مادران ۶ ماه پس از سزارین دراز و نشست بزنند

۱۳۹۲/۰۷/۰۴ - ۱۳:۳۰ - کد خبر: 83351
سلامت نیوز : برخی زنان بر این باورند که تا ماه‌ها پس از سزارین به عنوان یک جراحی امکان ورزش کردن ندارند اما معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بهداشت باروری می‌گوید: ۶ هفته پس از زایمان انجام ورزش مانند دراز و نشست منعی ندارد.

ربابه طاهری‌پناه در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه چه عواملی سبب بزرگ ماندن حجم شکم پس از زایمان می‌شود گفت: حجم توده بزرگ شکمی پس از زایمان ربطی به زایمان طبیعی یا سزارین ندارد بلکه نوع تغذیه چه در دوران بارداری و چه پس از زایمان می‌تواند در بزرگ شدن حجم چربی شکم مؤثر باشد.

وی گفت: برخی افراد به دلیل باور غلط و اینکه باید از غذاهای پرچرب و مقوی برای رشد جنین یا شیردهی به نوزاد استفاده کنند رژیم غذایی را رعایت نمی‌کنند.

به گفته این متخصص زنان و زایمان، طبق استانداردهای دنیا مادران در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون و مقداری هم افزایش سلول‌های چربی باید بین 10 تا 15 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند و بیش از این مقدار به چربی‌های زاید مانند چربی شکم تبدیل می‌شود.

وی گفت: اگر چه بخش زیادی از چربی‌ها در دوران شیردهی از بین می‌رود اما بهترین روش برای از دست دادن چربی حفره شکم انجام ورزش به ویژه دراز و نشست است.

طاهری‌پناه استفاده از شکم‌بندهای مخصوص را در جلوگیری از بزرگ ماندن شکم پس از زایمان بسیار مؤثر دانست.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به اینکه،‌ برخی مادران از قدیم محکم بستن شکم را عاملی در چسبندگی روده یا رحم می‌دانند گفت: محکم بستن شکم پس از زایمان هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

طاهری‌پناه در پاسخ به اینکه برخی پزشکان تا 6 ماه پس از سزارین اجازه انجام ورزش به ویژه دراز و نشست و بستن شکم را به مادران سزارینی نمی‌دهند گفت: ما معمولاً 24 ساعت پس از زایمان بستن شکم‌بند آن هم به مدت طولانی را توصیه می‌کنیم و انجام ورزش به ویژه دراز و نشست نیز پس از هفته ششم زایمان برای مادران سزارینی منعی ندارد و عضلات شکم را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.14469s, 19q