سلامت نیوز : فوق‌تخصص ارتوپدی کودکان گفت: اولین اقدام اورژانسی در هنگام پیچ‌خوردگی مچ پا، بی‌حرکت نگه داشتن موضع و گذاشتن یخ روی آن است.

فرهنگ غنی‌پور در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در هنگام پیچ‌خوردگی مچ پا اولین اقدام اورژانسی آن است که موضع را بی‌حرکت نگه داشته و بر روی آن یخ گذاشته شود.

فوق تخصص ارتوپدی کودکان گفت: یخ‌گذاری بر روی موضع آسیب دیده باید هر 10 دقیقه یک‌بار تکرار شود و هر بار نیز 2 دقیقه طول بکشد البته تا زمانی که فرد خود را به اولین مرکز درمانی برساند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اقدام بعدی این است که باید پا را بالاتر از سطح قلب نگه داشت و سعی شود که پا آویزان نماند.

غنی‌پور ادامه داد: اگر درد و تورم بعد از 48 ساعت ادامه داشت باید به پزشک مراجعه کرد و از اقدامات پزشکی و تخصصی بهره برد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: اگر فرد سابقه پیچ‌خوردگی مچ پا داشته باشد حتی الامکان باید از کفش ساق بلند و مچ‌دار استفاده کند.

غنی‌پور ادامه داد:‌ این دسته از افراد برای راه رفتن بر روی فرش نیز باید از مچ‌بند آتل‌دار استفاده کنند؛ همچنین در خارج از محیط منزل نیز در داخل کفش خود به سمت قسمت خارجی کفش، یک قطعه مقوا به قطر 2 میلی‌متر قرار دهند تا فشار از روی مفصل پا برداشته شود و از پیچ‌خوردگی مجدد مچ پا کاسته شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =