اول مهر و دردسر خواب بچه ها!

۱۳۹۲/۰۶/۲۳ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 82419
سلامت نیوز : بسیاری از کودکان در روزهای طولانی تابستان ممکن است تا آخر شب بیدار بمانند، اما با شروع مدارس در فصل پاییز باید به برنامه معمول خواب و بیداری شان بازگردند. کارشناسان می گویند خواب کافی برای موفقیت تحصیلی و رفاه کلی کودک ضروری است. کودکان 3 تا 5 ساله به 11 تا 13 ساعت خواب شبانه نیاز دارند و برای کودکان پنج تا 12 ساله دست کم 10 تا 11 ساعت خواب شبانه لازم است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ دکتر کریستین آویس، استادیار بیماری  های اطفال و متخصص خواب در دانشگاه آلبامای آمریکا می گوید: "محرومیت از خواب بر حافظه، داوری، گستره توجه، پایداری عاطفی و حتی دستگاه ایمنی کودک اثر منفی می گذارد."

آویس می گوید: "باور نادرست رایجی وجود دارد که نوجوانان به خواب کمتری نیاز دارند و تنها ۷ تا ۸ ساعت خواب برای آن ها کافی است، اما در واقع نوجوانان به 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند." به گفته او نوجوانان بیش از دیگر گروه های سنی در مدارس در معرض محرومیت از خواب قرار دارند.

یک نظرسنجی که به وسیله بنیاد خواب آمریکا انجام شد، نشان داد 60 درصد کودکان و نوجوانان (زیر 18 سال) از خستگی در طول روز شکایت دارند. به علاوه 15 درصد از آن ها گفتند که در مدرسه به خواب می روند.

کارشناسان می گویند باید قبل از شروع مدارس، کودکان را عادت داد که زودتر به تختخواب بروند تا هنگام شروع مدرسه دچار خواب آلودگی روزانه نشوند و گذر از ایام تعطیلات به سال تحصیلی به طور تدریجی و ملایم انجام گیرد.دکتر استفانی والاس، استادیار بیماری های اطفال در دانشگاه آلباما نیز می گوید: "از حدود یک هفته پیش از شروع سال تحصیلی باید برنامه خواب و بیداری کودک را به تدریج تغییر داد و کودک را زودتر به تختخواب فرستاد. ممکن است در ابتدا این تغییرات برای کودک مشکل باشد، اما به تدریج کودک به آن عادت خواهد کرد و مانع بروز مشکل در روز اول شروع مدرسه می شود.

"کارشناسان با توجه به این که ساعت های از دست رفته خواب ممکن است روی هم جمع شوند و برنامه خواب و بیداری کودک را به هم بزنند، توصیه می کنند والدین ابزارهای الکترونیکی مانند تلویزیون یا رایانه را از اتاق کودک خارج کنند، و این اتاق را تا حد امکان آرام و ساکت نگهدارند. دکتر آویس می گوید: " حتی خوابیدن در حال تماشای تلویزیون باعث 20 دقیقه محرومیت از خواب در هر شب می شود؛ این میزان ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد اما در طول هفته روی هم جمع می شود و به میزان زیادی می رسد."
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.56493s, 18q