دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۵
کد خبر: 68829

این روزها، فضای مجازی و برخی از برنامه های تلویزیونی و ماهواره ای مملو از تبلیغات برای تعیین جنسیت جنین شده و از این طریق، سودهای کلانی به جیب سودجویان رفته و تنها باورهای مردم است که به سخره گرفته می‌شود.

بیراهه تمایل به تعیین جنسیت فرزند
سلامت نیوز : ایرانی ها می گویند دختر یا پسر فرقی نمی‌کند، بچه هرچه باشد، سالم باشد. اما چند سالی است که وسواس دختر یا پسر بودن نوزادان، گروهی از خانواده ها را فرا گرفته و به تکاپو برای تعیین جنسیت قبل از بارداری و به دنیا آمدن فرزند دلخواه افتاده اند. موضوعی که بررسی های «قانون» نشان می دهد بیش از داشتن ریشه های علمی، جنبه های خرافی و غیر واقعی در باور گروهی از خانوارهای ایرانی دارد که زمینه ای مناسب، برای سودجویی و کلاهبرداری از باورهای ساده انگارانه ایرانیان شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ این روزها، فضای مجازی و برخی از برنامه های تلویزیونی و ماهواره ای مملو از تبلیغات برای تعیین جنسیت جنین شده و از این طریق، سودهای کلانی به جیب سودجویان رفته و تنها باورهای مردم است که به سخره گرفته می‌شود. برخی مراکز غیر مجاز تعیین جنسیت جنین در تهران از یک تا پنج میلیون تومان برای تعیین جنسیت جنین در بازه های زمانی یک تا سه ماهه دریافت می کنند و با به کارگیری روش های گیاهی، شیمیایی و ... دستاوردی برای متقاضیان به همراه ندارد. گروه‌هایی از ایرانیان، باور دارند که با پرداخت هزینه و به کارگیری روش‌های غیر علمی، جنسیت جنین را تعیین می‌کنند و این درحالی است که هرگز با نتیجه دلخواه مواجه نمی شوند.

مردم زود باور، افراد سود جو

هنگام جست و جو در دنیای مجازی به دیدگاهی برخوردم از جانب خانمی جوان که نوشته بود در هفته هشتم بارداری به سر می برد و می خواهد بداند آیا اکنون می تواند جنسیت جنین را بنا به تمایل خود تعیین کند؟ وی در ادامه خواستار راهنمایی هر چه سریع تر شده و گفته بود که چون دارای فرزند پسر است، مایل است که کودکش این بار دختر باشد. پاسخش داده بودند که امکان پذیر است و نیازمند مراقبت و مراجعه به پزشک و رژیم غذایی و مواردی از این دست. هم‌چنین خانمی خود را متخصص زنان و زایمان معرفی کرده و از روش‌های تغدیه‌ و زمان بندی مقاربت و روش لیزری و دیگر راه ها به عنوان روش تعیین جنسیت نام برده و تاکید کرده بود که بلوف نیست و صد در صد صحت دارد.

کارشناسان در این خصوص معتقدند که آن چه این روزها والدین ایرانی را برای تعیین جنسیت کودک آینده به دنبال خود می کشاند، چیزی جز کذب محض و یکی از صدها روش کلاهبرداری که در جامعه باب شده نیست. به گفته متخصصان زنان و زایمان، افرادی که به دنبال امید واهی انتخاب جنسیت فرزند در پی سود جویان می دوند، بدون اینکه حتی یک بار به دنبال کشف راست یا دروغ بودن این ادعا سری به متخصصان بزنند و کسب اطلاع کنند، نه تنها به زودی امید خود را از دست می دهند بلکه زمان و سرمایه خود را نیز به هدر داده و زمانی به این نتیجه می رسند که به انواع و اقسام دستورات غیر علمی تن داده اند و برای جبران، راه زیادی در پیش خواهند داشت.

لقاح خارج رحمی ، تنها روش علمی تعیین جنسیت جنین

"احمدرضا اکرمی"، دبیر انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران، با تاکید بر اینکه جنسیت جنین را تنها در شرایط اضطرار و از طریق روش "آی وی اف" یا "لقاح خارج رحمی" می توان تعیین کرد، با قطعیت می گوید که هیچ روش دیگری نمی تواند منجر به تعیین جنسیت فرزند شود و فعالیت تمام افرادی که ادعای تعیین جنسیت از طریق تغذیه و دیگر روش‌ها را دارند، کذب محض و صرفا جهت سود جویی است. اکرمی با اشاره به اینکه لقاح خارج رحمی، تنها راه علمی و جهانی تعیین جنسیت فرزند است، تصریح می‌کند که این روش به ویژه پاسخگوی نیاز افرادی است که سابقه بیماری های وابسته به جنس را در خانواده خود دارند، به این معنی که برای مثال یک بیماری خاص در تمام یا بیشتر فرزندان دختران آن ها وجود دارد و این خانواده مصر هستند که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، به جای فرزند دختر، فرزند پسر داشته باشند.

