دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۵
کد خبر: 69990
سلامت نیوز : در سال‌های اخیر عمل جراحی اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور افزایش یافته است چنان چه امسال جراحان و متخصصان ایرانی برای نخستین بار در خاورمیانه عمل پیوند دست از بیمار مرگ مغزی را با موفقیت انجام دادند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ابتکار ؛ این در حالی است که با پیشرفت‌های علم پزشکی در کشور متخصصان ایرانی در نظر دارند علاوه بر پیوند قلب، کلیه، ریه، مغز استخوان و دست در کشور، پیوند صورت که از سخت ترین انواع عمل جراحی است، انجام دهند.براساس آخرین آمارارایه شده در سال 91، 546 مرگ مغزی در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گزارش شده که 2000 عضو و احشای پیوندی آنها مورد استفاده قرار گرفته است یعنی به طور متوسط هر مرگ مغزی توانسته به چهار نفر حیات دوباره ببخشد.در حال حاضر پیوند اعضا در ایران به 25 در یک میلیون نفر رسیده در حالی که استاندارد جهانی 35 در یک میلیون نفر است.هم اکنون بیش از 80 مرکز پیوند اعضا همچون قلب، کلیه، کبد، مغز استخوان، ریه و موارد دیگر در ایران فعال هستند.

این در حالی است که موفقیت پزشکان متخصص ایرانی در زمینه پیوند کلیه از بیماران مرگ مغزی به عنوان الگو در آمده است و جوامع بین‌المللی از نتایج تحقیقات کشور در زمینه پیوند اعضاء استفاده می‌کنند. علاوه براین در اواخر سال 91 متخصصان ایرانی اعلام کردند که با توجه به جراحی‌های موفقیت آمیز پیوند اعضا در ایران هم اکنون جراحی پیوند صورت از بیماران مرگ مغزی نیز قرار است انجام شود. این جراحی یکی از دستاوردهای تقریبا جدید در عرصه پزشکی است که متخصصان برخی کشورها توان اجرای آن را دارند.اولین جراحی پیوند جزئی صورت در سال 2005 در شهر آمیان فرانسه انجام شد ودر این عمل زنی 38 ساله که صورتش توسط حمله سگ خانگی اش به شدت آسیب دیده بود، مورد جراحی قرار گرفت و گونه، بینی و لبهای جدیدی به وی پیوند زده شد.از آن پس چندین جراحی پیوند جزئی صورت در ایالات متحده آمریکا و چین نیز انجام شده است.

همچنین در سال 2011 یک جراحی صورت در اسپانیا انجام شد. مردی که در اثر یک حادثه تیراندازی از ناحیه صورت به شدت آسیب دیده بود در این جراحی پیوند پوست، ماهیچه ها، بینی، لبها، دندانها و استخوان‌های گونه جدیدی را دریافت کرد.به طور کلی جراحی پیوند صورت یکی از جراحی‌های پیچیده و نو در دنیای پزشکی است.دکتر فرهاد فیروزی فوق تخصص جراحی پیوند اعضا در این مورد گفت: در حال حاضر جراحان و تیم پزشکی کشورمان آمادگی دارد تا جدید ترین روش جراحی و تکنیک پیوند صورت را در افرادی که به دلایلی مانند سوختگی، حوادث و تصادفات بخشی از اجزای صورت خود را از دست داده اند، ترمیم و جراحی کند.وی اظهار داشت: این جراحی در شرایطی امکان پذیر است که اهدا کننده وجود داشته باشد و تیمی متشکل از جراحان پلاستیک و متخصصان مغز و اعصاب در این جراحی مشارکت کنند.این فوق تخصص خاطرنشان کرد: برای اینکه پیوند عضوی با موفقیت انجام شود مصرف صحیح داروهای سرکوب کننده ایمنی در فرد گیرنده و وجود تیم هماهنگ و متخصص لازم است.

مرگ مغزی چیست
در مرگ مغزی، خونرسانی به مغز متوقف می‌شود و اکسیژن رسانی به آن انجام نمی‌شود. مغز تمام کارکرد خود را از دست می‌دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می‌شود.اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه‌ها هنوز دارای عملکرد هستند اما بتدریج در چند روز آینده، از کار خواهند افتاد.قلب تا زمانی که دارای اکسیژن رسانی باشد، به ضربان خود ادامه می‌دهد. در بیمار مرگ مغزی، دستگاه تنفس مصنوعی ( ونتیلاتور ) اکسیژن لازم را برای ضربان قلب فراهم می‌کند و به محض جدا کردن دستگاه از بیمار قلب هم از کار خواهد افتاد.بیمار مرگ مغزی، صحبت نمی‌کند، نمی‌بیند، به هیچ یک از تحریکات خارجی پاسخی نمی‌دهد و بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به تنفس نخواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha