ورود صدا و سیما به تبلیغات خدمات پزشکی، خلاف قانون و تهدید کننده سلامت جامعه است

۱۳۹۲/۰۷/۲۸ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 84985
ورود صدا و سیما به تبلیغات خدمات پزشکی، خلاف قانون و تهدید کننده سلامت جامعه است

سلامت نیوز : عضو شورای عالی انجمن پریودنتولوژی ایران با هشدار نسبت به تبلیغات خدمات پزشکی که اخیرا از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، گفت: ورود صدا و سیما به تبلیغات پزشکی و دندانپزشکی خلاف قانون و تهدید کننده سلامت جامعه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر امیر رضا رکن که در آستانه برپایی "سیزدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران" که 8 تا 10 آبان ماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار می شود، سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: براساس قوانین موجود، تبلیغات گروه پزشکی در ایران ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه با وجود این ممنوعیت قانونی، شاهد تبلیغات خدمات پزشکی در مجلات و برشورهای تبلیغاتی هستیم، یادآور شد: بدتر از تبلیغات در این رسانه ها، تبلیغات خدمات پزشکی در صدا و سیماست که از آن به عنوان رسانه ملی یاد شده با بودجه بیت المال و بودجه عمومی دولت اداره می شود.

به گفته دکتر رکن بعضی از برنامه های صدا و سیما، مطالبی را ارایه می کنند که نه تنها براساس هیچ منطق علمی قابل دفاع نیست که با ارایه اطلاعات غلط و آگاهی نادرست به مردم، سلامت آنان را در معرض تهدید قرار می دهد.

وی خاطرنشان ساخت: طی سال‌های اخیر صدا و سیما که با توسعه کمی شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی با کمبود اعتبار مواجه شده، برای جبران بخشی از کسری بودجه خود با دعوت از کارشناسان پزشکی از آنان می خواهد در قبال پرداخت وجه به این سازمان به معرفی خدمات و کلینیک شخصی خود بپردازند.

عضو شورای عالی انجمن پریودنتولوژی ایران با اغوا کننده خواندن این قبیل اطلاع رسانی ها به مردم که در حقیقت نوعی تبلیغ در امور پزشکی به حساب می آید و مخاطبان از آن بی اطلاع هستند، افزود: متاسفانه صحت و سقم اطلاعات ارایه شده از سوی این افراد در هیچ مرجعی ممیزی نمی‌شود و ملاک تنها پرداخت وجه به این سازمان از سوی پزشکان یا کارشناسان است.

دکتر رکن با ابراز تاسف از این موضوع اظهار داشت: تماس با دندانپزشکان و شرکت‌های وارد کننده ایمپلنت نیز طی یک سال اخیر از سوی صدا و سیما افزایش چشمگیر داشته، تماس گیرندگان که به گفته خودشان شرکت‌های طرف قرارداد با این سازمان هستند، بر حسب معروف و صاحب نام یا گمنام بودن دندانپزشکان از آنان می خواهند با پرداخت مبالغی میلیونی در برنامه های رادیو – تلویزیون حضور یابند.

به گفته کارشناس انتظامی سازمان پزشکی قانونی، اخیرا تعداد پرونده های شکایت شده در زمینه ایمپلنت به طور چشمگیری افزایش یافته که می توان تبلیغات فریب دهنده در مورد ایمپلنت را یکی ازعلل اصلی افزایش این شکایت ها دانست.

وی اضافه کرد: جدیدترین دستاوردها در زمینه درمان بیماری‌های لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان در سیزدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران که 8 تا 10 آبان با حضور استادان بنام داخل و خارج کشور در هتل المپیک تهران برگزار می شود، ارایه خواهد شد.

عضو شورای عالی انجمن پریودنتولوژی ایران ادامه داد: از آنجا که یکی از عمده‌ترین مشکلات بیماری‌های لثه مربوط به نسج نرم اطراف دندان و ایمپلنت به شمار می رود، موضوع محوری این کنگره به این موضوع اختصاص داده شده است.

وی یادآور شد: با هدف افزایش کیفیت کنگره های برگزار شده از سوی انجمن پریودنتولوژی ایران، این انجمن طی چند سال اخیر کنگره های خود را به صورت هر دو سال یکبار برگزار می کند.

دکتر رکن گفت: نیازسنجی از دندانپزشکان در مورد حوزه هایی که آنان نیاز به آگاهی بیشتر دارند و برپایی کنگره هایی با تم مشخص پس از نظرسنجی از دندانپزشکان از جمله راهکارهایی است که انجمن پریودنتولوژی ایران با هدف افزایش سطح علمی دندانپزشکان انجام داده است.

وی انتخاب چهره های شاخص بین المللی در هر حوزه را به عنوان دیگر اقدامات این انجمن برای حضور در کنگره های پریودنتولوژی عنوان و تصریح کرد: در سیزدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران، چهره های شاخصی همچون پروفسور "کارل میش" حضور دارد که کتب وی در تمام دنیا و از جمله در ایران به عنوان کتاب برد در دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

عضو شورای عالی انجمن پریودنتولوژی ایران افزود : همچنین دکتر همایون حسین زاده (هما زاده) از امریکا و دکتر تونتی از ایتالیا که هر دو از چهره‌های شاخص رشته پریودنتولوژی در جهان به شمار می روند در مورد تم اصلی این کنگره (بازسازی بافت نسج نرم اطراف دندان وایمپلنت) به سخنرانی خواهند پرداخت.

گفتنی است، سیزدهمین کنگره انجمن پریودنتولوژی ایران با حضور جمعی از متخصصان رشته پریودنتولوژی و دیگر رشته های مرتبط و نیز با حضور چهره های مطرح بین المللی 8 تا 10 آبان ماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.31949s, 18q