ببخشيد و فراموش‌كنيد

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89567
ببخشيد و فراموش‌كنيد

تعارضات مي‌توانند سودمند، موجب درك عميق‌تر و نزديكي و احترام بيشتر بين زن و مرد نسبت به يكديگر شوند. اما آنها مي‌توانند مخرب، موجب آزردگي، خصومت و جدايي نيز شوند.

الگوهاي حل اختلاف
اكثر افراد ترجيح مي‌دهند كه تسليم شوند تا اين‌كه با تعارضات درگير شوند؛ به اين صورت كه آنها وجود تعارض و اختلاف در رابطه‌شان را انكار مي‌كنند. برخي از افراد ترجيح مي‌دهند كه طرف مقابل را مقصر جلوه دهند و از دست او عصباني مي‌شوند.

برخي رقابت‌جو هستند و مي‌خواهند در مشاجراتشان برنده شوند. آنها از قدرت و تأثيرشان بر همسر خود براي كنترل و رسيدن به خواسته‌شان استفاده مي‌كنند.

برخي به نظر مي‌رسد كه با يكديگر به توافق مي‌رسند، اما به طرزي زيركانه كوشش مي‌كنند تا در بيشتر مسائل برنده شوند. تعدادي از افراد مي‌توانند خشم و حس رقابت‌جويي‌شان را در رابطه كنترل كنند و صادقانه به دنبال مطلوب‌ترين راه‌حل براي هر دو نفر مي‌گردند.

چند راه حل
برد- برد: بيشتر اختلافات در مواردي است كه بيشتر از دو راه براي انتخاب كردن دارند. اگر شما آنچه را كه همسرتان مي‌خواهد نمي‌خواهيد انتخاب كنيد و همسرتان نيز انتخاب شما را نمي‌پسندد، با قدري تلاش بيشتر قادر خواهيد بود كه راه و چاره ديگري را بيابيد كه هر دو آن را بخواهيد و دوست داشته باشيد.

بدون باخت: هنگامي كه نمي‌توانيد يك راه حل جايگزين بيابيد كه هر دو را دوست داشته باشيد به دنبال انتخابي باشيد كه نسبتاً براي هر دو مورد قبول باشد يا اين‌كه براي رسيدن به يك توافق خوشايند با يكديگر مذاكره كنيد.

برد- باخت به صورت مساوي: هنگامي كه اختلاف شديدي بر سر موضوعي است كه تنها دو انتخاب دارد، يعني يك طرف چيزي را مي‌خواهد و طرف مقابل آن را نمي‌خواهد. در اينجا يك برنده و يك بازنده وجود دارد. اگر شما با همديگر صادق باشيد و معمولاً نيمي از اوقات، انتخاب را در اين موارد به طرف مقابل واگذار كنيد براي هر دوي شما كار ساده‌تر خواهد شد.

زيرا بازنده اطمينان خواهد داشت كه دفعه ديگر، انتخاب او ملاك قرار خواهد گرفت.درك حل سالم اختلافات از لحاظ نظري آسان است، اما استفاده و كاربرد آن به صورت مداوم و پيوسته آسان نيست. البته، هنگامي كه اعتماد بين دو طرف و همچنين مهارت‌هاي ارتباطي گسترده‌تر شود، اين كار آسان‌تر خواهد شد.

زن و مرد مي‌بايست به اختلافاتشان به عنوان مشكلي كه برايشان قابل حل است، بنگرند، نبايد به دنبال بهترين راه حل براي خود باشند بلكه بايستي به دنبال بهترين راه حل براي هر دو باشند. هريك از آنها بايستي در يافتن راه‌حل‌هايي كه منصفانه‌ و قابل قبول براي هر دو است، فعالانه شركت كنند.

اگر شما ديدگاه همسرتان را ناديده بگيريد يا كوچك بشماريد و بي‌اثر كنيد يا اين‌كه ديدگاه خودتان را دنبال كنيد، به رابطه‌تان آسيب خواهيد رساند. نبود حساسيت، توجه و احترام شما به ديدگاه همسرتان موجب آسيب رابطه خواهد شد و همچنين اگر از ترس و قدرت براي به كرسي نشاندن حرفتان استفاده كنيد، رابطه شديداً خدشه‌دار خواهد شد.

اگر دائماً سعي مي‌كنيد كه همسرتان را با ارضاء تمامي نيازهايش شاد نگه داريد و از تعارض اجتناب‌ كنيد نيز به رابطه‌تان آسيب خواهد رسيد. شما با اين كار، ناخواسته به همسرتان ياد داده‌ايد كه به نيازهاي شما بي‌توجه باشد.

