افزایش آمار جراحی قلب در ایران/ بیماران قلبی جوان می شوند

۱۳۹۲/۰۶/۰۷ - ۱۴:۱۰ - کد خبر: 81404
سلامت نیوز : آمار دقیقی از تعداد جراحیهای قلب در ایران وجود ندارد اما برآوردها نشان می دهد که هر سال بین 30 تا 40 هزار جراحی قلب در کشور انجام می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر حسن رادمهر جراح قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بالاترین آمار جراحیهای قلب را مربوط به "بای پس عروق کرنور" یا همان گرفتگی رگهای قلب عنوان کرد و معتقد است که آمار جراحیهای قلب رو به افزایش است.

این در حالی است که سن ابتلا به بیماریهای قبلی نیز رو به کاهش است و متخصصین قلب و عروق نسبت به بروز سکته قلبی در سنین پایین و افراد جوان هشدار می دهند. به طوری که اخیرا متخصصین قلب و عروق از بروز سکته قلبی در سن 20 سالگی در کشور خبر داده اند.

دکتر حسن رادمهر جراح قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه عفونت دریچه‌های مصنوعی قلب اگرچه شایع نیست، ولی بسیار خطرناک است تاکید کرد: از میان بیمارانی که دریچه مصنوعی برای آنها کار گذاشته می‌شود، دو درصد آنها دچار عفونت می‌شوند. بنابراین، اگر بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و دریچه مصنوعی برای وی کار گذاشته می‌شود باید مراقب بروز عفونت در بدن خود باشند. به عنوان مثال این بیمار باید از مسواک نرم استفاده کند تا لثه‌هایش زخم نشده و به دنبال آن میکروب و عفونت به خون وی راه پیدا نکند. همین‌طور زمانی که برای انجام آندوسکوپی یا مواردی مانند آن مراجعه می‌کند، پزشک باید حتما در صورت بروز مشکل آنتی‌بیوتیک‌های قوی برای او تجویز کند تا بدنش دچار عفونت نشود.

وی در پاسخ به اینکه آیا تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز عفونت در بیمارستان و در حین عمل برای این بیماران اندیشیده می‌شود، گفت: هر عملی که انجام می‌شود به علت وجود برخی عوامل خطر ممکن است بیمار را مستعد ابتلا به عفونت کند، البته همه موارد ایمنی و استریل‌سازی در اتاق عمل به طور کامل رعایت می‌شود، اما به هر حال احتمال بروز عفونت برای تمام اعمال جراحی در همه جای دنیا وجود دارد.

به گفته این جراح قلب، سالانه 30 تا 40 هزار جراحی قلب باز در کشور انجام می‌شود.

دکتر فریدون نوحی رئیس انجمن قلب و عروق ایران، علت کاهش سن ابتلا به بیماریهای قلبی را تغییر روش زندگی افراد عنوان کرد و گفت: کاهش سن ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته قلبی تنها مربوط به ایران نیست.

وی با اشاره به تغییر شرایط زندگی مردم، افزود: کم تحرکی و میل به مصرف غذاهای آماده و فست فودها، از جمله دلایل افزایش بیماریهای قلبی و عروقی است.

این متخصص قلب و عروق از فست فودها، چیپس و پفک به عنوان مضرترین خوراکیها نام برد که سلامت قلب را تهدید می کند و گفت: همیشه باید از خوردن مواد غذایی شور، شیرین و چرب پرهیز شود. هرچند خوشمزه اند ولی باعث چاقی می شوند. با مصرف کافی میوه و سبزیجات، پرهیز از روغنهای با ترانس چرب بالا و استفاده از روغنهایی مانند روغن زیتون و در مجموع با استفاده از غذاهای مدیترانه‌ای می‌توان از بروز بسیاری بیماریهای قلبی جلوگیری کرد.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران درباره بروز سکته‌ قلبی در سنین جوانی گفت: بروز سکته‌ قلبی در این گروه سنی اغلب برای افرادی اتفاق می‌افتد که معمولا به یک بیماری دیگر مبتلا هستند. به طور طبیعی هر چه سن افزایش یابد، شانس ابتلا به بیماریهای عروق قلبی بیشتر می‌شود این موضوع یک اصل است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.91521s, 18q