اشتباهات بزرگ در تغذیه کودک

۱۳۹۲/۰۹/۱۱ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 87862
سلامت نیوز : وقتی دینا به دنیا آمد از نظر قد و وزن کاملا نرمال بود و هیچ جای نگرانی برای رشد او نبود اما به مرور وقتی بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد این فکر در ذهنم خطور کرد که برای افزایش قد او چه کار باید انجام دهم! البته نه من و نه پدرش از نظر افزایش قد و وزن مشکلی نداریم اما خیلی از اوقات شده بود که با افرادی مواجه می‌شدم که با وجود داشتن زمینه ژنتیک متاسفانه آن‌طور که توقع داشتند رشد قدی چندانی نداشتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله زندگی ایده آل ؛ البته علت‌های مختلفی وجود دارد تا رشد قدی افراد توقف شود و یکی از مهم‌ترین این عوامل نداشتن تغذیه مناسب و کافی است. به همین دلیل در طول این دوران سعی می‌کردم توجه مضاعفی نسبت به تغذیه دینا داشته باشم اما راهکارهای خانگی و توصیه‌های دهان به دهان چاره کار نیستند و تنها راه انتخابی مناسب مراجعه به یک پزشک تغذیه معتبر بود.

حواس‌تان به مراحل رشد کودک باشد

من 2سال پیش  قبل از هر اقدامی سعی کردم با پیگیری‌های مداوم پزشک مجربی را انتخاب کنم و خوشبختانه توانستم با دکتر مظهری آشنا شوم. خیلی از والدین به اشتباه فکر می‌کنند برای هر اقدامی باید بگذارند بچه‌ها به سن رشد برسند و سپس اگر می‌خواهند دست به اقدامی برای رشد فرزندان‌شان بزنند اما این یک تفکر اشتباه است زیرا با توجه به گفته‌های دکتر مظهری «‌عموما دوره‌ای را كه پس از نوزادی آغاز می‌شود و تا بلوغ ادامه می‌یابد، كودكی می‌گویند. این دوره به لحاظ الگوی رشد و تغییرات فیزیولوژیكی، غالبا دوره خاموش یا نهفته رشد نامیده می‌شود زیرا در این دوره از تغییرات سریع بدنی و فعالیت‌های فیزیولوژیكی كه در سال اول تولد یا در دوران بلوغ دیده می‌شود،‌ خبری نیست ولی به‌طور حتم می‌توان گفت اهمیتی مشابه با دوره‌های مورد اشاره دارد زیرا با وجود كاهش سرعت رشد در دوران پیش‌دبستانی و دبستان، در دیگر حوزه‌های تكاملی چون برخوردهای اجتماعی، شناختی و احساسی، تغییرات شگرفی رخ می‌دهد.» پس این سنین قبل از بلوغ بهترین فرصت است تا الگوی غذایی فرزندان‌مان را اصلاح و آنها را با الگوی غذایی مناسب و درست آشنا کنیم.

دردسرهای استفاده از خودسرانه از ویتامین و مکمل

زمانی که ما به دکتر مظهری مراجعه کردیم خیلی از عادت‌های اشتباه غذایی دینا اصلاح شد و با توصیه‌هایی که دکتر می‌گفت سعی می‌کردم مواد غذایی مقوی را وارد برنامه غذایی دینا کنم. به علاوه خوشبختانه من بدون توصیه پزشک از هیچ مکمل یا ویتامینی خودسرانه برای دینا استفاده نکردم. چه کسی می‌گوید ویتامین هر چه بیشتر، خاصیتش بیشتر؟!

خیال می‌کنید مصرف یکی دو تا قرص جوشان یا مولتی‌ویتامین سلامتی‌تان را تضمین می‌کند و بی‌ضرر است؟! کاملا در اشتباهید زیرا استفاده خودسرانه مکمل‌ها ممکن است در آینده خطرساز شوند. ما می‌توانیم با یک برنامه غذایی کامل تمام کمبوهای ویتامین را با خوردن میوه و سبزیجات و گروه‌های مختلف غذایی تامین کنیم.

اول تغذیه خود را اصلاح کنید

دینا بچه خوش‌خوراکی نبود اما با کمی ترفند می توانستم بعضی از موادهای غذایی مقوی را به او بدهم. البته ناگفته نماند که در ترفندهای من هیچ خبری از زور و اجبار نبود. به علاوه می‌دانستم اگر پای تنقلات کم‌ارزش و شکلات به خانه ما باز شود با استقبال گرم دینا روبه رو خواهد بود. به علاوه الگوبرداری كودك از محیط اطراف و خانواده با قوت بیشتری در این سنین ادامه دارد و قبل از هر اقدامی والدین باید الگوی غذایی خود را اصلاح کنند.

دینا  با رعایت برنامه غذایی  20سانتی‌متر افزایش قد داشته است

دینا الان 7 سال دارد و با رعایت برنامه‌های غذایی‌اش و انجام حرکات کششی توانست از قد 107سانتی‌متر به قد 127سانتی‌متر دست پیدا کند. به علاوه دکتر تاکید زیادی به انجام ورزش‌های کششی از جمله بکستبال، بدبینتون و... داشت. به علاوه بعد از رعایت این برنامه غذایی دینا اشتهایش بهتر از قبل شده است و تمایل بیشتری به خوردن خوراکی‌های مقوی و پرارزش دارد.

