چهارشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 70058

دکتر محمد زینلی تاکید کرد: استفاده از شیر خام، سرشیر، خامه و پنیرتازه تهیه شده از شیر نجوشیده ،فرد را درمعرض ابتلا به تب مالت قرار می دهد.

مواد غذایی ممنوع در ایام نوروز
سلامت نیوز :دکتر محمد زینلی در گفت و گو با ایرنا افزود: استفاده از شیر خام، سرشیر، خامه و پنیرتازه تهیه شده از شیرنجوشیده ،فرد را درمعرض ابتلا به تب مالت قرار می دهد.

وی ادامه داد: بیشترین موارد ابتلا به تب مالت در فصل بهار و مناطق شمال و شمال غرب کشور گزارش می شود که 80 درصد آن در مناطق روستایی بروز می کند.

کارشناس مسوول مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اضافه کرد: مسافران مناطق روستایی کشور باید به طور جدی از خرید و مصرف محصولات لبنی خودداری کنند و درصورت مصرف حداقل باید آنها را به مدت پنج دقیقه بجوشانند.

زینلی افزود: محصولات لبنی فله ای به ویژه در تعطیلات نوروزی توسط دوره گردها در حاشیه شهرها به فروش می رسد که به هیچوجه نباید از آنها استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین والدین باید مراقب باشند که کودکان در مناطق روستایی با دام ها تماس نداشته باشند و درصورت هرگونه ارتباطی با دام، دست ها باید با آب و صابون شسته شود.

کارشناس مسوول مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: مسافران باید از توقف یا اقامت در مناطق ازدحام دام به ویژه گاو و گوسفند اجتناب کنند.

زینلی افزود: تب مالت، یکی از بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان است که از دو طریق مستقیم و غیرمستقیم تماس با دام و مصرف لبنیات خام به انسان منتقل می شود.

وی یادآور شد: درمان تب مالت، طولانی مدت بوده و فرد طی این مدت -حداقل به مدت هشت هفته- از زندگی روزمره بازمی ماند.

زینلی، تب، درد عضلانی به ویژه درد کمر و مفاصل و تعریق شبانه را از جمله علایم تب مالت برشمرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha