنل نظام سلامت از ۳ دانشگاه علوم پزشکی شمال کشور موارد لازم را آموزش دیدند و موارد بصورت سینه به سینه و با چاپ پمفلت، کتابچه و همچنین نصب پرچم خطر و غیره به مردم منتقل شد. در بحث آموزش روستایی هم از نظام شبکه کمک گرفتیم که یکی از این موارد آموزش نظارت بیشتر والدین بر فرزندان در فصول گرم به منظور جلوگیری از شنا در نقاط و ساعات پرخطر بود.»

نتیجه طرح
دکتر داودی گفت: «ما درمطالعات خود از هر ۵۰۰ متر یک نقطه حادثه خیز شناسایی کردیم و با قرار دادن نجات غریق در این نقاط مداخله را شروع کردیم.»
وی در پایان عنوان کرد: «سرانجام نتایج مداخله درسواحل گیلان با نتایج کنترلی سواحل استان مازندران مقایسه شد که خوشبختانه میزان غرق شدگی در گیلان با انجام مداخلات کمتر از مازندران شده بود.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.92321s, 18q