سلامت نیوز : پژوهشگران آمریکایی هشدار دادند که مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه های شیرین شده با شکر خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ، مصرف نوشابه های گازدار و آب میوه های شیرین شده با شکر از عادات غذایی روزانه به شمار می رود که همه گروههای سنی تمایل زیادی به مصرف این نوشیدنیها دارند اما به نظر می رسد که با توجه به نتایج تحقیقات جدید، این افراد باید در محاسبات خود بازنگری کنند.

تحقیقات جدید در آمریکا نشان می دهد مصرف روزانه 340 میلی لیتر نوشابه و آب میوه های شیرین شده با شکر، افراد بویژه مردان را در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی قرار می دهد.

براساس این تحقیقات، مردانی که روزانه معادل 340 میلی لیتر نوشابه و آب میوه های شیرین شده با شکر مصرف می کند، 20 برابر بیشتر - در مقایسه با مردانی که اصلا از این نوشیدنیها مصرف نمی کنند- در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند.

این تحقیقات از 43000 مرد 40 تا 75 ساله در طول 23 سال بعمل آمد و نشان داد که مصرف مداوم نوشابه های گازدار درصد تری گلیسرید و پروتین التهابی (CRP) را بالا و سطح کلسترول خوب " HDL" را که از حملات قلبی جلوگیری می کند، پایین می آورد و در نهایت احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد.

این تحقیقات به افراد سالم و بویژه بیماران قلبی توصیه کرد که نوشابه های گازدار زیاد مصرف نکنند.

براساس این تحقیقات، مصرف این نوشیدنیها به میزان اندک دوبار در هفته یا ماه هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

اخیرا نیز تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آدلاید آمریکا نشان داده بود که مصرف نوشابه های گازدار خطر ابتلا به آسم و انسداد ریوی مزمن را افزایش می دهد.

محققان با بررسی بیش از 2500 نفر دریافته اند که گاز موجود در نوشابه ها که ناشی از وجود اسید فسفریک است موجب خروج کلسیم از استخوانها شده و به پوکی استخوان و شکستگی های مکرر در افراد به ویژه زنان میانسال می انجامد.

افرادی که  هفته ای 4 بار یا بیشتر از نوشابه های گازدار استفاده می کنند به طور قابل ملاحظه ای نسبت به بقیه از تراکم استخوان کمتری برخوردارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha