اضافه وزن ، عمر کمتر

۱۳۸۶/۰۶/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7041
اضافه وزن ، عمر کمتر

بسياري از افرادي که در دوران کودکي چند کيلو اضافه وزن دارند و والدينشان نيز آنها را کمي تپل مي پندارند و از اين موضوع نيز خوشحالند ؛ در بزرگسالي چاقتر شده و در نهايت عمرشان کوتاه تر مي شود. بررسي هاي 10 ساله روي بيش از 500 هزار نفر نشان مي دهد افرادي که در 50 سالگي عمر خود نيز هنوز دچار اضافه وزن هستند ، اين مشکل را دارند که احتمال مرگ آنها در دهه ششم زندگي 20 تا 40 درصد بيشتر است.
چندين مورد از تحقيقات نشان مي دهد فقط افراد چاق دچار اين مشکل نيستند بلکه فقط چند کيلو اضافه وزن نيز مي تواند مشکل ساز باشد. کارشناسان هشدار مي دهند کودکاني که داراي اضافه وزن هستند نيز بايد مورد توجه و مراقبت خاص والدين باشند تا اضافه وزن آنها برطرف شود زيرا بيشتر آنهايي که نسبت به اين مساله بي توجه هستند ، در سالهاي بعد ، افزايش وزن بيشتري پيدا کرده و کاهش آن دشوارتر خواهد بود. از طرف ديگر ، متخصصان يکي ديگر از عوامل کاهش عمر افراد چاق را استرس بيشتر در اين افراد مي دانند زيرا اضافه وزن و فشارهاي روحي نيز ارتباط مستقيم با يکديگر دارد و مشکلات روحي نيز مي تواند به کاهش عمر افراد منجر شود.

حتي مصرف يک وعده غذاي چرب
نيز بر رگها تاثير دارد!

شايد تعجب کنيد اما حتي مصرف يک وعده غذاي چرب مي تواند تاثيرات آشکاري در وضعيت رگهاي خوني بدن بگذارد. خوردن غذاهايي که داراي چربي هاي اشباع شده هستند، مانند چيزبرگر يا سيب زميني سرخ کرده موجب کاهش کلسترول خوب و افزايش کلسترول بد شده و مي توانند باعث گرفتگي يا ايجاد پلاک در رگهاي خوني شوند. از طرفي ، مصرف غذاهايي که داراي چربي هاي غيراشباع هستند مانند روغن دانه آفتابگردان يا ذرت مي توانند تاثير معکوس داشته باشند و قابليت بدن را در جلوگيري از ايجاد پلاک افزايش دهند. به همين دليل به بيماراني که به مشکلات قلبي مبتلا هستند، توصيه اکيد مي شود که در غذاهاي خود از چربي هاي اشباع استفاده نکنند، زيرا با تشکيل پلاک و گرفتگي در ديواره رگها احتمال بروز انواع سکته هاي قلبي و مغزي افزايش مي يابد. به عقيده کارشناسان تغذيه ، چربي هاي اشباع شده در محصولات حيواني مانند کره و گوشت قرمز نيز وجود دارد ، به همين دليل مصرف مکرر گوشت قرمز توصيه نمي شود. در مقابل ، مصرف انواع گوشت سفيد و ماهي به دليل داشتن اسيدهاي چرب امگا 3 که مفيد هستند، به همراه سبزي و ميوه هايي از جمله کاهو و هويج اهميت قابل ملاحظه اي در سلامت بدن و رگها دارند. غذاهايي که با استفاده از چربي هاي اشباع شده تهيه مي شوند ، حدود 2.2 برابر چربي هاي غيراشباع کالري داشته و علاوه بر افزايش وزن موجب بروز انواع بيماري هاي عروق نيز مي شوند. ثابت شده تنها 3 ساعت پس از مصرف غذاهاي پرچرب از نوع اشباع شده ، خاصيت عبور دادن خون در لايه داخلي رگهاي خوني کاهش مي يابد و پس از 6 ساعت خاصيت حمايت بدن در مقابل تورم و گرفتگي در رگها با کم شدن کلسترول بد کاهش مي يابد.


مترجم : سحر کمالي نفر

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.95931s, 18q