باید برآورد خسارت صورت گیرد تا نسبت به تامین و تخصیص اعتبار و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از همین امروز اقدام شود.

سلامت نیوز : وزیر کشور خواستار برآورد اولیه خسارات در مناطق زلزله‌زده شد و گفت: این اقدام باید در اولویت قرار گیرد تا تامین اعتبارات برای جبران خسارات نیز به زودی انجام شود.

مصطفی محمدنجار روز یكشنبه در پایان بازدید از مناطق زلزله زده در جلسه ستاد بحران در منطقه زلزله‌زده هریس اظهار کرد: باید برآورد خسارت صورت گیرد تا نسبت به تامین و تخصیص اعتبار و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از همین امروز اقدام شود. وی افزود: برآورد خسارت در بحث بازسازی زود و به موقع تاثیر قابل توجهی خواهد داشت و بازسازی باید در اولویت قرار گیرد. وی با اشاره به صعب العبور و کوهستانی بودن منطقه گفت: باید در نظر داشت که بارش برف در این منطقه سردسیر که زودتر آغاز می‌شود در این مناطق بازسازی و نوسازی مناطق زلزله‌زده را با مشکل مواجه خواهد کرد به همین منظور باید برای بازسازی هیچ فرصتی را از دست نداد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ نجار خواستار هماهنگی تمام ارگان‌ها و نهادها برای انجام تمام امور از امدادرسانی، آواربرداری، بازسازی و ... شد و گفت: با توجه به وسعت، حجم و سنگینی کار باید از ناهماهنگی‌ها و موازی‌کاری در امور جلوگیری شده و اقدامات لازم برای رفع نارسایی‌ها صورت گیرد. وی اضافه کرد: آرامش مردم باید در اولویت کار باشد چرا که علاوه بر خسارت مالی و دنیوی بسیاری از آسیب دیدگان عزیزان خود را از دست داده‌اند که باید در برخورد روحی روانی با آنان دقت شود. وی مشارکت و همراهی مردم را قابل تقدیر دانست و گفت: به خصوص این مشارکت و امداد رسانی در ساعات اولیه حادثه بسیار موثر واقع شده است.

وی در عین حال خواستار توجه ویژه به روستاها شد و افزود: باید نیازهای اولیه در مناطق روستایی تامین شود چراکه بیشترین خسارات و تلفات در این مناطق بوده است. وزیر كشور با ابراز تسلیت به مردم استان آذربایجان شرقی در پی وقوع زلزله اخیر گفت: حادثه روی داده از مقدرات الهی است و رییس جمهور به جد پیگیر مسایل زلزله زدگان است. محمدنجار همچنین افزود: رییس جمهور به این موضوع بسیار حساس است و از دقایق اولیه زلزله پیگیر موضوع بوده است. وزیر كشور افزود: معاون اول رییس جمهور به همراه وزیر اقتصاد برای بازدید از مناطق زلزله زده به تبریز سفر می كنند. نجار گفت: مسوولان استانی تلاش كنند بدون درنگ اعتبارات تخصیصی برای جبران خسارت وارده به منطقه سریعا جذب شود تا قبل از فصل سرما اقدامات لازم برای اسكان مردم و نوسازی اماكن مسكونی صورت گیرد.

وزیر كشور اعلام كرد: رییس جمهوری به چند موضوع از جمله كار بازسازی سریع، آوار برداری سریع و مناسب ، ارسال به موقع غذا و دارو و اسكان موقت حادثه دیدگان تاكید داشت. وی تاكید كرد: به رغم تماسهای خارجی برای كمك رسانی به زلزله زدگان نیازی به این كمك ها نداریم و با استفاده از پتانسیل داخلی عملیات امداد و نجات را انجام خواهیم داد. عصر روز شنبه دو زمین لرزه به بزرگی 6.2 و شش درجه در مقیاس امواج درونی زمین ˈ ریشتر ˈ به ترتیب شهرستان های اهر و ورزقان در آذربایجان شرقی را لرزاند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =