رژيم هاي غذايي حاوي كلسيم به همراه مكمل ها بر تراكم استخوان تاثير مي گذارند

۱۳۸۶/۰۴/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5087
رژيم هاي غذايي حاوي كلسيم به همراه مكمل ها بر تراكم استخوان تاثير مي گذارند
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از پايگاه خبري ساينس ديلي، يافته هاي جديد پزشكان نشان مي دهد زناني كه به طور طبيعي از كلسيم در رژيم غذايي حاوي كلسيم و قرص هاي كلسيم بهره مي برند، داراي استخوان هاي سالم تري هستند و خطر بروز پوكي استخوان در آنها كمتر است.
بنابر اين گزارش، تحقيقات پ‍ژوهشگران دانشگاه واشنگتن كه بر روي 183 نفر از زنان ميانسال در 3 گروه انجام گرفته بود، نشان داد در گروه اول با گروه مكمل ها، 70 درصد كلسيم مورد نياز روزانه را از قرص ها و آمپول ها تامين مي كردند ، گروه دوم از رژيم غذايي روزانه و طبيعي 70 درصد كلسيم مورد نياز خود را مرتفع مي كرد و سرانجام گروه سوم با استفاده از تركيب هر دو روش، كلسيم مصرف مي كردند.
همچنين به گفته پزشكان نتايج آزمايشهاي انجام شده نشان مي دهد که گروه اول به ميزان 830 ميلي گرم در روز كلسيم دريافت مي كردند و اين درحالي است كه كلسيم دريافتي گروه دوم به ميزان 1035 ميلي گرم در روز بوده است، كه مقدار تراكم استخوان گروه دوم از گروه اول بيشتر است.
بر اساس اين گزارش، پزشكان در آزمايشهاي خود به اين نتيجه رسيده اند که در گروه سوم كه تركيبي از رژيم هاي غذايي طبيعي و كمي مكمل هاي كلسيم و قرصه هاي مشابه آن استفاده مي كردند، با دريافت 1620 ميلي گرم كلسيم در روز، بيشترين تراكم استخوان و سلامت استخوان را نسبت به افراد ديگر داشتند.
اين گزارش حاكيست، رژيم هاي غذايي مبتني بر لبنيات به عنوان منابع غني كلسيم مي تواند نقش مكمل ها و قرص هاي كلسيم را ايفا كرده و استروژن و تركيبات مورد نياز بدن در زنان را تامين كند.
يادآور مي شود، نتايج تحقيقات انجام شده پزشان دانشگاه واشنگتن در جديدترين شماره مجله تغذيه پزشكي آمريكا به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.92854s, 18q