هشت گروه اصلی غذای شیرخواران

۱۳۹۲/۰۶/۲۷ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 82781
سلامت نیوز : تغذیه صحیح یعنی خوردن مقدار کافی مواد غذایی که ضمن حفظ سلامتی رشد مطلوب کودک را به همراه داشته باشد .نیازهای غذایی شیرخواران براساس سن ، وضعیت بدنی ، جنب و جوش و ساعات خواب متغیر است . به گزارش سلامت نیوز انرژی ، پرونئین ، آهن ، روی ، ید و ویتامین های Aو C و D که در تغذیه کودک نقش کلیدی دارند .

انرژی مواد غذایی دارای کربوهیدرات ، پروتئین ، چربی ، ویتامین ها و املاح هستند بعد از خوردن غذا این مواد در بدن هضم جذب می شوند و از انرژی غذاها نیازهای سلولی برای رشد ، حفظ سلامت ، و فعالیت بدنی و .. تامین می کند .میزان انرژی غذا ها متفاوت است . میزان نیاز روزانه شیرخواران به انرژی در شش تا دوازده ماهگی 800 کالری و 12 تا 24 ماهگی 1300 کالری است . نکته حائز اهمیت این است که نیاز شیرخوارن به انرژی در هنگام بیماری و بعد از بهبودی ، در دوران نقاهت بیشتر می شود .هم چنین شیر خوارانی که وزن گیری آنها خوب نیست به انرژی بیشتری نیاز دارند .
پروتئین پروتئین برای ساخت سلول ها و اندام های بدن مورد نیاز است .غذاهای مختلف دارای پروتئین هستند ولی هم مقدار آن و ارزش پروتئین موجود در آنها متفاوت است . ارزش غذایی پروتئین های حیوانی بیشتر از گیاهی است . میزان نیاز روزانه شیر خوار به پروتئین در شش تا دوازده ماهگی 14 گرم و از 12 تا 24 ماهگی 16 گرم می باشد .
آهن آهن یکی از اجزا تشکیل دهنده هموگلوبین است .بدن مقداری آهن ذخیره در بدن دارد ، اما هر روزه باید مقداری آهن به بدن برسد . مواد غذایی که باعث افزایش جذب آهن می شود عبارتست از گوشت ، میوه های غنی از ویتامین C ، سبزیجات ، غلات جوانه زده . میزان نیاز روزانه شیرخواران در شش تا دوازده ماهگی ، 10 میلی گرم و در 12 تا 24 ماهگی ، ده میلی گرم می باشد . برای تامین نیاز کودک به آهن توصیه می شود یک تا دو میلی گرم آهن به ازای هر کیلو وزن بدن داده شود این میزان حدودا با دادن 10 تا 15 قطره آهن شربت آهن تامین می شود . بعد از دادن قطره به کودک کمی آب بدهید و یا دندان های او را با دستمال تمیز کنید و یا مسواک بزنید تا دندان ها تیره نشود .قطره آهن باعث سیاه شدن رنگ مدفوع می شود که جای نگرانی نیست . دادن میوه بعد از قطره موجب افزایش جذب قطره آهن می شود .
روی روی برای رشد و نمو طبیعی شیرخوار ضروری است . یکی از علایم کمبود روی بی اشتهایی . کندی رشد است که در نهایت منجر به کوتاهی قد و تاخیر بلوغ می شود .غذاهای حیوانی مانند گوشت ، تخم مرغ ، لبنیات و غذاهای گیاهی مانند حبوبات و غلات حاوی روی هستند . به گزارش سلامت نیوز میزان نیاز روزانه شیر خوار به روی در شش تا دوازده ماهگی پنج میلی گرم و 12 تا 24 ماهگی ده میلی گرم می باشد .
ید ید یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که برای ساخت هورمون های تیروئید ضروری است .این هورمون ها بر روی تکامل و فعالیت طبیعی بدن و مغز تاثیر گذار است . در دوران شیردهی اگر مادران از نمک ید دار در دوران شیردهی استفاده کنند ، ید مورد نیاز شیرخوار از طریق شیر مادر تامین می گردد .
ویتامین A برای رشد و نمو و بدن ، سلامت پوست و مخاط ، حفظ قدرت بینایی و دفاع در برابر بیماری ضروری است . ویتامین A در غذاهای حیوانی مانند جگر ، قلوه ، زرده تخم مرغ ، شیر و کره وجود دارد . در غذاهای گیاهی مانند هویج ، گوجه فرنگی و زرد آلو هم ماده ای بنام بتا کاروتن که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود وجود دارد . به گزارش سلامت نیوز کمبود ویتامین موجب ابتلای مکرر کودک به بیماری می شود زیرا کودکانی که کمبود ویتامین A دارند ، سیستم ایمنی ضعیفی دارند . در شش تا دوازده ماهگی 375 میلی گرم و 12 تا 24 ماهگی 400 میلی گرم ویتامین A نیاز دارند . از 15 روز بعد از تولد تا دو سالگی برای همه کودکان روزانه 1500 واحد ویتامین Aو 400 واحد ویتامین D تجویز می شود .این میزان با مصرف روزانه 25 قطره مولتی ویتامین و یا قطره A+ D موجود در بازار کشورمان تامین می شود .
ویتامین c ویتامین c برای ساخته شدن استخوان ها و عروق خونی ضروری است ،هم چنین برای جذب آهن غذای مورد نیاز است . میزان نیاز روزانه شیرخوار به ویتامین c در شش تا دوازده ماهگی 35 میلی گرم و در12 تا 24 ماهگی 40 میلی گرم می باشد .ویتامین c به عنوان ماده ضد سرطان معرفی می شود . به دلیل مقش آنتی اکسیدانی ویتامین c فرایند پیری به تعویق می اندازد . هم چنین مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین c بعد از غذا یا بعد از قطره آهن ، جذب آهن را افزایش می دهد .
ویتامین D ویتامین D برای رشد و نمو طبیعی شیرخوار و استحکام استخوان ها و رویش دندان ها ضروری است . این ویتامین در روغن ماهی ، زرده تخم ، ماست و پنیر وجود دارد .ولی بهترین منبع آن تابش نور مستقیم به پوست بدن است که از این طریق در بدن ساخته می شود . کمبود این ویتامین در شیرخواران باعث نرمی استخوان ها که به آنها راشیتیسم می گویند . به گزارش سلامت نیوز مصرف قطره مولتی ویتامین یا A+D و استفاده از نور خورشید بهترین را پیشگیری از ابتلا کودکان به کمبود ویتامین D است . میزان نیاز روزانه شیرخواران به ویتامین D در در شش تا دوازده ماهگی 10 میلی گرم و 12 تا 24 ماهگی 10 میلی گرم می باشد .برای پیشگیری از ابتلا کودکان به کمبود ویتامین های Aو D توصیه می شود از 15 روزگی تا پایان 24 ماهگی روزانه 25 قطره مولتی ویتامین و یا قطره ویتامین یا A+D به کودک داده می شود . منبع : کتاب نیازهای غذایی شیرخوران و دستور تهیه غذای کمکی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.85619s, 18q