کمبود شدید داروهای حیاتی بیماران قلبی/ دستگاه ضربان قلب از 4 تا 55 میلیون

۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 81364

سلامت نیوز : دبیر انجمن آترواسکلروز ایران از کمبود داروهای حیاتی بیماران قلبی در کشور خبر داد و گفت: برخی از این داروها مثل "وارفارین" باید در دسترس بیماران باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر مسعود اسلامی روز چهارشنبه در نشست خبری پانزدهمین کنگره سراسری قلب و عروق که قرار است از 26 تا 29 شهریور ماه جاری در مرکز همایشهای رازی برگزار شود، گفت: در زمینه داروهای قلبی مشکل جدی داریم. چون خیلی از این داروها جنبه حیاتی برای بیمار دارند که نمونه آن داروی "وارفارین" است که به عنوان رقیق کننده خون بیمار قلبی استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی اقلام دارویی مثل وارفارین حداقل دو ماه است که کمیاب و گران شده اند، افزود: داروهای مربوط به نامنظمی های شدید قلبی هم از جمله داروهایی است که در 3 ماه گذشته کمیاب شده و اغلب قابل تهیه نیست.

دبیر علمی کنگره سراسری قلب و عروق با اعلام اینکه قیمت داروهای بیماران قلبی تقریبا 3 برابر شده اما پوشش بیمه ای افزایش نیافته است، گفت: قیمت داروی "پلاویکس" 3 برار شده است و دستگاه "پیس میکر" که برای ضربان قلب بیماران کاربرد حیاتی دارد، از یک سال و نیم قبل پیش به مدت 3 ماه نداشتیم ولی در حال حاضر مشکلی برای تهیه آن وجود ندارد بلکه قیمت آن به 2 تا 3 برابر قیمت قبل رسیده است.

این متخصص و جراح قلب افزود: پیس میکر انواع متفاوت دارد که قیمت آن از 4 میلیون تا 55 میلیون تومان متفاوت است و بر حسب ضربان قلب بیمار، می بایست نوع آن انتخاب شود.

اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ضرورت‌ انجام آنژیوگرافی در درمان گرفتگیهای قلبی، گفت: آنژیوگرافی یک روش تشخیصی است و هیچ‌گونه نقش درمانی ندارد. اینکه بعضا بیماری عنوان می‌کند پس از انجام آنژیوگرافی بهبود پیدا کرده است، درست نیست و این حالت بیشتر به علت تلقین روانی به وجود آمده است.

وی ادامه داد: اگر تنگی رگ قلب بیش از 70 درصد باشد و گرفتگی در جای مناسبی اتفاق افتاده باشد، می‌توان آن را با بالون‌ زدن برطرف کرد. در تمام مواردی نیز که برای بیمار بالون زده می‌شود، استنت هم کار می‌گذارند.

دبیر انجمن آترواسکلروز ایران با بیان اینکه استفاده از استنت‌های قلبی در ایران سابقه 15 ساله دارد، اظهارداشت: احتمال گرفتگی مجدد رگ پس از بالون زدن 30 درصد است، اما احتمال بازگشت تنگی با کار گذاشتن استنت پس از بالون زدن به پنج درصد کاهش پیدا می‌کند.

اسلامی افزود: اگر تنگیهای عروقی قلب متعدد باشد یا در مدخل ورودی رگ قرار گرفته باشد و گذاشتن استنت عوارض بسیاری برای بیمار همراه شود، در آنجا پزشک برای انجام عمل جراحی قلب باز اقدام می‌کند.

وی درباره استنت‌های قلبی گفت: نسل اول استنت‌ها، استنت‌های غیردارویی بوده‌اند که در عرض 6 ماه تا 15 درصد مجدد باعث تنگ شدن عروق می‌شدند. نسل دوم، استنت‌های دارویی هستند که قیمت بالاتری هم دارند و تا شش ماه داروهایی ترشح می‌کنند که اجازه بسته شدن رگ‌ها را نمی‌دهد. درواقع استنت‌ها همانند یک داربست در جدار رگ عمل می‌کنند.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق ادامه داد: اما استنت‌های نسل جدید قابل جذب هستند و به تدریج و پس از طی یک مدت شش ماهه جذب جداره‌ها می‌شوند. در این مدت رگ فرصت پیدا می‌کند خود را بازسازی کند. البته با ورود این نوع فنرها، نمی‌توان گفت استنت‌های قبلی کارا و موثر نیستند بلکه این استنت‌ها یا فنرهای قابل جذب نیز در موارد خاصی کار گذاشته می‌شوند و پزشک است که درباره نوع استنت مناسب برای بیمار تصمیم می‌گیرد.

