کم خونی فقر آهن می‌تواند باعث افزایش دفعات تب در نوزادان شود

۱۳۹۲/۰۷/۱۷ - ۱۶:۴۴ - کد خبر: 84325

سلامت نیوز : یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، گفت: کمبوذ ذخایر آهن بدن و متعاقبا کم خونی فقر آهن می تواند باعث افزایش دفعات تب و تشنج شود، لذا تاکید می‌شود که در شیرخواران مصرف قطره آهن خوراکی و مولتی ویتامین با جدیت ادامه یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مصطفی صدیقی با بیان اینکه تب و تشنج در واقع تشنجی است که در کودکان شش تا 60 ماهه متعاقب تب بیش از 38 درجه سانتی گراد ایجاد می شود، اظهار داشت: این تشنج می‌تواند بصورت شلی و بی حالی٬ بالا رفتن چشم‌ها و از بین رفتن هوشیاری بوده و یا در عده دیگری از کودکان باعث حرکات لرزشی در اندام‌ها و صورت شود.

وی با بیان اینکه تب و تشنج تجربه وحشتناکی برای والدین است و والدین ناآگاهانه دست به اقداماتی می زنند که بعضا می تواند برای کودک عارضه جدی ایجاد نماید، تصریح کرد: توصیه می شود والدین ضمن حفظ خونسردی اقدامات ساده ای را انجام دهند، از قبیل اینکه کودک از نواحی خطرناک مانند مجاورت با لوازم حرارتی و اشیای تیز و برنده و محل سقوط دور نگه داشته شود و ناحیه گردن با باز کردن یقه و قسمت بالای لباس آزاد شود.

وی ادامه داد: سر بیمار کمی به عقب برده شود تا راحت تر نفس کشیده و ترشحات دهان به خارج ریخته شود و از تنفس دهان به دهان و یا ماساژ قلبی اجتناب شود. در تب و تشنج بیمار دچار ایست قلبی تفسی نمی شود و باید از داخل کردن انگشت و یا اشیا به داخل دهان کودک خودداری نمود، زیرا این کار باعث آسیب جدی فک و دندان بیمار و دست فرد انجام دهنده می شود. فقط در صورتی که زبان بیمار لای دندان ها گیر کرده باشد و یا لقمه ای قبلا داخل دهان بوده باید در همان حالت به پهلو خوابیده با ملایمت فک را باز نموده و با احتیاط لقمه را خارج کرد.

صدیقی اضافه کرد: نباید اندام‌های بیمار را سفت گرفت و یا به زور مهار کرد، زیرا ممکن است باعث در رفتگی و یا شکستگی آنها شود. همچنین پاشیدن آب روی بیمار نه تنها کمکی به او نمی‌کند بلکه باعث لرز و سفتی بیشتر عضلات می شود.

وی گفت: در موارد نادر ممکن است که بیمار دچار دفع ادرار نیز شود که گذرا است، همچنین بعد از تشنج ممکن است بیمار برای یکی دو ساعت خواب آلودگی موقتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه بعد از ختم تشنج باید بیمار به پزشک ارجاع شود، گفت: پزشک بر اساس شرح حال و معاینه‌ای که بعمل می آورد تصمیم به بستری و اقدامات لازم می گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.50168s, 18q