اما صرف تمایل افراد به تعیین جنسیت فرزند، هرگز دلیل بر انجام لقاح خارج رحمی نیست. این فوق تخصص سونوگرافی و ارزیابی وضعیت جنین، صرف هزینه بسیار، هدر دادن زمان، امیدواری بی اندازه و سپس یاس مفرط و گرفتاری و به بی اعتمادی های دایم را نتیجه اعتماد افراد به این مراکز و این پزشکان می داند و با اشاره به این که چنین افرادی دارای مکان ثابت اقامت نیستند، طولانی و گاه حتی غیر ممکن بودن پیگردهای قانونی را از دیگر نتایج این اعتماد بی جا معرفی می کند. به گفته وی بسیاری از متقاضیان، زمانی که در می یابند فریب خورده اند و جنسیت فرزندشان با آن چه خواستار آن بودند متفاوت است، از سر خشم و استیصال دست به سقط جنین های غیرقانونی می زنند که به نوبه خود سرآغاز مشکلات تازه ای خواهد بود.

رمز و راز کارم را به هیچ کس نمی گویم

"محمد هادی همتی"، جراح و متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با "قانون"، تعیین جنسیت جنین با روشی به غیر از روش "آی وی اف" را تایید کرده و می گوید که 30 سال است مراجعان خود را با روشی که به هیچ کس نمی‌گوید در داشتن فرزند دختر و پسر، همراهی می کند. وی با تاکید بر این که رمز و راز این روش را در این 30 سال به هیچ کس، حتی به 3 فرزند پزشک اش نگفته است ادامه می دهد: " بخشی از این روش به تغذیه و سن مربوط می شود و می‌توان با رژیم غذایی مناسب افراد را صاحب دختر یا پسر کرد، اما بخش دیگر آن رمز و راز کارم است و قابل ذکر نیست."

اکرمی در خصوص اظهارات این متخصص زنان و زایمان، اظهار کرد:چنین ادعایی، واهی و پوچ است و اگر چنین چیزی وجود داشت، تمام ملت ایران از جمله شخص من به استقبال ایشان می رفتیم. دبیر انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران، تاکید می‌کند که اگر این دست از تمایلات افراد به راحتی قابل دستیابی بود یا مشکلات این طور به سهولت برطرف می شد، تخصص چه معنایی در این میان داشت؟ وی معتقد است این موضوع چنان پیش پا افتاده و به طور آشکار، نوعی از شیادی و کلاهبرداری است که به راستی نمی‌دانم مردم چگونه متوجه این فریب نمی‌شوند و وقتی پی به موضوع می برند که پول و روحیه و امید خود را باخته اند.

جلب اعتماد با هدف سود شخصی

"شروین وکیلی"جامعه شناس اما در گفت و گو با "قانون" در خصوص تشکیل غیر قانونی مراکز تعیین جنسیت فرزند به منظور کسب سود مالی یا به عبارتی آشنا "کلاهبرداری"، می گوید که این شیوه از کلاهبرداری ها با ویژگی جلب اعتمادو استفاده از خصلت زبانی همراه هستند، که به آن "گفتمان کلاهبردارانه " می گویند. به گفته وکیلی، ضعف یا فروپاشی دامنه نفوذ نهادهای اجتماعی که کارکرد سازماندهی رفتار افراد اجتماع را در قالب قواعد حقوقی یا اخلاقی دارند، می تواند در ردیف یکی از عمده علل اجتماعی موثر در بروز این پدیده قلمداد شود. وی معتقد است که جوامع پایدار مستقل از آن چه به نام محتوی دنبال می‌شود به یک نظام اخلاقی و حقوقی منسجم پایبند هستند، اما جوامعی که در آن کارکرد نهادهای اجتماعی تا حد زیادی از دست رفته است، ارزش های افراد جامعه را نیز بدون اینکه ارزش جدیدی جایگزین آن شود را با خود از بین برده.

"من"، نظام اخلاقی خود را از دست داده و نه نسبت به رفتار خود و نه دیگری، جهت گیری منسجمی ندارد. اینجاست که به هر ضد ارزش، از جمله سوءاستفاده از علایق یا ضعف افراد جامعه دست می زند.این جامعه شناس، "گفتمان کلاهبردارانه" را متفاوت از گفتمان عادی و رسمی ، و صرفا در جهت جلب اعتماد افراد با هدف کسب سود شخصی بدون در نظر گرفتن سود و زیان سایرین می داند که طی آن منافع فرد به منافع جمع، و منافع گروه به منافع ملی ترجیح داده می شود. وی با اشاره به فقدان نظام اخلاقی در این جوامع می‌گوید: " نیاز و فقر و نقطه ضعف، همواره وجود داشته و می توان به ترمیم آن امیدوار بود. سیاست های کلان در این خصوص پاسخگو نیست و لازم است از پایین به بالا حرکت کرد و به افراد اجازه داد با دستیابی به ضعف ها، خود را بازسازی کنند. تاریخ و تجربه ثابت کرده که این "من" بی هنجار، در هر دوره‌ای زوال خواهد یافت و "من" جدید جایگزین آن خواهد شد."

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =