مسوولان گوش به زنگ باشند؛ تب کریمه کنگو در لرستان قربانی گرفت

۱۳۹۲/۰۷/۰۹ - ۱۶:۳۲ - کد خبر: 83727

سلامت نیوز : تب کریمه کنگو در لرستان قربانی گرفت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ در سال‎های اخیر بیماری‎های نوپدید و بازپدید در صحنه مراقبت بیماری‎های واگیر جلوه خاصی داشته و از اهمیت بسزایی برخوردار شده‎اند، به طوریکه در مجموعه شاخص‎های بهداشتی و سلامت جامعه نقش تعیین کننده‎ای دارند.

تب‎های خونریزی دهنده ویروسی یکی از قسمت‎های مهم این دسته از بیماری‎ها هستند و تب کریمه کنگو بر اساس قرائن و شواهد از بیماری‎های بومی است که از دیرباز در کشور ما وجود داشته است که مهمترین رکن، پیشگیری از انتشار چنین بیماری‎هایی و شناسایی و درمان به موقع مبتلایان بوده است.

تب خونریزی دهنده ویروسی کریمه کنگو(CCHF) یک بیماری تب‎دار حاد است که توسط کنه منتقل می‎شود و در آفریقا، آسیا و شرق اروپا وجود دارد. گرچه بیماری مخصوص حیوانات است ولی موارد تک گیر و طغیان‎های محدود ناگهانی این بیماری در انسان نیز مشاهده می‎شود.

در مناطق وسیعی از کشور ما در محیط‎های دامی عموماً این کنه مشاهده می‎شود، عفونت در انسان پس از گزش توسط کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست ایجاد می‎شود و ویروس CCHF ممکن است طیف وسیعی از حیوانات اهلی و وحشی را آلوده کند اما اکثر دیگر پرندگان نسبت به عفونت مقاوم هستند.

بیماری در حیوانات اهلی علائم چندان واضحی ندارد و با یک بیماری تب‎دار چند روزه تمام می‎شود، در فرم شدید ممکن است موجب سقط در گاو شود.

ویروس در حیوانات نشخوار کننده اهلی مثل گاو، گوسفند و بز به مدت یک هفته پس از آلودگی و عفونت باقی می‎ماند.

در این خصوص معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به ایسنا با اشاره به اینکه بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیماری حاد ویروسی است که از دام به انسان منتقل می‎شود، گفت: این بیماری با علائمی همچون تب، سردرد، احساس سرما، خستگی، درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه چشم، استفراغ و دردهای بالای معده و خونریزی ناگهانی را خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده و رحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دست‎ها آشکار می‎‏شود.

وی با تاکید بر اینکه تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که این بیماری از طریق کنه انتقال می‎یابد، اضافه کرد: ویروس CCHF به وسیله دام، لاشه دام، ترشحات خون‎آبه و کنه هیالوما منتقل می‌شود؛ همچنین این بیماری قابل سرایت از یک فرد به فرد دیگری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: تب کریمه کنگو ویروسی است که مرگ ‎و میر بالای 60 درصد دارد و این بیماری درنقاط مختلف وجود دارد و اندمیک بسیاری از مناطق مختلف جهان است.

وی ادامه داد: این بیماری بیشتر در کشورهای آسیایی مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاورمیانه عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قرقیزستان، غرب چین و بخش‎هایی از ترکیه مشاهده شده است.

پاپی با تاکید بر اینکه تب کریمه کنگو از جمله بیماری‎هایی است که به صورت بومی و تک‎گیر اتفاق می‎افتد، اضافه کرد: این بیماری در بین دامداران و اشخاصی که با دام سروکار دارند شیوع بالایی دارد و این بیماری نیز در سال‎های قبل در لرستان رخ داده و می‎دهد به طوریکه طی دو هفته اخیر یک پسر جوان در یکی از کشتارگاه‎های خرم‎آباد که در تماس با دام بوده به این بیماری مبتلا و متاسفانه فوت می‎کند و به منظور پیشگیری از بیماری اعضای خانواده متوفی و کشتارگاهی که در آنجا فعالیت داشته بررسی و خوشبختانه هیچ موردی از بیماری یافت نشده است.

وی گفت: همچنین طی هفته گذشته نیز در یکی از روستاهای خرم‎آباد فردی مشکوک به علائم این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کرد و آزمایش‎های لازم روی این بیمار انجام شد و تا پایان هفته مشخص می‎شود که تب کریمه کنگو است یا خیر؟ البته کل منطقه مورد نظر نیز بررسی و جای نگرانی وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه تحقیقاتی که در سال‎های گذشته انجام شده حاکی از آن است که کنه هایی که درون بدن حیوانات زندگی می‎کنند 7 درصد به این بیماری مبتلا هستند، بیان کرد: تب کریمه کنگو هم به حیوان و هم به انسان سرایت می‎کند اما در حیوان علائم بیماری وجود ندارد اما از حیوان به انسان و از انسان به انسان قابل سرایت است.

وی نسبت به ورود دام‎های قاچاق از مرزهای کشور هشدار داد و افزود: از شهروندان تقاضا دارم اگر چناچه به مورد قاچاق دام برخورد کردند به دامپزشکی استان اطلاع دهند تا عملیات قرنطینه را انجام دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: شهروندان لرستانی، گوشت را از مراکز مورد تایید بهداشتی و دامپزشکی تهیه کنند و سعی شود قبل از مصرف گوشت در دمای فریزر به 20 تا 24 ساعت نگهداری و پس از آن مصرف کنند.

وی گفت: هر گوشت یا ذبح غیراصولی و بهداشتی امکان خطر انتقال بیماری را دارد و نیاز است افرادی که در ارتباط با دام هستند موازین بهداشتی را رعایت و از ماسک و دستکش استفاده کنند.

پاپی تصریح کرد: قصابان در کشتارگاه‎ها نیز باید مقررات و ایمنی لازم را رعایت و افرادی که در تماس با دام هستند چنانچه علائمی مثل تب و بی‎حالی، خستگی و کوفتگی و جوش‎های ریز در بدن خود مشاهده می‎کنند بلافاصله به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه تا اقدامات لازم برای آنها صورت گیرد چراکه این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود منجر به کاهش مرگ‎ومیر می‎شود.

ابتلای 2 جوان به بیماری تب کریمه کنگو

در همین خصوص مدیرکل دامپزشکی لرستان با تایید این مطلب که طی چند هفته اخیر 2 مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در استان رخ داده است، افزود: گرچه دانشگاه علوم پزشکی باید صحت و سقم را تایید کند اما باید گفت متاسفانه این موضوع صحت دارد.

گودرزی ادامه داد: این دو نفر اهل خرم‎آباد بوده که با دام تماس داشتند.

وی اذعان کرد: این بیماری کانون خاصی ندارد و در تمام دنیا و حتی کشور ما وجود دارد و بروز آن بستگی به شرایطی دارد که فرد در آن قرار می‎‏گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.03651s, 19q