خطر کاهش 40 درصدی بودجه حوزه بهداشت نسبت به سال گذشته

۱۳۹۲/۰۷/۰۷ - ۱۶:۰۱ - کد خبر: 83582
خطر کاهش 40 درصدی بودجه حوزه بهداشت نسبت به سال گذشته

سلامت نیوز : معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در مراسم تکریم و معارفه روسای جدید و قدیم دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: در پایان یک دوره خدمت، آن چیزی که باعث آرامش قلبی ماست رضایت حضرت باریتعالی از عملکرد ماست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ طاهر موهبتی ضمن بیان این مطلب گفت: اتفاقا بهترین بستر در مسیر رضایت حق تعالی همین بخش سلامت است زیرا وقتی مریضی معالجه می شود یک شکرگذاری واقعی شکل می گیرد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به انتظارات رهبری در بحث چشم انداز 1404 بیان کرد: جامعه ایرانی باید در همه ابعاد زندگی از جمله رفاه، توزیع مناسب درآمد، استحکام نهاد خانواده و مهمتر از همه بخش سلامت به افق مدنظر برنامه دست پیدا کند زیرا سلامت و بهداشت و درمان حقی همگانی است و ارتقای آن بسیار ضروری و حیاتی است.

موهبتی تصریح کرد: در بحث سند چشم انداز به حوزه سلامت بسیار توجه شده به طوری که رهبری تاکید بر رویکرد سلامت محوری جهت دستیابی به انسان سالم دارند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزرارت بهداشت اظهار کرد: دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی درمانی مهم است و کاهش 40 درصدی بودجه حوزه بهداشت در سال 92 نسبت به سال 91 نگران کننده است زیرا جامعه را از حوزه پیشگیری غافل می کند.

وی تصریح کرد: برای نظام تصمیم گیر کشور تحقق شاخص عدالت در بخش سلامت بسیار اهمیت دارد و برای دستیابی به این هدف سهم هزینه مردم از سلامت باید تا 30 درصد تقلیل یابد درحالی که هم اکنون 70 درصد هزینه‌های سلامت را مردم پرداخت می‌کنند.

موهبتی اضافه کرد: امروز 56 هزار میلیارد تومان در بخش سلامت خرج می‌شود که 40 هزار میلیارد تومان آن در حوزه درمان، 9 هزارمیلیارد تومان سهم بیمه‌ها، 5 هزار میلیارد تومان سهم دولت و 26 هزار میلیارد تومان توسط مردم هزینه می‌شود. همچنین از مابقی این اعتبار یعنی 16 هزار میلیارد تومانی که در بخش خصوصی هزینه می شود نیز 6 هزار میلیارد تومان توسط مردم و 10 هزار میلیارد تومان توسط بخش دولتی پرداخت می‌شود که این امر هرگز به معنای کاهش هزینه‌های مردم نیست و بایستی همه تمهیدات لازم جهت تغییر این رویه را فراهم کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.86955s, 19q