آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی قبل از تولد است که پس از هفته ۱۵ بارداری انجام می شود تا تأیید شود که آیا کودک شما بیماری ژنتیکی یا کروموزومی دارد.

آمنیوسنتز چیست و برای کدام زنان باردار باید انجام شود؟

آمنیوسنتز چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پرگننسی برث بیبی این آزمایش برای همه زنان باردار پیشنهاد نمی شود. آمنیوسنتز ممکن است به تصمیم گیری های مهم در مورد بارداری شما کمک کند. در حالی که به برخی از زنان توصیه می شود این روش را انجام دهند، تصمیم نهایی برای انجام این کار با شماست.

آمنیوسنتز برای چه افرادی مناسب است؟

آمنیوسنتز ممکن است درصورت وجود موارد زیر پیشنهاد شود:

  • شما یک نتیجه آزمایش غربالگری قبل از تولد در معرض خطر بالایی داشته اید
  • شما قبلاً فرزندی با بیماری ژنتیکی یا کروموزومی داشته اید
  • سن شما 35 تا 37 سال یا بیشتر باشد
  • اگر پدر و مادر هر دو ناقل یک بیماری خاص باشند

آیا آمنیوسنتز می تواند به کودک من آسیب برساند؟

خطر سقط جنین در هر بارداری وجود دارد، انجام آمنیوسنتز ممکن است کمی این خطر کلی را افزایش دهد.

خطر سقط جنین پس از آمنیوسنتز کمتر از 1 در 200 بارداری تخمین زده می شود، اگرچه می تواند به 1 در 1000 بارداری برسد. به غیر از این، هیچ خطر یا عارضه شناخته شده ای برای بارداری یا جنین ناشی از این روش وجود ندارد.

آمنیوسنتز چگونه انجام می شود؟

آمنیوسنتز توسط پزشک متخصص در بیمارستان یا سونوگرافی متخصص زنان انجام می شود.

این روش شامل وارد کردن یک سوزن بسیار ظریف به رحم (رحم) از طریق شکم برای برداشتن نمونه کوچکی از مایع آمنیوتیک است که اطراف کودک شما را احاطه کرده است.

پزشک از سونوگرافی برای هدایت سوزن استفاده می کند و از تماس با نوزاد خودداری می کند. خود این روش فقط چند دقیقه طول می کشد.

اگر قبل از عمل نیاز به انجام کاری داشته باشید پزشک به شما خواهد گفت. به طور کلی، نیازی به ناشتا بودن یا انجام کار خاصی برای آماده سازی ندارید. قبل از وارد کردن سوزن به شما یک بی حس کننده موضعی داده می شود تا پوست را بی حس کند و برای انجام عمل بیدار خواهید بود.

آمنیوسنتز چیست و برای کدام زنان باردار باید انجام شود؟

چه کسی آمنیوسنتز را انجام می دهد؟

یک متخصص زنان و زایمان یا متخصص تصویربرداری زنان و زایمان این کار را انجام می دهد.

بعد از عمل چه احساسی خواهم داشت؟

بیشتر زنان تنها در حین و بعد از آمنیوسنتز، ناراحتی، گرفتگی و درد مانند قاعدگی جزئی را تجربه می کنند. خود این روش فقط چند دقیقه طول می کشد، اما به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که نیم ساعت بعد از آزمایش قبل از رفتن به خانه در یک منطقه انتظار بنشینید و استراحت کنید.

اگر گروه خونی منفی دارید، پس از عمل تزریق آنتی دی انجام می شود.

ممکن است در شب اول بعد از عمل مقداری درد خفیف مانند پریود را تجربه کنید، اما در صورت نیاز استفاده از استامیوفن معمولی بی خطر است .

اگر در هفته اول یا دو هفته بعد از انجام آمنیوسنتز خونریزی واژینال ، درد شدید شکم، تب بالا یا ترشحات غیرعادی از واژن خود دارید، باید به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

چه زمانی نتایج آمنیوسنتز را دریافت خواهم کرد؟

بسته به شرایط فردی شما و آزمایشات درخواستی توسط پزشک که این روش را انجام می دهد، نتایج آمنیوسنتز ممکن است در 1 تا 2 روز کاری یا حداکثر 2 هفته در دسترس باشد. شما می توانید زمان دریافت این نتایج را از پزشک خود بپرسید.

سوالاتی که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید

چرا این آزمایش را به من پیشنهاد می کنید؟

این روش شامل چه مواردی است، آیا باید در روز کاری انجام دهم؟

چه زمانی نتایج را دریافت خواهم کرد؟

چه کسی با من تماس می گیرد تا نتایج را به من بدهد؟

آیا لازم است بعد از عمل کاری برای مراقبت از خودم انجام دهم؟

اطلاعات بیشتر

متخصص زنان و زایمان می تواند به سوالات شما پاسخ دهد و اطلاعات بیشتری در مورد آمنیوسنتز به شما بدهد. پزشک شما همچنین ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهند تا به شما کمک کند تا در مورد نتایج آمنیوسنتز و تصمیماتی که ممکن است نیاز به گرفتن داشته باشید راهنمایی کنید. ممکن است برای شما مفید باشد که در مورد احساسات خود در هنگام دریافت نتایج صحبت کنید، اگر فرزندی مبتلا به یک اختلال ژنتیکی داشته باشید چه معنایی برای شما و خانواده شما خواهد داشت و چه حمایتی از شماانجام خواهد گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha