مصرف ميوه ونوشيدن مايعات جهت جلوگيري از يبوست در ‌سالمندان ضروري است

۱۳۸۶/۰۷/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7700
مصرف ميوه ونوشيدن مايعات جهت جلوگيري از يبوست در ‌سالمندان ضروري است

دكتر حسن مظفري در گفت‌وگو با ایسنا، تاكيد كرد: با توجه به تغييرات جسمي دوران سالمندي كه زمينه‌ساز بسياري از مشكلات تغذيه‌اي است، سالمندان بايد هميشه توصيه‌هاي بهداشتي را در روند تغذيه‌اي خود به ياد داشته باشند.

وي كاهش ظرفيت اندام‌ها و نسوج بدن به خصوص در دستگاه گوارش را از تغييرات دوره سالمندي ذكر كرد و گفت:‌ در اين دوران، كاهش كارآيي دستگاه گوارش، كاهش هضم و جذب غذا و اختلالات خاصي مثل يبوست و ساير بيماري‌هاي دستگاه گوارشي، بيشتر نمود پيدا مي‌كند.

دكتر مظفري وجود بيماري‌هاي مزمن كه نياز به محدوديت غذايي‌ دارد، كاهش اشتها،‌ تغيير در احساس بويايي، ‌چشايي و بينايي،‌ ايجاد مشكلات دهان و دندان، كاهش ترشحات و بزاق دهان، ‌كاهش تحرك بدني‌ و بروز تداخل دارو و غذا را از مشكلاتي عنوان كرد كه روند تغذيه‌اي را در اين دوره از زندگي تحت تاثير قرار مي‌دهد.

وي با اشاره به اين كه يك سري عوامل اجتماعي و رواني نيز در دوران سالمندي، تغذيه شخص را تحت تاثير قرار مي‌دهد، گفت: سالمندان به دليل از دست دادن اطرافيان، دچار ‌احساس تنهايي و افسردگي مي‌شوند و تمايل‌شان به سفره غذا كاهش مي‌يابد و گاهي نيز به دنبال شكل‌گيري انزواطلبي و گوشه‌گيري، علاقه اين افراد به پخت غذا كاهش مي‌يابد.

اين متخصص علوم تغذيه، بر لزوم استفاده از چاشني در غذاي افراد سالمند، ‌غذاي خوش رنگ و تزيين شده، جهت افزايش اشتهاي اين افراد تاكيد و گفت: سالمندان ‌بايد با كاهش حجم وعده‌هاي غذايي، تعداد اين وعده‌ها را به 6 وعده غذايي در طول روز افزايش دهند.

وي استفاده از غذاهاي سهل الهضم،‌ اجتناب از مصرف موادغذايي سرخ شده، تغذيه در محيط آرام و بدون استرس،‌ مصرف مكمل‌هاي غذايي همچون ويتامين B12، ‌اسيد فوليك ‌و آهن را از جمله موارد قابل توجه در اين دوران عنوان كرد.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد، در ادامه يكي از مشكلات شايع در دوره سالمندي را بيماري يبوست مزمن عنوان كرد و اذعان داشت: اين مشكل در اثر عدم تحرك و استفاده از برخي داروها بروز مي‌كند، لذا توصيه مي‌شود به منظور رفع اين مشكل، سالمندان از مصرف ميوه و سبزيجات تازه و خام غافل نشوند و همچنين مصرف ميوه‌هاي كمپوت شده و نان‌هاي سبوس‌دار، ‌نوشيدن آب به ميزان كافي، ‌مصرف معمول داروهاي ملين و مسهل(ادرار آور)، خشكبار نظير آلو و انجير، ‌افزايش فعاليت بدني روزانه و استراحت به حد كافي را در برنامه زندگي خود قرار دهند.

دكتر مظفري به بروز مشكل پوكي استخوان در اين دوره از زندگي تاكيد كرد و گفت: با توجه به اين كه در دوره سالمندي تراكم استخوان‌ها كاهش مي‌يابد و استخوان‌ها مستعد شكستگي هستند، افراد بايد از شير به عنوان مهمترين منبع تامين كلسيم بدن در سبد غذايي خود استفاده كنند.

وي يادآور شد: افراد در دوره سالمندي با بيماري عدم تحمل لاكتوز مواجه شده و نمي‌توانند از شير استفاده كنند، لذا پيشنهاد مي‌شود اين گونه افراد از فرآورده‌هاي لبني مثل ماست،‌ دوغ و يا پنيرهاي كم چرب بهره گيرند.

اين متخصص تغذيه در ادامه كم خوابي را از ديگر مشكلات سالمندان عنوان و يادآور شد: ‌نوشيدن يك ليوان شير قبل از خواب و ‌كاهش مواد كافئين‌دار و محرك سيستم اعصاب قبل از خواب، مي‌تواند اختلال خواب را كاهش دهد.

وي اجتناب از مصرف مواد غذايي پرچرب، ‌سرخ شده و سبزيجاتي مثل كلم و برخي حبوبات كه موجب نفخ شكم مي‌شود را از نكات مهم و قابل توجه در اين دوران بر شمرد.

دكتر مظفري در پايان توصيه كرد: مصرف تخم مرغ نبايد در اين دوران بيش از 3 عدد در هفته تجاوز كند و علاوه بر آن مصرف تخم مرغ آب‌پز به جاي نيمرو توصيه مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.78651s, 18q