زنان ایرانی از نوجوانی دچار فقر حرکتی می‌شوند

۱۳۹۲/۰۸/۰۱ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 85246

سلامت نیوز : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: عدم انجام فعالیت‌های بدنی در بانوان فقر حرکتی را برای آنان به دنبال دارد.

فرخ اسلاملو در گفت و گو با (ایسنا)، گفت: عدم انجام فعالیت‌های بدنی در بانوان فقر حرکتی را برای آنان به دنبال دارد که بخاطر تغییر سبک زندگی، تغییر رژیم غذایی و مصرف دخانیات است.

وی در ادامه افزود: سلامت انسان مستلزم فعالیت های بدنی است که این فعالیت‌ها باعث مقاوم سازی استخوان‌ها و افزایش سلامت قلب و ریه می‌شود.

اسلاملو با بیان اینکه فقر حرکتی در بانوان باعث پوکی استخوان، چاقی و افزایش سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود‌، گفت: تمامی عوامل ذکر شده به دلیل مشغله‌های کاری و عدم انجام فعالیت‌های بدنی بوده که فقر حرکتی در زنان را زیاد کرده است.

وی خاطر‌نشان کرد: متاسفانه در کشور‌های درحال توسعه به دلیل تغییر سبک زندگی و بی تحرکی با روند روبه رشد فقر حرکتی بانوان روبه رو هستند، افزود: حدود 80 درصد زنان ایرانی در سنین 15 تا 64 سالگی هیچ گونه فعالیت بدنی ندارند که این خود آسیب‌های زیادی را هم برای زنان و خانواده‌هایشان و هم برای جامعه به دنبال دارد بطوری که 50 درصد این گروه نیز دچار چاقی در این مقاطع سنی می‌شوند.

اسلاملو تصریح کرد: انجام فعالیت‌های ورزشی مانند پیاده روی، ورزش‌های کششی و سنگین در هفته 3 بار از جمله راه کارهای جلوگیری از فقر حرکتی در بانوان است.

وی در ادامه تاکید کرد: زنان ایرانی از دوران نوجوانی دچار فقر حرکتی هستند که عوارضی مانند چاقی، افزایش سکته‌های قلبی و مغزی و پوکی استخوان را به دنبال دارد، به طوری که در مرگ و میر مرتبط با این عوامل مرگ و میر زنان بیشتر از مردان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.61809s, 18q