كودك‌تان را اینگونه بشویید

۱۳۹۲/۰۳/۲۷ - ۰۸:۳۲ - کد خبر: 75998
سلامت نیوز : به تازگی صاحب فرزند شده‌اید یا می‌خواهید در آینده صاحب فرزند شوید؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایده آل ؛ پس دقت داشته باشید كه این مطلب حتما به كار شما می‌آید و با خواندن این مطلب سؤالات شما در رابطه با نوزادتان حل خواهد شد.

كودك‌تان وان می‌خواهد یا نه؟

آیا لازم است برای حمام نوزادان وان مخصوص خریداری كرد؟

باید یادتان باشد مهم‌ترین مسئله در حمام كردن كودك، داشتن امنیت و سالم  نگه‌داشتن كودك است. شما می‌توانید كودك‌تان را در سینك ظرفشویی یا دستشویی یا در وانی كه داخل وان حمام شما جاسازی می‌شود یا در وانی كه مخصوص استحمام نوزادان است، بشویید اما فقط باید مراقب سلامت و امنیت او باشید. برای مثال در سینك ظرفشویی می‌توانید یك حوله بزرگ پهن كنید تا بچه در زمان استحمام سر نخورد و اگر هم سر خورد خطری متوجهش نشود. مهم‌ترین نكته هم این است كه هیچ وقت تحت هیچ شرایطی كودك‌تان را تنها داخل آب رها  نكنید.

صبح یا شب

بهترین زمان حمام كردن كودك چه زمانی است؟ صبح یا شب؟

این بستگی به شما دارد؛ زمانی را انتخاب كنید كه در آن مقطع زمانی عجله نداشته باشید و چیزی در كار شما اختلال ایجاد نكند. بعضی والدین دوست ندارند كودك‌شان را صبح، هنگانی كه هوشیار است و می‌تواند از حمام لذت ببرد، حمام كنند. بعضی دیگر هم دوست دارند كه كودك را شب حمام كنند كه بعد از آن كودك راحت‌تر به خواب برود و زمان بیشتری بخوابد.

هر روز، نه

نوزاد تازه متولد شده را هر چند روز یك‌بار باید حمام كرد؟

نیاز نیست كه نوزاد تازه متولدشده‌تان را هر روز حمام كنید، در واقع اگر نوزادتان را بیشتر از سه تا چهار بار در هفته حمام كنید پوست او خشك خواهد شد. اگر در زمان تعویض پوشك او را حسابی شست‌وشو می‌دهید و هر روز یا روزی چند بار،‌ لباس‌های نوزادتان را تعویض می‌كنید در واقع او را به حد كافی تمیز نگه می‌دارید، اگر یك روز او را حمام نكردید، كافی است صورت، گردن، شكم، باسن و بین پاهای كودك را با آب و دستمال تمیز  بشویید.

كودك‌تان را با آب آرام كنید

بهترین و مناسب‌ترین مقدار آبی كه برای استحمام كودك باید در وان باشد چقدر است؟

طبیعی است كه این میزان بسته به جثه كودك فرق دارد اما به‌طور معمول برای شست‌وشوی یك نوزاد می‌توان تشت یا وان مخصوص كودك را به ارتفاع 5 تا 10 سانتی‌متر از آب گرم (نه داغ و نه سرد) آب كرد. برای آنكه بدن كودك سرد نشود هرچند لحظه یك بار كمی آب گرم روی او بگیرید. برخی متخصصان كودك می‌گویند: اگر زمانی كه كودك‌تان را در تشت یا وان كودك می‌نشانید آب تا گردن او برسد حالت آرامش بیشتری برای او ایجاد خواهد شد. در ضمن در تمام طول استحمام دست‌های‌تان را برای مراقبت از كودك در پشت او نگه دارید.

زیر 50 درجه

بهترین درجه حرارت برای استحمام كودك چند درجه است؟

بهترین آب برای استحمام كودك آب گرم است. برای‌ آنكه كودك دچار سوختگی نشود بهترین كار این است كه دماسنج در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی‌گراد باشد. حتی با  قرار دادن  دماسنج هم قبل از گذاشتن كودك در آب، دمای آب را با دست‌تان چك كنید؛ چرا كه ممكن است درجه دماسنج درست نباشد. در ضمن هوای جایی كه كودك را در آن حمام می‌كنید هم باید گرم باشد تا دچار افت درجه حرارت پس از حمام نشود. كودكی كه حمام شده خیلی سریع دچار لرز می‌شود، برای همین باید دمای جایی كه كودك در آن حمام می‌شود و سپس از حمام به آنجا برده‌ می‌شود مناسب و نسبتا گرم باشد.

اول صورتش را بشویید

برای شست‌وشوی كودك از كدام قسمت باید شروع كنیم؟

به‌طور معمول توجه می‌شود كه در آغاز صورت كودك و سپس سر و گردن او شسته شود و بعد به قسمت تنه و اندام‌ها برسید. برای شستن قسمت‌های كثیف هم زمان بیشتری بگذارید و حتما با حوصله و آرامش داخل چین‌های پوستی كودك را هم بشویید.

چه كنیم که كودك جوش نزند؟

چرا مالیدن لوسیون به بدن كودك از ایجاد راش در بدن او جلوگیری می‌كند؟

اكثر كودكان به لوسیون پس از حمام نیاز ندارند. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد راش‌ها پس از حمام كردن نوزاد این است كه داخل چین‌های پوست او را پس از هر بار استحمام خوب خشك كنید. اگر هم می‌خواهید برای او از لوسیون استفاده كنید حتما از لوسیون‌هایی با میزان حساسیت‌زدایی كم
(Hypoallergen) استفاده كنید.

شامپو بزنیم یا نه؟

آیا باید موهای نوزاد تازه متولد شده را شست؟

تنها اگر موهای نوزاد كثیف به‌نظر می‌رسید یا حس كردید سر كودك شوره (پوسته ریزی) دارد یا دچار التهاب است موها و سر او را بشویید. اگر برای این كار كمك ندارید با یك دست كودك را بگیرید و با دست دیگر به نرمی چند قطره از یك شامپوی خفیف و ملایم كودك را روی سر او بچكانید و مالش دهید. در زمان شستن حواس‌تان باشد كه دست‌تان را مقابل چشمان كودك قرار دهید تا شامپو وارد چشم‌‌های او نشود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.23824s, 18q