کودکانی که یک نوبت واکسن MMR زده اند مبتلا به اوریون می شوند

۱۳۹۱/۰۱/۱۶ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 45039
سلامت نیوز : دکتر اکبر کوشانفر متخصص کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: اوریون بیماری ویروسی است که ابتلا به آن در فصل بهار شیوع پیدا می کند و غدد بنا گوشی را که در ناحیه گلو وجود دارد را درگیر می کند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری با علائم سرماخوردگی، تب، و تورم یک طرفه یا دو طرفه در گلو خود را نشان می دهد، گفت: کودک به دلیل تورم در ناحیه گلو احساس درد می کند که می توان این درد را با دادن قطره یا قرص استامینوفن تسکین داد همچنین برای اینکه این ناحیه تحریک نشود کودکان باید غذاهای نرم و رقیق همچون سوپ گوشت و مرغ، فرنی و شیر برنج مصرف کنند تا تورم گلو برطرف شود.کوشانفر اظهار داشت: این بیماری می تواند دو عارضه نادر همچون آنسفالیت (کاهش هوشیاری و خواب آلودگی) و عقیمی را در پسران ایجاد کند.این متخصص کودکان با تأکید بر اینکه استراحت کامل به خصوص برای کودکان پسر در این بیماری بسیار مهم است، عنوان کرد: برای مقابله با این بیماری به کودکان در یک سالگی و 18 ماهگی واکسن MMR که شامل سرخه، سرخک و اوریون است تزریق می شود تا در برابر این بیماری مصون باشند تا چند سال پیش فقط این واکسن در یک نوبت یعنی 15 ماهگی تزریق می شد که بعد از گذشت 5 سال مصونیت آن از بین می رفته و فرد می توانسته به این بیماری مبتلا شود اما با اجرای طرح واکسیناسیون دو نوبته MMR کودکان دیگر مبتلا به این بیماری نمی شوند.وی خاطرنشان کرد: اگر فردی در دوران کودکی فقط یک بار واکسن MMR را تزریق کرده باشد باید تا سن 40 سالگی هرچه سریعتر این واکسن را تزریق کند تا در برابر اوریون مصون باشد.وی یادآور شد: بیماری اوریون به دلیل اینکه یک بیماری ویروسی است نیاز به دارو ندارد و پس از اتمام دوره بیماری کودک بهبود پیدا می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پونه
سلام و خسته نباشید. من امروز دخترم رو برای زدن واکسن جهت رفتن به کلاس اول به درمانگاه بردم در اونجا متوجه شدم که واکسن 18 ماهگی در کارت و دفتر درمانگاه ثبت نشده و من هم اصلاً یادم نیست که این واکسن رو برای اون زدم یا نه . می خواستم بدونم الان که شش سال و نیمه است می تونم واکسن عقب افتاده رو بزنم یا نه ؟ و دیگه اینکه اگر من این واکسن رو در 18 ماهگی مثلاً در شهرستان زده باشم و یادم نباشه آیا خطرناک نیست که دوباره این واکسن تکرار بشه ؟ لطفاً جوابم رو زود بدید چون خیلی نگرانم
0.18527s, 19q