نگرش‌هايي براي رفع تعارض
با اصلاح وضع روحي‌تان شروع كنيد. با تعارضات به عنوان دو شخص همتا كه براي حل يك مشكل با همديگر تلاش مي‌كنند، برخورد كنيد. زياد با خواسته‌ها و نيازهاي موقتي و آني‌تان درگير نشويد، زيرا نياز بسيار مهم داشتن يك رابطه سالم و طولاني‌مدت را فراموش خواهيد كرد. اگر بسيار خشمگين يا ناراحت هستيد، سعي كنيد احساساتتان را كنترل كنيد و قبل از پرداختن به موضوع خود را آرام كنيد.

كنترل تعارض با شخصي كه دوستش داريد و مي‌خواهيد كه يك رابطه طولاني‌مدت و خوب را با او داشته باشيد، از مذاكره با كسي كه نگران نيازهاي شما نيست مانند يك فروشنده، متفاوت است.

هر دو بايد پذيرا و صادق باشيد و به همديگر احترام بگذاريد.اعتماد متقابل، هسته ضروري موضوع در يك رابطه سالم و طولاني‌مدت است. وقتي به همديگر اعتماد نداريد راهي وجود ندارد كه بتوانيد يك رابطه سالم داشته باشيد.

بنابراين، هيچ‌يك از دو طرف نبايد كاري انجام دهند كه اين اعتماد تضعيف شود. به ياد داشته باشيد كه صداقت با اعتماد همراه است و اعتماد به كسي كه صداقت ندارد، بسيار دشوار است. داشتن يك نگرش منفي و بدگمانانه براي اين فرآيند مضر است. مثلاً باور اين مسئله كه حتماً مي‌بايستي در مشاجره برنده شويد و همچنين احساس برتري يا حقارت نسبت به طرف مقابل، ديدگاه‌هاي مضري هستند.

مراحل حل اختلافات
ابتدا مشكل را مشخص كنيد. براي درك مشكل، تعارض، نيازها و نتيجه مورد دلخواه هر دو طرف با همديگر گفت‌وگو كنيد. براي يكديگر، دقيقاً آنچه تعارض يا مشكل را شامل مي‌شود، تشريح كنيد.

مرحله اول اين است كه شما آنچه مي‌خواهيد را بگوييد و آنچه را كه همسرتان مي‌خواهد بشنويد. هدف در اين مرحله، اين است كه هريك از شما آنچه مي‌خواهد را آشكارا بيان كند و آنچه ديگري مي‌خواهد را درك كند. در گفت‌وگوي با هم، از سرزنش كردن يكديگر بپرهيزيد. همچنين، از مهارت‌هاي گوش دادن فعال در زماني كه به نظرات همسرتان گوش مي‌دهيد، استفاده كنيد.

سپس، چند راه حل مناسب را طرح كنيد. بر روي راه‌حل‌هايي فكر كنيد كه هر دو بر روي آن توافق داريد.تا زماني كه هر راه‌حل، تنها به عنوان يك پيشنهاد است، از ارزيابي و قضاوت اجتناب كنيد.

پس از اين مرحله، راه‌حل‌ها را ارزيابي كنيد. به هر راه‌حل پيشنهاد شده توجه كنيد و آنهايي را كه براي هريك از شما قابل قبول نيست حذف كنيد. سپس، راه‌حل‌ها را به يك يا دو راه‌حل كه به نظر مي‌رسد براي هر دوي شما بهترين است، محدود كنيد.

در اين مرحله، هر دو مي‌بايست صادق باشيد و آنچه را كه به نظرتان غيرمنصفانه و آزاردهنده مي‌باشد به يكديگر بگوييد. پس از آن، بهترين راه‌حل را انتخاب كنيد. راه‌حلي را انتخاب كنيد كه متقابلاً براي هر دو قابل قبول است. يقين حاصل كنيد كه يك تعهد دوجانبه براي اين تصميم وجود دارد.راه حل را اجرا كنيد.

رسيدن به تصميم يك مسئله است و انجام دادن آن چيز ديگري است. گاهي اوقات ضروري است كه در مورد چگونگي اجراي آن با همديگر صحبت كنيد و مشخص سازيد كه چه كسي مسئول انجام چه چيزي در چه هنگامي است؟

ارزيابي راه‌حل انتخاب شده را در طول اجراي آن، فراموش نكنيد. پس از طي زمان، ممكن است ميزان توافق بر سر راه‌حل‌ها به آن اندازه‌اي نباشد كه در ابتدا وجود داشت. به صورت منظم و هميشگي از همسرتان بپرسيد كه راه‌حل تعيين شده چگونه است و چه احساسي در مورد آن دارد.

ممكن است در انتخاب راه‌حل، مسئله‌اي ناديده گرفته شده باشد يا چيزي به اشتباه تشخيص داده شده باشد يا يك مورد غيرمنتظره اتفاق بيفتد. هر دو بايستي درك كنيد كه تصميمات گرفته شده، هميشه به روي بازبيني و تجديد نظر باز هستند، اما اين تغييرات بايستي به صورت دوجانبه اعمال شود؛ همان‌گونه كه در تصميم‌گيري اوليه بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.59107s, 18q