آشنایی با انواع بیماری های پوستی

۱۳۹۲/۰۷/۲۱ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 84564
سلامت نیوز : پوست بزرگ‌ ترین عضو بدن است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. سرطان پوست یکی ازمشکلات پوستی است که متاسفانه در سال‌های اخیر روند رو به گسترشی داشته است.
به گزارش سلامت نیوز درسرطان پوست سلول‌های بدخیم که از بافت پوست نشأت می‌گیرند به طور نامنظم وفزاینده‌ ای تکثیر و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور می‌کنند بدون این‌که موجب عکس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شوند.

نشانه های خطرساز سرطان پوست بازال سل کارسینوما، اسکواموس سل کارسینوما ، از انواع سرطان پوست محسوب می شوند که با تغییرات پوستی آغاز می شوند .ضایعات پیش سرطانی به مرور در بدن ایجاد می شوند و با گذشت زمان به سرطان تبدیل می شوند .40 تا 50 درصد مردم ممکن است تا 65 سالگی به یک نوع از انواع سرطان پوست دچار شوند .باید به علایم بیماری توجه کنید ، در صورت تشخیص زودهنگام ، درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .
کراتوز اکتینیک ناحيه كوچكي از آسيب پوستي در اثر آفتاب كه يك ضايعه پيش سرطاني محسوب ميگردد. اين عارضه پوست نواحي در معرض آفتاب به ويژه پوست سر، صورت، گوشها، لبها، بازوها و دستها را مبتلا ميسازد. لكه های پوسته دار قهوهای يا قرمز رنگ در نواحي که در معرض آفتاب هستند مشاهده می شود ، اين لكه ها بدون درد هستند.
التهاب شاخی لب التهاب شاخی لب نیز یک ضایعه پیش سرطانی است که معمولا در لب پایینی ظاهر می‌شود. در لبها، ضایعات پوسته دار، خشکی پایدار لب یا ترک ممکن است بروز کنند. علائمی‌که شیوع کمتری دارند شامل تورم لب، از بین رفتن مرز بین لب و پوست یا برجسته شدن خطوط لب هستند. التهاب شاخی لب، اگر درمان نشود ممکن است به سرطان مهاجم سلول سنگفرشی تبدیل شود.
شاخ جلدی بیماری است که در آن ضایعه پوستی قرمز رنگی به شکل قیف بر روی پوست ظاهر می شود . این ضایع از کراتین فشرده ( پروتئین موجود در ناخن ) تشکیل شده است . سایز شکل و رشد این ضایعه به طورقابل ملاحظه ای متفاوت است ، اما در حالت کلی رشد این ضایعه در حد چند میلی متر می باشد . این عارضه معمولا در بزرگسالانی که در معرض نورمستقیم خورشید قرار دارند بروز می کند .
خال خال معمولی یک ضایعه خوش خیم است و تنها تعداد بسیار کمی ‌از آنها بدخیم می‌شوند. اما خالهای غیر معمولی با گذشت زمان می‌توانند به نوعی سرطان پوست به نام ملانوما تبدیل شوند. خالهای معمولی ممکن است صاف یا برجسته باشند و یا ممکن است در ابتدا مسطح باشند و به مرور زمان برجسته شوند. اما در حالت طبیعی حتی سطح خالهای برجسته هم صاف است. خال های معمولی گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه ی کوچکی دارند ( کوچکتر از ته یک مداد). بیشتر این خالها در اوایل بلوغ و جوانی شکل می‌گیرند و تشکیل خال طبیعی در افراد بالغ غیر معمول است.
خال غیر معمولی (دیسپلاستیک) این خالها سرطانی نیستند اما می‌توانند تبدیل به سرطان شوند. این خالها می‌توانند در نواحی از بدن که با آفتاب مواجهه دارند و یا در نواحی دیگر بدن تشکیل شوند. این خالها بزرگتر هستند (عرض حدود یک چهارم اینچ معادل 6 میلیمتر یا کمتر). همچنین بیشتر شکل نامنظم دارند و حاشیه آنها نامنظم است یا حالت محو شده دارد. این خالها ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خالها ممکن است یکدست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه ای باشد.
الفبای پیشگیری از سرطان پوست خالهای بدن یک فرد شبیه هم هستند. خال یا لکی که با سایر خالها متفاوت باشد، اندازه ی آن از ته یک مداد بزرگتر باشد و یا خصوصیات بدخیمی‌را داشته باشد باید توسط پزشک معاینه شود چون می‌تواند بدخیم باشد. نکاتی که در ادامه گفته می‌شود شامل نکات مهمی‌است که وقتی خالهای خود را معاینه می‌کنید باید آنها را در نظر داشته باشید.
عدم تقارن عدم تقارن به این معنی است که نیمه ی خال با نیم دیگر آن مشابه نیست. خالهای طبیعی متقارن هستند. وقتی خالها یا لک ها را چک می‌کنید یک خط فرضی را در وسط خال در نظر بگیرید و دو نیمه‌ی خال را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر با یکدیگر مشابهت نداشتند برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
حاشیه اگر حاشیه خال ناصاف و ناهموار بود یا محو شده بود یا شکل نامنظم داشت نیز به پزشک مراجعه کنید زیرا ضایعات پوستی نوعی سرطان پوست به نام ملانوما حاشیه های نامنظم دارند.
رنگ خالی که رنگ یکنواخت ندارد و در بخشی از آن آن رنگ دیگری مانند قهوه ای، برنزه، سیاه ،آبی، سفید یا قرمز دیده می‌شود مشکوک است. خال طبیعی معمولا یک رنگ دارد. خالی که در برخی قسمتها روشنتر و در قسمتهای دیگر تیره تر است باید توسط پزشک معاینه شود.
اندازه خال خالی که بزرگتر از ته مداد باشد مشکوک است. خالهای خوش خیم معمولا کوچکتر از 6 میلیمتر هستند.
برآمدگی خال اگر قسمتی از خال برامده شد یا از سطح پوست بلندتر شد به پزشک مراجعه کنید. ضایعات بدخیم ملانوما اغلب به سرعت بزرگ می‌شوند و ارتفاعشان افزایش می‌یابد. خالی که اندازه اش به سرعت تغییر کند، بزرگ یا چروکیده شود تغییر رنگ بدهد، خارش دار شود یا خونریزی داشته باشد باید معاینه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمدعلیپور
راههای درمان بیماری زونا چیست
10.70751s, 20q