کنترل شب ادراری کودکان با پرهیز از غذاهای محرک

۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۱۳ - کد خبر: 81358

سلامت نیوز : یک جراح کلیه ایجاد فضای آرام در منزل و پرهیز از غذاهای محرک مثانه را راهی برای کنترل شب ادراری کودکان مطرح کرد.

دکتر حسین کرمی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: شب ادراری در افراد زیر 15 سال وجود دارد به طوری که در بستر خواب دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند و این موضوع تا سن چهارسالگی به دلیل عدم تکامل سیستم مغزی حالت طبیعی دارد اما وقتی بیش از شش سالگی ادامه داشته باشد، نیاز به درمان جدی احساس می‌شود.

وی ادامه داد: سابقه خانوادگی در کودکان ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، عصبی، عفونت‌های ادراری و استرس‌های روحی باعث بروز و تشدید موضوع در کودکان می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی وجود ضایعات در سیستم نخاع کودکان را یکی از عوامل بروز شب ادراری عنوان کرد و افزود: در درمان این افراد باید عامل زمینه‌ای درمان شود.

وی به استرس‌های روحی و روانی در خانواده‌های پرتنش اشاره کرد و گفت: اضطراب و تشویش در کودکان می‌تواند باعث شب ادراری شود. به عنوان مثال در بسیاری از کودکان استرس‌های ناشی از مسافرت و یا تولد فرزند کوچکتر در خانواده می‌تواند دفعات شب ادراری را بیشتر کند.

این جراح کلیه در رابطه با میزان این بیماری، گفت: با گذشت هر سال از شش سالگی یک درصد از افرادی که دچار شب ادراری می‌شوند، کاهش می‌یابد.

کرمی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه شامل آزمایش ادرار و سونوگرافی می‌شود، گفت: پس از انجام این بررسی‌ها و آزمایشات درمان‌های تخصصی توسط متخصص اورولوژی برای افراد تجویز می‌شود.

وی حفظ آرامش را یکی از درمان‌های محافظتی دانست و اظهار کرد: مصرف داروهای تحت نظر متخصص اورولوژی در کنترل این مشکل بسیار حائز اهمیت است.

این جراح پیشنهاد کرد: بهتر است کودکان در طول روز از دفع ادرار خودداری کرده و سه ساعت قبل از خواب از مصرف مایعات پرهیز کنند. همچنین تشک‌هایی وجود دارد که با بروز شب ادراری صدایی پخش می‌شود که به کاهش دفعات آن کمک می‌کند.

این متخصص مصرف غذاهای محرک مثانه نظیر چیپس، نوشابه و شکلات‌های کافئین‌دار را موجب تشدید شب ادراری در کودکان دانست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.98215s, 18q