توصیه‌های ضروری دکتر مظهری به کودکان بد غذا

1. اگر کودکان‌تان از خوردن گوشت طفره می‌روند شما می‌توانید از این پس  گوشت‌های قرمز یا مرغ و ماهی را به صورت چرخ كرده یا پوره‌شده به غذای مورد علاقه كودك خود اضافه کنید.

2. چون كودكان غذاهای انگشتی را بهتر می‌پذیرند، می‌توان غذاهای مختلف را به صورت كوكو، شامی، كتلت یا همبرگر خانگی تهیه کرد.

3. در صورت اضافه‌كردن نخود، لوبیا و عدس (كه كاملا پخته و له شده باشند) به سوپ، آش و خورش، ارزش غذایی آنها افزون‌تر و مقدار انرژی دریافتی كودك بیشتر می‌شود.

4. در صورت تمایل نداشتن به تخم‌مرغ كه یكی از منابع خوب پروتئین است، می‌توان با رنده‌كردن تخم‌مرغ آب‌پز داخل سوپ یا مخلوط‌كردن آن با پوره سیب‌زمینی، غذای مناسب و ارزشمندی تهیه کرد.

5. سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و كدو حلوایی ضمن داشتن تركیبات بسیار ارزشمند، از منابع خوب پیش‌ساز ویتامین A نیز هستند. روش دیگر برای غنی‌سازی مواد غذایی كودكان، استفاده از آرد غلات جوانه‌زده یا حبوبات پوست‌كنده و آسیاب‌شده همراه با عصاره قلم است كه به ارزش پروتئینی و تراكم انرژی كمك می‌كند.

«دینا» با تغییر منش زندگی و روش تغذیه توانست 20 سانتی‌متر به قدش اضافه كند

اجازه می‌خواهم قبل از بازگشایی پرونده خانم محمدپور یك بار دیگر به باورهای غلط والدین محترم در قبال اثر تزریق هورمون رشد برای افزایش قد فرزندان‌شان اشاره داشته باشم. بر مبنای یافته‌های عینی و بررسی‌های متعدد واماندگی از رشد قدی یا كوتاه قدی فقط ناشی از كمبود هورمون رشد نیست چرا كه تنها یك درصد علل كوتاه قدی ناشی از این هورمون می‌تواند باشد بلكه عوامل تاثیرگذار بر روند رشد قدی كودكان در مراحل مختلف قبل از شكل‌گیری كودك و آغاز دوره رویانی و شروع دوره جنینی و... بسیار متعدد و مختلف بوده و در هر برهه‌ای از مسیر حركت در وادی حیات نقش‌آفرینی خاص خود را ایفا می‌كند، به همین دلیل به همه والدین توصیه می‌كنم در تصمیم‌گیری برای تزریق هورمون رشد كه یكی از پرهزینه‌ترین و كم‌اثرترین و پرمخاطره‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود این همه شتاب و عجله نداشته باشند.

همچنین این افراد به سایر علل زمینه‌سازی عدم رشد و بالندگی توجهی نمی‌كنند، در حالی كه والدین عاقبت‌اندیش و آینده‌نگر با تعقل و صبر و حوصله از روش‌های غیرتهاجمی بهره برده و با ریشه‌یابی علل واماندگی رشدی و برطرف كردن سیستماتیك هر یك از عوامل تاثیرگذار پرداخته و به موفقیت دست یافته‌اند. در سوم اسفندماه سال 89 خانواده محترم محمدپور با فرزند خردسال خود برای مشورت در قبال امكان افزایش سرعت رشد قدی و دستیابی به قد بلندتر مراجعه كرده بودند. در زمان مراجعه سن دخترشان دینا از 4 سالگی گذشته بود و قد دینا در آن زمان 107 سانتی‌متر و وزنش 17/5 كیلوگرم بود.

 بر مبنای محاسبات در صورت فراهم شدن سایر عوامل محیطی مثبت تاثیرگذار، قد تا 165/5 سانتی‌متر قابل انتظار بود بنابراین با در نظر گرفتن اطلاعات ارائه شده كه در مصاحبه ذكر شده است ضمن توصیه انجام آزمایش‌های مایعات بدن یك برنامه متعادل و متنوع و متناسب و منطبق با شرایط دینا ارائه داده شد. متاسفانه نتایج آزمایشات انجام شده نشان‌دهنده كم‌خونی شدید ناشی از فقر آهن، كمبود اسید فولیك و ویتامین12 B و كمبود روی و منیزیم و عدم كفایت ویتامین3 D بود. در برنامه بعدی مكمل‌های مورد اشاره نیز تجویز شدند.

همچنین چون در قبال افزایش قد تنها 300 گرم افزایش وزن پیدا كرده بودند علاوه بر برنامه‌های مدون رژیم غذایی نحوه غنی‌سازی آن و فرمول تهیه و تلفیق سیستماتیك انواع حبوبات و غلات و طرز تهیه عصاره قلم گوساله یا بره به صورت كتبی و شفاهی آموزش داده شد. نتیجه رفت و آمدهای شش گانه در طول فاصله زمانی دو سال و چهار ماه افزایش وزن از 17 كیلوگرم به 25/700 كیلوگرم و دستیابی به قد 127 سانتی‌متر از قد زمان مراجعه یعنی 107 سانتی‌متر ثبت شد بنابراین از آنجایی كه تا محدوده قد به ارث رسیده از طرف پدر و مادرش كه معادل 165/5 سانتی‌متر تخمین زده شده است هنوز 37/5 سانتی‌متر دیگر خانم محمدپور باید قد بكشد و خواهد كشید، امكان افزایش قد از این میزان بیشتر نیز وجود دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.90621s, 19q