وزن بالا موجب ساییدگی زودهنگام مفصل زانو در افراد جوان می‌شود

۱۳۹۲/۰۶/۳۱ - ۱۵:۲۸ - کد خبر: 83069

سلامت نیوز : یک فوق تخصص ارتوپد به علل آرتروز و ساییدگی زانو در افراد جوان اشاره کرد و گفت: تغییر شکل ایجاد شده در زانو، نشستن به صورت چهار زانو، عدم استفاده از دستشویی فرنگی، وزن زیاد و زیاد کارکشیدن از زانو از مهم ترین علل بروز آرتروز و ساییدگی زودرس است که بسیار شایع شده است.

دکتر محمود معتمدی در گفت وگو با ایسنا ، در زمینه ساییدگی مفصل زانو اظهار داشت: در حالت ساییدگی زانو محور ران در امتداد محور ساق وجود ندارد، مفصل زانو به سمت داخل یا خارج است که علت آن بیشتر مادرزادی است.

این فوق تخصص ارتوپد با بیان اینکه در صورتی که ساییدگی مفصل زانو در هنگام طفولیت درمان نشود فرد دچار ساییدگی زودرس، آرتروز و خرابی مفصل زانو می شود، افزود: عدم درمان ساییدگی زانو موجب می شود که این بیماری در روند کارهای روزمره فرد تاثیرگذار باشد و نتواند به درستی آن را انجام دهد.

وی در ادامه به علل آرتروز و ساییدگی زانو در جوانی اشاره کرد و گفت: تغییر شکل ایجاد شده در زانو، نشستن به صورت چهار زانو، عدم استفاده از دستشویی فرنگی، وزن زیاد و زیاد کارکشیدن از زانو از مهم ترین علل بروز آرتروز و ساییدگی زودرس است که بسیار شایع شده است.

دکتر معتمدی با بیان اینکه از طریق انجام رادیو گرافی‌های ساده می توان پی به آرتروز یا ساییدگی زانو برد، اظهار داشت: تغییر شکل یافتن مفصل‌های زانو قابل برگشت نیست اما انجام فیزیوتراپی، دارو درمانی و در صورت درد شدید عمل جراحی را به فرد پیشنهاد می کنند.

این فوق تخصص ارتوپد در پایان توصیه کرد: افراد به منظور پیشگیری از زانودرد و ساییدگی‌های زودرس حتما ورزش‌های سالم را در برنامه‌های روزمره خود بگنجانند و از روش‌های تغذیه‌ای مناسب به منظور داشتن زندگی سالم استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.36114s, 18q