وی در ادامه به مشکلات ناشی از کمبودهای دارویی و افزایش قیمت تجهیزات، وسایل و داروهای مورد استفاده در حوزه قلب و عروق اشاره کرد و گفت: اکنون قیمت استنت‌های قلبی به دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است. با وجود آنکه مشکلی برای تامین استنت های قلبی در داخل کشور وجود ندارد. اما در زمینه برخی داروهای حیاتی قلب با مشکل اساسی روبرو هستیم. به عنوان مثال "وارفارین" که یک داروی حیاتی برای درمان بیماران مبتلا به سکته‌های قلبی و نظیر آن است، حدود دو ماه است که کمیاب شده است. داروهای مربوط به آریتمی‌های قلبی طی سه ماه اخیر نایاب شده‌اند.

اسلامی در ادامه ضمن طرح این انتقاد که با وجود افزایش دو تا سه برابری قیمت داروها، سقف پوشش بیمه‌ای افزایش پیدا نکرده است، عنوان کرد: ضربان‌سازها نیز که جنبه حیاتی برای درمان بیماران مبتلا به قلبی و عروق هستند، افزایش شدید قیمت پیدا کرده‌اند. قیمت ضربان‌سازها از چهار تا پنج میلیون و تا 55 میلیون تومان متغیر است، اما بیماران معمولا نمی‌توانند نوع گران آن را تهیه کنند البته تفاوت قیمت این ضربان‌سازها به کاربردی که دارند، بازمی‌گردد.

وی از دولت جدید درخواست کرد تا ضمن کنترل جدی بازار دارویی و رفع کمبودها، بر اصلاح سیستم بیمه‌ای تمرکز جدی داشته باشند.

به گفته دبیر انجمن آترواسکلروز ایران، علم و توانمندی پزشکان ایرانی بالاست و مراکز درمانی ما به امکانات مناسب برای درمان بیماران مجهز هستند، اما متاسفانه بیماران ما نمی‌توانند به علت کمبود یا افزایش قابل توجه دارو از این امکانات و توانمندی‌ها بهره‌مند شوند.

اسلامی در ادامه به پانزدهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق اشاره کرد و گفت: امسال برای اولین بار در این کنگره بررسی پروتکلهای درمانی پیشنهاد شده سال 2012 و 2013 انجمن قلب و عروق آمریکا به بحث گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: پروتکلهای درمانی در هر حوزه‌ای هر چند سال یک بار تغییر می‌کند که در حوزه قلب نیز از آن مستثنی نیست. البته آگاهی از این پروتکل‌ها ضروری و لازم است، اما بعضا همه آنها قابل اجرا در کشور ما نیست.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری تازه‌های قلب و عروق با بیان اینکه 6 کارگاه در حاشیه برگزاری کنگره به ارائه روش‌های جدید درمان در حوزه قلب و عروق به صورت عملی خواهد پرداخت، عنوان کرد: همچنین 25 سخنرانی در سه سالن اصلی محل برگزاری همایش توسط اساتید برجسته ارائه می‌شود.

اسلامی ادامه داد: 20 مهمان از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه و هلند در کنگره حضور پیدا خواهند کرد که از این میان می‌توان به اساتید برجسته‌ای چون "پاتریک سروس" از کشور هلند و "فاجده" از کشور فرانسه در حوزه اینترنشنال کاردیولوژی و "اشپرزل" از کشور آلمان اشاره کرد. اشپرزل اولین فردی است که مبدع یک باتری قلبی جدید است که در داخل قلب کاشته می‌شود.

دبیر انجمن علمی آترواسکلروز ایران اعلام کرد: 20 مرکز بازآموزی برای متخصصان و 15 امتیاز بازآموزی برای پرستاران برای شرکت در این کنگره در نظر گرفته شده است. همچنین در این کنگره چهار روزه بیش از 2000 متخصص و جراح قلب، متخصص بیهوشی، متخصص اورژانس، پرستاری قلب و رشته‌های وابسته حضور خواهند داشت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.18617s, 18q